Telewizory plazmowe – Historia, Zalety i Wady

Telewizor plazmowy to urządzenie elektroniczne, które tworzy obraz za pomocą plazmy – formy materii składającej się z zjonizowanych gazów. Działa to na zasadzie stymulowania kombinacji gazów, głównie ksenonu i neonu, które w stanie plazmy emitują ultrafioletowe fotony. Te fotony natomiast pobudzają luminofor, skłaniając go do wypromieniowania światła widzialnego dla naszego oka.

Chcesz mieć pewność, że dokonujesz odpowiedniego wyboru? Nasz ranking telewizorów 85 cali zawiera najnowsze i najbardziej popularne modele, które są warte uwagi w tym roku.

Zalety telewizorów plazmowych

Mimo że obecnie telewizory plazmowe zostały wyparte przez technologię LED, wciąż zapadły w pamięć jako urządzenia o znakomitej jakości obrazu.

Przewagą telewizorów plazmowych była ich wspaniała kolorystyka, doskonała gama barw, intensywna czerń oraz krótki czas reakcji. Telewizory te charakteryzowały się również smukłym kształtem, co ułatwiało montaż na ścianie, a także szerszym kątem widzenia i lepszą konsystencją kolorów w porównaniu do LCD.

Wady telewizorów plazmowych

Jednak telewizory plazmowe nie były pozbawione wad. Jedną z nich był zbyt ciemny obraz w miejscach o dużym nasłonecznieniu, a także degradacja obrazu i zmiana barw z upływem czasu. W telewizorach tych, ekran z biegiem lat stawał się coraz bardziej czerwony.

Problemem była również większa masa i większe zużycie prądu w porównaniu do paneli LCD. Telewizory plazmowe często nagrzewały się do sporych temperatur. Istniały również trudności techniczne z produkcją mniejszych ekranów plazmowych. Zjawiskiem występującym w telewizorach plazmowych było także nierównomierne wypalanie luminoforu, zwłaszcza przy wyświetlaniu statycznego obrazu.

Dlaczego wycofano plazmy?

Na przestrzeni lat, urządzenia LCD wyprzedziły telewizory plazmowe, głównie z powodu lepszej ceny, możliwości zapewnienia większych ekranów oraz jaśniejszego obrazu. Równie ważnymi czynnikami, które przyczyniły się do malejącej popularności telewizorów plazmowych, były ich duże zapotrzebowanie na energię (do 500 W podczas wyświetlania jasnych scen) oraz zmiana norm energetycznych.

Warto też zauważyć, że telewizory plazmowe miały tendencję do generowania znaczącej ilości ciepła, co mogło niekorzystnie wpływać na komfort użytkowania. W tej kwestii, mimo wielu zalet, telewizory plazmowe niestety nie mogły sprostać oczekiwaniom współczesnego konsumenta.

Czy opłaca się naprawiać telewizor plazmowy?

Wszystko zależy od kosztu naprawy. Jeśli jest on wyższy niż 500 zł, naszym zdaniem nie warto naprawiać telewizora plazmowego, tylko zakupić nowy model, który posłuży nam przez następne lata. Zwłaszcza zważywszy na postęp technologiczny, jaki nastąpił od czasów popularności telewizorów plazmowych.

Warto również przemyśleć, że telewizory plazmowe mają tendencję do degradacji obrazu i zmiany barw z upływem czasu, co może wpłynąć na jakość użytkowania nawet po naprawie. Dodatkowo, telewizory te są mniej energooszczędne w porównaniu do nowszych modeli LED czy LCD.

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.