Telewizor z zakrzywionym ekranem – Zalety i wady

Zakrzywiony telewizor to innowacyjny produkt, który zamiast tradycyjnej, płaskiej powierzchni, wykorzystuje ekran wygięty do wewnątrz. Matryca w tym telewizorze jest skonstruowana tak, aby odpowiadała kształtowi pola widzenia użytkownika, dzięki czemu dostarcza intensywniejszych wrażeń i sprawia, że obrazy wydają się być bardziej realistyczne. Telewizory z ekranem Curved pojawiły się w 2013 roku i szybko zdobyły dużą popularność. Niestety wraz z upływem czasu spadł popyt na tę technologię i obecnie żadna firma nie produkuje telewizorów z zakrzywionym ekranem.

Zastanawiasz się nad zakupem telewizora z wysoką rozdzielczością, czy może modelu z nowoczesnymi funkcjami smart? Nasz ranking telewizorów 75 cali pomoże Ci znaleźć odpowiedź na te pytania.

Jak działa technologia Curved?

Technologia Curved to innowacyjna koncepcja wprowadzona, aby wzmocnić doświadczenia użytkowników telewizorów. Jej podstawowym założeniem jest stworzenie efektu immersji, czyli uczucia zanurzenia się w oglądanym obrazie, porównywalnego z tym, jaki zapewniają ekrany kinowe IMAX.

Mechanizm działania tej technologii jest dość prosty, choć pomysłowy. Krzywizna ekranu jest zaprojektowana tak, by każdy fragment wyświetlacza znajdował się w jednakowej, optymalnej odległości od oczu widza. To zapewnia odczucie większej głębi obrazu i rozszerza pole widzenia, tworząc efekt panoramicznego obrazu.

Klucz do zrozumienia tej technologii leży w spojrzeniu na ludzkie pole widzenia. Właśnie z niego czerpie inspirację Curved – ludzkie oko z natury widzi nie w sposób płaski, a nieco zaokrąglony. Właśnie dlatego krzywizna ekranu w technologii Curved jest tak naturalnie wpisana w ludzki sposób odbioru obrazów. Równomierny rozkład odległości pomiędzy oczami a każdym fragmentem ekranu powoduje, że obraz jest jasny i wyraźny we wszystkich punktach. Dzięki temu, kąt widzenia staje się szerszy, a jednocześnie zachowuje wyrazistość i ostrość obrazu.

Zalety telewizorów z zakrzywionym ekranem

Odbiorniki z zakrzywionym ekranem mają wiele zalet, jeśli chodzi o komfort i jakość oglądania. Pierwszą z nich jest efekt zanurzenia się w oglądanym obrazie. Ekran, z jego delikatnym zakrzywieniem, daje efekt otaczania widza, sprawiając, że każda scena wydaje się bardziej realistyczna i angażująca.

Inną korzyścią płynącą z posiadania zakrzywionego telewizora jest jego imponująca perspektywa „powiększenia”. Złudzenie optyczne, które tworzy zakrzywiony ekran, sprawia, że wydaje się on szerszy niż jest w rzeczywistości. Szczególnie w przypadku większych modeli, daje to widzom wrażenie większego pola widzenia, niezależnie od tego, jak blisko siedzą.

Kolejną z cech, która naprawdę wyróżnia telewizory z zakrzywionym ekranem, jest ich zdolność do zaoferowania ostrego obrazu na całej szerokości ekranu. W szczególności zyskują na tym większe modele, ponieważ krawędzie ekranu są równie ostre, jak jego środek. W efekcie widz otrzymuje niezrównaną jakość obrazu, która zapewnia przyjemność z oglądania filmów.

Co więcej, telewizory z zakrzywionymi ekranami LED doskonale radzą sobie z problemem nierównomiernego podświetlenia. Ich unikalna struktura minimalizuje ten efekt, dostarczając obraz o wyjątkowym kontraście i kolorach, które zapewniają najwyższą jakość doświadczenia audiowizualnego.

Podsumowując, zalety telewizorów z zakrzywionym ekranem to:

  1. Głębia i realistyczność obrazu.
  2. Efekt powiększenia, sprawiający, że ekran wydaje się szerszy.
  3. Ostry obraz na całej szerokości ekranu, szczególnie w przypadku większych modeli.
  4. Minimalizacja efektu nierównomiernego podświetlenia, dzięki czemu obraz ma lepszy kontrast.
  5. Najwyższa jakość oglądania filmów dzięki wyjątkowej jakości obrazu i dźwięku.

Wady telewizorów z zakrzywionym ekranem

Telewizory z zakrzywionym ekranem mają także swoje wady. Pierwszą przeszkodą, którą spotykają użytkownicy, jest konieczność precyzyjnego ustawienia się wobec telewizora. To oznacza, że musisz znajdować się idealnie na środku i w wyznaczonej odległości od ekranu. Niewłaściwe ustawienie prowadzi do zniekształcenia obrazu, co jest częstym problemem wśród użytkowników. Przy oglądaniu z boku, obraz na ekranie staje się wykrzywiony i zniekształcony. Kontrast oraz kolorystyka są gorsze, co może znacznie obniżyć komfort oglądania.

Częstym problemem są również refleksy, czyli odbicia innych osób znajdujących się w pobliżu ekranu. Może to prowadzić do rozpraszania uwagi i zniekształcenia obrazu, co negatywnie wpływa na doznania widza.

Co więcej, estetyka telewizora zakrzywionego jest również kwestią dyskusyjną. Odstające krawędzie mogą wyglądać nieestetycznie i zakłócać harmonię przestrzeni.

Podsumowując, wady telewizorów z zakrzywionym ekranem to:

  • Konieczność precyzyjnego ustawienia się w stosunku do ekranu,
  • Wykrzywienie obrazu przy oglądaniu z boku,
  • Refleksy widzów na ekranie,
  • Kwestionowana estetyka zakrzywionego ekranu.

Dlaczego już się nie produkuje telewizorów z zakrzywionym ekranem?

Koniec epoki telewizorów z zakrzywionym ekranem nastąpił głównie ze względu na ich ograniczenia. Wielu widzów doświadczyło problemów związanych z koniecznością siedzenia dokładnie naprzeciwko ekranu, co było kłopotliwe i mało praktyczne. Dodatkowo, efekty wizualne były często zniekształcane podczas oglądania z różnych kątów, co oznaczało, że zakrzywione ekrany nie były idealne dla osób oglądających w kilkuosobowych grupach.

Mimo że producenci tacy jak Samsung i LG początkowo odnotowali dobre wyniki sprzedaży swoich modeli z zakrzywionym ekranem, z czasem oferta tego rodzaju urządzeń zaczęła się kurczyć. Telewizory z zakrzywionym ekranem nie zdobyły szerokiego uznania na rynku, co przyczyniło się do stopniowego wycofania ich z produkcji.

Jednym z powodów, dla których widzowie odeszli od zakrzywionych ekranów, było pojawienie się nowych, bardziej zaawansowanych technologii. Na popularności zyskały ekrany OLED i QLED. Te innowacje przyciągnęły uwagę konsumentów, przekonując ich do inwestycji w najnowszą technologię telewizyjną zamiast w modele z ekranami Curved.

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.