Telewizor LED – Omówienie, Rodzaje, Energooszczędność, Żywotność

Telewizor LED to rodzaj wyświetlacza, który korzysta z diod LED do podświetlenia matrycy LCD. Matryca LCD, zbudowana z ciekłych kryształów, zmienia polaryzację światła, tworząc obraz, który widzimy. Ta technologia pozwala na lepsze odwzorowanie kolorów, wyższy kontrast i niższe zużycie energii w porównaniu do starszych technologii, takich jak LCD.

LED to bardziej zaawansowane rozwiązanie niż poprzednio używane LCD, które obecnie powoli odchodzi do lamusa. Najważniejsze różnice pomiędzy tymi technologiami to sposób podświetlenia. Dzięki diodom LED, urządzenia te są w stanie zapewnić znacznie lepszą jakość obrazu, wyraźniejsze kolory oraz większą jasność. Co więcej, są one również bardziej ekologiczne, gdyż zużywają mniej energii.

Podświetlenie LED możemy podzielić na 3 rodzaje:

  • Full Array LED – Diody są równomiernie rozmieszczone na całej powierzchni ekranu, co umożliwia skuteczne ściemnianie strefowe. Jest to technologia typowo stosowana w telewizorach premium, choć od 2020 roku coraz częściej można ją znaleźć również w urządzeniach ze średniej półki.
  • Edge LED – Diody rozmieszczone są na krawędziach ekranu. Takie umiejscowienie pozwala na znaczne zmniejszenie grubości urządzenia, ale może prowadzić do nierównomiernego podświetlenia ekranu.
  • Direct LED – Diody umieszczone są bezpośrednio za ekranem, podobnie jak w Full Array LED, ale bez możliwości niezależnej kontroli jasności poszczególnych diod. Telewizory te są grubsze, i zazwyczaj reprezentują dolną lub średnią półkę cenową.

Nie wiesz, jaki telewizor wybrać w granicach średniego budżetu? Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem. Znajdź najlepszy telewizor do 3000 zł i zyskaj pewność, że dokonujesz właściwego wyboru.

Jaka jest żywotność telewizorów LED?

Średnia żywotność telewizorów LED wynosi od 20 000 godzin do 30 000 godzin. Jeśli oglądasz telewizję średnio 5 godzin w ciągu dnia, to telewizor LED powinien wytrzymać ponad 10 lat użytkowania.

Czy telewizory LED są energooszczędne?

Telewizory LED są energooszczędne. Ich zużycie prądu jest zauważalnie niższe niż w klasycznych modelach LCD, zwłaszcza w trybach oszczędzania energii.

Co jest lepsze: LED czy LCD?

Telewizory LED są lepsze niż LCD, ponieważ zapewniają bardzo dobry obraz, lepsze odwzorowanie kolorów oraz są bardziej energooszczędne.

Co jest lepsze: LED czy QLED?

Telewizory QLED są lepsze niż LCD, ponieważ zapewniają lepszą jakość wyświetlanych kolorów, szerszą paletę barw i wyższą jasność. Telewizory QLED są dobrym rozwiązaniem dla osób często oglądających telewizję w ciągu dnia lub mających bardzo nasłoneczniony salon.

Co jest lepsze: LED czy OLED?

Telewizory OLED są lepsze niż LED, ponieważ oferują głęboką, perfekcyjną czerń i nieskończony kontrast, dzięki czemu obraz jest wyjątkowo szczegółowy. Technologia ta sprawdza się szczególnie wieczorami lub w mniej oświetlonych pomieszczeniach, a także jest odpowiednia dla graczy ze względu na szybki czas reakcji matrycy i bardzo niski input lag.

Czy warto kupić telewizor LED?

Warto kupić telewizor LED w sytuacji, jeśli nasz budżet jest ograniczony. Ta technologia cały czas oferuje bardzo dobry obraz i w dodatku jest energooszczędna. Natomiast, jeśli mamy większy budżet, skupmy się na telewizorach OLED oraz QLED.

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.