Telewizor QLED – Co to jest? Czy warto go kupić? Zalety i wady

Telewizor QLED to zaawansowany odbiornik, który korzysta z technologii Quantum Dot LED, czyli diody emitującej światło kwantowe, stanowiącej rewolucję w zakresie jakości obrazu. Cechą wyróżniającą tę technologię jest wykorzystanie kropek kwantowych zdolnych do manipulacji długością fali świetlnej. Ten proces przekłada się na zdolność prezentowania szerokiej gamy barw na ekranie.

Telewizory QLED bazują na technologii LCD z podświetleniem diodami LED. Rozwiązanie to jest zaawansowaną alternatywą dla starszych technologii ekranowych, takich jak LED czy OLED, które korzystają z związków organicznych. W przypadku telewizorów QLED, to kwantowe kropki pełnią kluczową rolę, zastępując te organiczne elementy. Dzięki temu użytkownik otrzymuje odbiornik, który zapewnia niewiarygodnie realistyczne i dynamiczne kolory.

Marka Samsung jest jednym z kluczowych graczy w dziedzinie telewizorów QLED. Są oni właścicielem tego znaku towarowego, jednak nie są jedynym producentem tych wyjątkowych urządzeń. Inni, tacy jak TCL, również zyskali uprawnienia do korzystania z tego terminu, wprowadzając na rynek własne modele telewizorów QLED.

Sprawdź również: OLED czy QLED – Którą technologię wybrać?

Jak działa technologia QLED?

Technologia QLED, znana również jako Quantum Dot LED, to innowacyjny sposób wyświetlania obrazu na telewizorach, który polega na zastosowaniu unikalnych „kropek kwantowych”. Są to drobne nanocząstki kryształowe, które są w stanie przekształcać światło emitowane przez diody LED w różne barwy. Właśnie ten proces umożliwia prezentację wyjątkowo żywej i intensywnej palety kolorów, co przekłada się na wyższą jakość obrazu.

Aby „rozświetlić” kropki kwantowe, stosuje się diody LED, które emitują światło niebieskie. Te nanocząsteczki, gdy są podświetlone, mają zdolność do zmiany barwy światła na zielone lub czerwone. Następnie, za pomocą specjalnych warstw ekranu, przydzielane są odpowiednie barwy, co skutkuje szeroką paletą kolorów na ekranie.

To innowacyjne wykorzystanie kropek kwantowych umożliwia QLED telewizorom wyświetlanie obrazów o większej głębi i intensywności kolorów, co pozytywnie wpływa na całe doświadczenie użytkownika. Wykorzystanie technologii QLED oznacza, że możemy cieszyć się bardziej realistycznym i bogatym obrazem, niezależnie od rodzaju treści, które oglądamy.

Jeśli planujesz uaktualnić swój stary telewizor, nasz ranking telewizorów pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru wśród dostępnych modeli.

Zalety telewizorów QLED

Telewizory QLED to technologia, która dostarcza obraz najwyższej klasy. Ich mocą jest zapewnienie doskonałej jakości wyświetlania, zarówno w kontekście barw, jak i płynności ruchu. Osiągają to dzięki zastosowaniu specjalistycznego panelu podświetlającego oraz warstwie kropek kwantowych. W rezultacie, telewizory QLED pozwalają uzyskać niezwykle szeroką paletę barw o niesamowitym nasyceniu.

Nie tylko kolory, ale również kontrast jest mocną stroną tych urządzeń. Efekty HDR osiągane są dzięki wydajnemu systemowi podświetlenia, umożliwiającemu wyraźniejszy obraz, nawet w scenach z silnym kontrastem. Co więcej, QLED telewizory radzą sobie wyjątkowo dobrze nawet w mocno oświetlonych pomieszczeniach, generując jednolitą biel i utrzymując wysoką jakość obrazu.

Niektóre modele QLED oferują też możliwość wyświetlania obrazu w rozdzielczości aż 8K, co zapewnia jeszcze bardziej szczegółowy i płynny obraz, zwłaszcza na dużych ekranach.

Podsumowując, najważniejsze zalety telewizorów QLED to:

  • Świetna jakość obrazu i szeroki zakres barw.
  • Imponujące efekty HDR dzięki efektywnej technologii podświetlenia.
  • Doskonała widoczność obrazu nawet w nasłonecznionych pomieszczeniach.
  • Szeroki zakres dostępnych rozmiarów
  • Możliwość wyświetlania obrazu w ultra wysokiej rozdzielczości 8K w najnowszych modelach.

Wady telewizorów QLED

Na początek warto zaznaczyć, że w podstawowych modelach QLED dominuje zastosowanie krawędziowego podświetlenia LED. Ten typ podświetlenia, mimo że jest wygodny dla producentów ze względu na koszty, może skutkować gorszym kontrastem oraz utratą detali. Prawdziwe, bezpośrednie podświetlenie LED, które jest gwarantem lepszego kontrastu, pojawia się niestety tylko w bardziej kosztownych wariantach tych telewizorów.

Drugą bolączką telewizorów QLED jest to, że przejawiają one typowe dla LCD mankamenty. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj smużenie – nieprzyjemne zjawisko, które nieco psuje doświadczenie z oglądania. Również często występuje zjawisko DSE, czyli „brudny ekran”, wpływając na jakość wyświetlanych obrazów.

Nie można też zapomnieć o degradacji barw pod kątem w panelach VA. Oznacza to, że obraz na ekranie może wydawać się inny, jeżeli oglądamy go pod innym niż bezpośredni kątem. To ograniczenie sprawia, że telewizor QLED może nie zawsze idealnie pasować do każdego rodzaju pomieszczenia czy konfiguracji mebli.

Podsumowując, najważniejsze wady telewizorów QLED to:

  • W tańszych modelach można spotkać krawędziowe podświetlenie LED, co może spowodować gorszy kontrast
  • Degradacja barw podczas oglądania ekranu pod kątem
  • Niższy kontrast natywny, zwłaszcza w panelach ADS.

Jaka jest żywotność telewizorów QLED?

Średnia żywotność matryc QLED wynosi około od 50 000 godzin do 70 000 godzin użytkowania. Oznacza to, że jeśli oglądasz telewizję średnio 7 godzin w ciągu dnia, to telewizor OLED powinien wytrzymać ponad 23 lata pracy.

Przy tak długim okresie użytkowania warto jednak pamiętać, że realna żywotność urządzenia może być inna. Wszystko zależy od wielu czynników, w tym od intensywności korzystania z telewizora, a także od warunków, w jakich jest on używany. Niemniej, wyniki podane przez Samsunga stanowią pewną gwarancję, że inwestycja w telewizor QLED to decyzja na wiele lat.

Czy telewizory QLED są energooszczędne?

Telewizory QLED są energooszczędne, zwłaszcza jeżeli użyjemy specjalnych funkcji dostępnych w panelu sterowania. Jednak technologia QLED nie jest liderem w kategorii najbardziej ekologicznych telewizorów. Modele QLED używają około 12% więcej energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych odbiorników LCD.

Co jest lepsze: QLED czy OLED?

Wybór pomiędzy QLED a OLED zależy od indywidualnych preferencji. Telewizory z technologią OLED charakteryzują się niezrównanym kontrastem i perfekcyjną czernią, co przekłada się na niezwykle realistyczną jakość obrazu. Z drugiej strony, QLED posiada szerszy gamut kolorów i większą jasność, co czyni je bardziej odpowiednimi do oglądania w dobrze oświetlonych pomieszczeniach.

Co jest lepsze: QLED czy LED?

Telewizory QLED są lepsze niż LED, ponieważ zapewniają znacznie lepszy obraz niż modele z tradycyjnymi panelami LED. Technologia QLED wykorzystuje niebieskie diody oraz kwantowe kropki do generowania obrazu, co jest swoistym ulepszeniem tradycyjnej technologii LED. Warto jednak dodać, że telewizory LED zużywają mniej prądu niż QLED.

Czy warto kupić telewizor QLED?

Warto kupić telewizor QLED, ponieważ modele te oferują znakomitą jakość obrazu w atrakcyjnej cenie. Jest to bardzo dobra inwestycja, szczególnie biorąc pod uwagę ich długą żywotność, która wynosi od 50 000 godzin do 70 000 godzin pracy. Dodatkowo, technologia Quantum Dot LED jest innowacyjnym rozwiązaniem, które z pewnością zostanie z nami na długie lata.

Telewizory QLED są szeroko dostępne, co skutkuje różnorodnością dostępnych modeli. Wśród ofert znajdziemy zarówno telewizory o podstawowych parametrach technicznych, jak i te ze ścisłej czołówki, posiadające zaawansowane funkcje. Dzięki temu będziemy mogli wybrać telewizor w pełni dostosowanych do naszych potrzeb.

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.