Telewizor OLED czy QLED? Czym się różnią i który wybrać?

Decydując się na zakup nowego telewizora, niezwykle ważny jest wybór odpowiedniej technologii obrazu. OLED i QLED to dwie najpopularniejsze technologie na rynku telewizorów, a wybór pomiędzy nimi opiera się na indywidualnych preferencjach danego użytkownika, takich jak dostępny budżet, poziom oświetlenia w pomieszczeniu czy indywidualne wymagania wobec sprzętu. W tym artykule wytłumaczymy wam jak działają technologie OLED i QLED oraz przedstawimy ich zalety i wady. Następnie przybliżymy kryteria, które pomogą wam wybrać pomiędzy telewizorami QLED oraz OLED.

Zainwestuj w telewizor, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Nasz ranking telewizorów podpowie Ci, na które modele warto zwrócić uwagę.

Jak działają telewizory OLED?

Telewizory OLED wykorzystują małe, organiczne diody elektroluminescencyjne, które emitują własne światło. Dzięki temu zastosowaniu matryce OLED nie potrzebują dodatkowe podświetlenia, jak ma to miejsce w innych modelach. To właśnie jest sekretem tej technologii. Każdy pojedynczy piksel na ekranie OLED jest w stanie samodzielnie kontrolować swoją jasność, co pozwala na uzyskanie praktycznie nieskończonego kontrastu i żywej palety kolorów.

Kolejną zaletą diod OLED jest to, że mogą one emitować głęboką czerń – coś, co jest trudne do osiągnięcia w innych technologiach. Kiedy piksel wyświetlający czarny kolor jest wyłączony, nie emituje on wcale światła, co pozwala uzyskać prawdziwą czernią. To stawia telewizory OLED na czołówce innowacji w dziedzinie wyświetlaczy i pozwala uzyskać niesamowite wrażenia wizualne, zarówno podczas oglądania filmów, jak i grania w gry.

Wszystko to sprawia, że telewizory OLED to synonim najwyższej jakości obrazu, który zachwyca nie tylko intensywnością kolorów, ale również głęboką czernią i doskonałym kontrastem. Można śmiało powiedzieć, że technologia OLED to przyszłość telewizorów, która jest już dzisiaj dostępna w naszych domach.

Zalety i wady telewizorów OLED

Telewizory OLED, choć są nowoczesne i bardzo zaawansowane technologicznie, mają swoje plusy i minusy, które mogą wpłynąć na decyzję o zakupie. Matryce OLED powinny szczególnie przypaść do gustu graczom, ponieważ ekrany tego typu zapewniają minimalne opóźnienie obrazu. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w niebywale płynnym przejściu scen, szczególnie podczas intensywnych rozgrywek.

Jednym z głównych atutów ekranów OLED jest oszałamiający kontrast, który umożliwia głęboką czerń, zdecydowanie przewyższającą efekty osiągalne za pomocą tradycyjnych paneli LCD. Ten wyjątkowy kontrast jest widoczny nawet pod dużym kątem. To istotne dla tych, którzy z różnych względów nie zawsze mogą siedzieć dokładnie na wprost ekranu. W tych telewizorach nie ma mowy o degradacji kolorów czy problemach z obrazem typowych dla LCD.

Telewizory OLED oferują także imponujące podświetlenie, które jest uważane za najlepsze na rynku. Ten typ telewizora charakteryzuje się również wysokim współczynnikiem kontrastu oraz szerokimi kątami widzenia obrazu, co z pewnością przekłada się na komfort oglądania.

Jednak, jak wszystko, telewizory OLED mają również swoje minusy. Do najważniejszych należy potencjalne ryzyko utrwalenia (wypalenia) obrazu na ekranie. Zjawisko to może wystąpić, gdy statyczny obraz jest wyświetlany przez dłuższy czas. Drugim ograniczeniem jest nieco niższa maksymalna jasność w trybie HDR w porównaniu do niektórych innych technologii.

Podsumowując, zalety telewizorów OLED to:

 • Minimalne opóźnienie obrazu, idealne dla graczy,
 • Nieskończony kontrast,
 • Brak degradacji kolorów przy patrzeniu pod kątem,
 • Najlepsze na rynku podświetlenie,
 • Wysoki współczynnik kontrastu,
 • Szerokie kąty widzenia obrazu.

Z kolei do wad telewizorów OLED można zaliczyć:

 • Potencjalne ryzyko wypalenia obrazu na ekranie (burn-in),
 • Nieco niższa maksymalna jasność w trybie HDR.

Jak działają telewizory QLED?

Telewizory QLED działają wykorzystując kropki kwantowe, które są podstawą innowacyjnej technologii Quantum Dot. Kluczowa rola kropek kwantowych polega na tym, że są one umieszczone pomiędzy podświetleniem a filtrami kolorów. Telewizory QLED zapewniają lepszą jakość barw na ekranie, dzięki czemu oglądanie staje się prawdziwą przyjemnością dla oka.

W przypadku telewizorów QLED podświetlenie jest realizowane za pomocą diod LED. Te małe, lecz wysoce efektywne elementy są w stanie równomiernie podświetlić całą matrycę QLED, co przekłada się na niesamowite doświadczenia wizualne. Dioda LED to niezbędny składnik każdego ekranu QLED, który pozwala na osiągnięcie znakomitej jakości obrazu.

Za stworzenie i rozwój technologii QLED odpowiada firma Samsung, która wprowadziła na rynek wiele innowacyjnych zastosowań. Telewizory Samsung QLED charakteryzują się przede wszystkim najwyższą możliwą głębią barw oraz kontrastów. To zasługa nie tylko kropek kwantowych, ale również systemu podświetlenia LED, które jest w nich zastosowane.

Zalety i wady telewizorów QLED

Telewizory QLED zapewniają wierną reprodukcję barw. Dzięki pełnemu pokryciu palety barw DCI-P3, kolory wydają się bardziej naturalne, żywe i intensywne, nawet przy ekstremalnej jasności. Jest to cecha, którą szczególnie docenią miłośnicy filmów i gier w wysokiej rozdzielczości 4K, które zyskują dodatkową głębię dzięki technologii HDR.

Dodatkowo, pod względem jasności ekranu matryce QLED są znacznie jaśniejsze, co czyni je idealnym wyborem dla pomieszczeń o silnym nasłonecznieniu. Warto również wiedzieć, że telewizory QLED nie podlegają efektowi wypalania ekranu, co jest częstym problemem w przypadku telewizorów OLED.

Matryce QLED cieszą się również długą żywotnością (od 50 000 godzin do 70 000 godzin użytkowania), co czyni je bardziej ekonomicznym wyborem na dłuższą metę. Co więcej, telewizory QLED są zazwyczaj tańsze od swoich odpowiedników OLED, co czyni je atrakcyjniejszym wyborem dla wielu osób.

Nie da się jednak ukryć, że telewizory QLED mają także swoje wady. W niektórych tańszych modelach można spotkać krawędziowe podświetlenie LED, co ma wpływ na jakość kontrastu. Dodatkowo, mogą wystąpić problemy z degradacją barw podczas oglądania ekranu pod kątem. Matryce QLED oferują także niższy kontrast natywny, zwłaszcza w panelach ADS.

Zalety telewizorów QLED to:

 • Wiernie odwzorowane, żywe kolory
 • Wyższa jasność, idealna dla mocno nasłonecznionych pomieszczeń
 • Brak efektu wypalania
 • Długa żywotność
 • Zazwyczaj są tańsze od telewizorów OLED

Wady telewizorów QLED to:

 • W tańszych modelach występuje krawędziowe podświetlenie LED, co wpływa negatywnie na jakość obrazu
 • Jeśli oglądamy obraz pod kątem, może wystąpić degradacja barw
 • Niższy kontrast natywny

Różnice między telewizorami OLED i QLED

Różnice pomiędzy telewizorami OLED i QLED stają się coraz bardziej oczywiste, gdy przyjrzymy się im pod kątem jakości obrazu, kontrastu, jasności, jednolitości, rozmiaru i ceny.

Zacznijmy od jakości obrazu, która jest jednym z kluczowych aspektów telewizora. W telewizorach QLED ta jakość może się znacznie wahać, szczególnie gdy zestawiamy ze sobą różne modele i serie. Natomiast, telewizory OLED utrzymują stały, wysoki standard jakości obrazu we wszystkich swoich modelach.

Czym różnią się te technologie pod względem kontrastu i poziomu czerni? Telewizory OLED są tutaj bezkonkurencyjne, z uwagi na technologię OLED, która pozwala na wygaszanie nieużywanych pikseli. Pozwala to na uzyskanie doskonałego poziomu czerni. Z kolei, pomimo zastosowania techniki lokalnego przyciemniania, QLED nie jest w stanie dostarczyć tak głębokiej czerni.

Kolejną różnicą pomiędzy tymi dwoma technologiami jest jasność obrazu. Tutaj telewizory QLED mają przewagę, dostarczając wyższą jasność, co jest korzystne w jasnych pomieszczeniach i podczas oglądania materiałów HDR. Mimo to, OLED ma lepszy kontrast, co ostatecznie przekłada się na lepszy obraz HDR.

Jednolitość obrazu i kąty widzenia to kolejne aspekty, w których OLED wygrywa. Te telewizory zapewniają jednolite ekrany i zachowują wierność obrazu z różnych perspektyw, podczas gdy QLED może wykazywać nierówności w jasności w różnych miejscach ekranu i może stracić jakość obrazu przy oglądaniu z różnych kątów.

Rozmiar i cena to dwa ważne czynniki, które mogą decydować o wyborze. Tutaj telewizory QLED mają przewagę, będąc dostępnymi w większym zakresie rozmiarów i często są tańsze, zwłaszcza dla modeli powyżej 65 cali. Telewizory OLED oferują z kolei mniejszy wybór rozmiarów i mogą być droższe.

Pod względem rozdzielczości, koloru, przetwarzania wideo nie zauważamy znaczących różnic pomiędzy telewizorami OLED i QLED. Obydwa typy oferują podobne parametry, zarówno w rozdzielczości 4K jak i 8K.

Należy jednak zaznaczyć, że ekrany OLED są podatne na wypalenie – stały element obrazu może pozostawić trwałe tło na ekranie. Ryzyko to jest znacznie mniejsze w przypadku telewizorów QLED.

Lepiej wybrać telewizor OLED czy QLED?

Wybór pomiędzy telewizorem QLED i OLED zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. W końcu każda osoba posiada inny budżet, poziom nasłonecznienia pokoju, czy po prostu ma inne wymagania co do swojego telewizora. Jednak, aby pomóc wam zdecydować w kwestii wyboru telewizora, przygotowaliśmy następujące wskazówki:

 • Wybierz telewizor OLED, jeśli planujesz oglądać telewizję w nieco ciemniejszym pomieszczeniu. Telewizory OLED oferują również niskie opóźnienie, co doskonale sprawdzi się podczas grania w gry i oglądania sportu czy filmów akcji. Matryce OLED są droższe, jednak zapewniają lepsze kąty widzenia i świetną jakość obrazu, niezależnie od modelu.
 • Wybierz telewizor QLED, jeśli planujesz oglądać telewizję w mocno nasłonecznionym pokoju. Telewizory QLED są również tańsze, trwałe i oferują doskonałe wsparcie dla HDR. Dodatkowo, matryce QLED są dostępne w wielu różnych rozmiarach, dzięki czemu wybierzemy przekątną ekranu, która w pełni będzie nam odpowiadać. Pamiętajmy jednak, że jakość obrazu w telewizorach QLED, mocno zależy od konkretnego modelu.

Mamy nadzieje, że powyższy artykuł pomoże wam wybrać odpowiedni telewizor. Jeśli macie jakieś pytania na temat tych technologii, dajcie nam znać w komentarzach. Postaramy się odpowiedzieć na nie jak najszybciej.

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.