Rozmiary telewizorów i ich wymiary. Jaki rozmiar TV wybrać?

Rozmiary telewizorów podawane są w calach. 1 cal wynosi dokładnie 2,54 cm. Telewizory oferowane są w różnych wymiarach, dostosowanych do potrzeb użytkowników i wielkości ich pomieszczeń. Nie jest to jednak tylko kwestia estetyki. Wybierając telewizor, kluczowe jest dopasowanie jego rozmiaru do przestrzeni, w której ma się znajdować. Zbyt duży ekran w małym pomieszczeniu może prowadzić do dyskomfortu podczas oglądania, podczas gdy zbyt mały ekran w przestronnym salonie sprawi, że obraz będzie mniej atrakcyjny dla oka.

Rozmiary telewizorów oraz ich wymiary przedstawia poniższa tabela:

Rozmiar TVSzerokość ekranuDługość ekranuPrzekątna ekranu
32 cale75 cm45 cm81,28 cm
40 cali90 cm50 cm101,6 cm
43 cale97 cm56 cm109,22 cm
50 cali112 cm65 cm127 cm
55 cali123 cm71 cm139,7 cm
60 cali134 cm77 cm152.4 cm
65 cali145 cm83 cm165,1 cm
70 cali157 cm91 cm178 cm
75 cali168 cm95 cm190,5 cm
85 cali194 cm111 cm214,8 cm

Jak wybrać rozmiar telewizora?

Dobór odpowiednio dobranego rozmiaru telewizora do wielkości pomieszczenia jest kluczowy dla komfortu oglądania. Najważniejszą kwestią w tym procesie jest odległość między ekranem a miejscem, z którego zamierzamy go oglądać. Odpowiednie dopasowanie wielkości ekranu do tej odległości pozwala na optymalne doświadczenie podczas seansów.

W przestronnych salonach, gdzie będzie on służył jako centralny punkt dla wielu osób, telewizory o przekątnej 50 cali lub więcej są idealnym wyborem. Z kolei jeśli chodzi o mniejsze przestrzenie, takie jak sypialnie, zaleca się wybierać modele o przekątnej do 40 cali. Wszystko po to, by zapewnić najbardziej komfortowe warunki oglądania. Wybór właściwego rozmiaru TV dla średnich pomieszczeń to zazwyczaj modele o przekątnej od 40 do 50 cali.

A jak dokładnie określić optymalny dystans? Dla telewizorów Full HD sugerowana odległość to 4,2 cm na każdy cal ekranu. Natomiast dla modeli Ultra HD 4K, jest to 2,1 cm na cal. Dzięki temu wskazówkom można łatwo dostosować rozmiar telewizora do pokoju, z którego będziemy korzystać.

Dobrze jest zwizualizować, jak telewizor będzie wyglądać w danym pomieszczeniu przed zakupem. Prosty trik polegający na użyciu kartonu o wymiarach wybranego ekranu może pomóc w dokonaniu najlepszego wyboru. Dzięki temu unikniesz niespodzianek i upewnisz się, że twój nowy telewizor będzie doskonale wpasowany w otoczenie.

Duży telewizor

Jakie wymiary ma telewizor 40 cali?

Telewizor o przekątnej 40 cali ma około 90 cm szerokości oraz 50 cm wysokości. Jego przekątna wynosi 101,6 cm. W praktyce oznacza to, że takie urządzenie będzie doskonale pasować do mniejszych pomieszczeń, takich jak sypialnia czy nieduży salon. Urządzenie o takim rozmiarze jest idealne dla osób, które poszukują kompaktowego rozwiązania, ale jednocześnie chcą korzystać z komfortowego obrazu. 

Jakie wymiary ma telewizor 43 cale?

Telewizor o przekątnej 43 cale ma około 97 cm szerokości oraz 56 cm wysokości. Jego przekątna to 109,22 cm. Dzięki takim wymiarom, jest doskonałym wyborem do pomieszczeń średniej wielkości, takich jak standardowy salon czy pokój dzienny. Telewizory tego typu są doskonałym kompromisem między dużymi ekranami a tymi bardziej kompaktowymi. Zapewniają one przyjemne doznania wizualne bez dominowania całego wnętrza. Idealne dla tych, którzy pragną optymalnej jakości obrazu w rozsądnej przestrzeni.

Jakie wymiary ma telewizor 50 cali?

Telewizor o przekątnej 50 cali ma około 112 cm szerokości oraz 65 cm wysokości. Jego przekątna wynosi 127 cm. W praktyce oznacza to, że takie urządzenie będzie doskonale pasować do średniej wielkości pomieszczeń, takich jak standardowy salon czy przestronny pokój dzienny. Ekran o tych wymiarach gwarantuje dużą powierzchnię wyświetlania, co jest idealne dla osób, które cenią sobie wyraźny i duży obraz podczas oglądania filmów czy grania w gry.

Jakie wymiary ma telewizor 55 cali?

Telewizor o przekątnej 55 cali ma około 123 cm szerokości oraz 71 cm wysokości. Jego przekątna wynosi 139,7 cm. Jest to urządzenie przeznaczone do większych pomieszczeń, takich jak przestronny salon. Telewizory o takim rozmiarze oferują widzom bardziej immersyjne doznania wizualne, doskonale nadają się do oglądania filmów czy transmisji sportowych. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy chcą poczuć kinowy klimat w swoim domu.

Jakie wymiary ma telewizor 60 cali?

Telewizor o przekątnej 60 cali ma około 134 cm szerokości oraz 77 cm wysokości. Jego przekątna wynosi 152,4 cm. W rzeczywistości oznacza to, że takie urządzenie będzie najlepiej prezentować się w większych pomieszczeniach, takich jak przestronny salon. Ekran o tych wymiarach jest doskonałym wyborem dla tych, którzy chcą doświadczyć kinowego efektu w domowym zaciszu, oferując jednocześnie imponujący obraz w dużym formacie.

Jakie wymiary ma telewizor 65 cali?

Telewizor o przekątnej 65 cali ma około 145 cm szerokości oraz 83 cm wysokości. Jego przekątna wynosi około 165,1 cm. Ekrany tego rozmiaru zapewniają imponujący obraz i są idealne dla miłośników filmów oraz gier. Dzięki takim wymiarom, każdy detal obrazu jest dobrze widoczny i daje poczucie kinowego doświadczenia w Twoim domu.

Jakie wymiary ma telewizor 70 cali?

Telewizor o przekątnej 70 cali ma około 157 cm szerokości oraz 91 cm wysokości. Jego przekątna wynosi w przybliżeniu 178 cm. Telewizory o takim rozmiarze oferują niesamowite wrażenia wizualne, które potrafią zdominować przestrzeń i stać się centralnym punktem pokoju. Idealne dla tych, którzy pragną zanurzyć się w kinowej atmosferze bez wychodzenia z domu.

Jakie wymiary ma telewizor 75 cali?

Telewizor o przekątnej 75 cali ma około 168 cm szerokości oraz 95 cm wysokości. Jego przekątna to około 190,5 cm. Ze względu na te imponujące rozmiary, jest to doskonały wybór do dużych pomieszczeń. Taki ekran zapewnia niesamowite doświadczenie wizualne, pozwalając na komfortowe oglądanie nawet z większej odległości. Jest to idealny wybór dla tych, którzy chcą poczuć kinowe doznania w zaciszu własnego domu.

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.