Telewizory 3D – Jak działają i dlaczego je wycofano?

Telewizor 3D to rodzaj innowacyjnego odbiornika, który umożliwia wyświetlanie treści zarówno dwuwymiarowych, jak i trójwymiarowych (znanych jako technologia 3D). Telewizory 3D sprawiają, że wyświetlany obraz jest zdecydowanie bardziej realistyczny. Aby oglądać obraz w technologii 3D, oprócz posiadania telewizora i treści stworzonych w tej technologii, wymagane jest założenie specjalnych okularów z dwukolorowymi szkłami. Dzięki nim będziemy w stanie oglądać obraz w trójwymiarze.

Na rynku występują dwa rodzaje telewizorów 3D:

  • Telewizory 3D Aktywne: Wykorzystują one technologię 3D opartą na migawkach, która pozwala na wyświetlanie obrazu o doskonałej jakości i pełnej rozdzielczości HD. Istotną cechą jest wymóg korzystania z specjalnych okularów 3D, które posiadają ciekłokrystaliczne szkła i filtr polaryzacyjny. Okulary te pracują synchronicznie z odbiornikiem, odświeżając obraz dla każdego oka osobno, co tworzy trójwymiarowy efekt.
  • Telewizory 3D Pasywne: Są to odbiorniki wykonane w technologii polaryzacyjnej. Charakteryzują się niższym kosztem w porównaniu z modelem aktywnym, jednak nie oferują tak doskonałej jakości obrazu. Przy wykorzystaniu pasywnego 3D, okulary są wyposażone w dwukolorowe szkła, które przepuszczają obraz z odpowiednimi filtrami dla każdego oka, co daje ostateczny efekt trójwymiarowości.

Dla wielu osób wybór idealnego telewizora może być wyzwaniem. Dlatego stworzyliśmy ranking telewizorów 70 cali, który pomoże Ci podjąć świadomą decyzję i cieszyć się najlepszą jakością obrazu.

Dlaczego wycofano telewizory 3D?

W 2017 roku najwięksi producenci postanowili wycofać się z produkcji telewizorów 3D. Decyzja ta była wynikiem szeregu problemów, które składały się na niską atrakcyjność technologii 3D dla odbiorców. Na czele tych niedogodności stały wygórowane koszty. Zakup zarówno telewizora 3D, jak i dodatkowego sprzętu, takiego jak specjalne okulary, był bardzo drogi.

Kolejnym czynnikiem, który podważał sens posiadania telewizora 3D, był sposób, w jaki technologia ta działała. Obraz trójwymiarowy był zauważalny tylko z określonej perspektywy, co oznaczało, że komfort oglądania mógł być osiągnięty tylko pod odpowiednim kątem i w określonej odległości od ekranu. Dodatkowo, niektórzy użytkownicy skarżyli się na bóle głowy i mdłości, podczas długiego korzystania z technologii 3D.

Następnym problemem był brak dostępności treści w formacie 3D. Nawet pomimo stopniowego rozwoju technologii, materiałów w formacie 3D zaczęło pojawiać się coraz mniej, co było jednym z głównych powodów dla których klienci odwracali się od tych urządzeń.

Czy można jeszcze kupić telewizor 3D?

Aktualnie żaden z popularnych producentów telewizorów nie posiada w swojej ofercie odbiorników z technologią 3D. Oznacza to, że na półkach sklepowych nie znajdziemy tego typu telewizorów. Jednak cały czas istnieje szansa na zakup używanego telewizora 3D od prywatnych posiadaczy tego sprzętu, jednak warto dobrze zastanowić się nad takim rozwiązaniem, gdyż obecnie będą to dosyć przestarzałe modele.

Co się stało z filmami 3D w kinach i nie tylko?

W ostatnich latach filmy 3D straciły na popularności, jednak cały czas są wyświetlane w kinach. Tworzenie filmów w formacie 3D jest trudne oraz bardzo drogie, ponieważ wymaga to użycia dwóch kamer. Niektóre studia filmowe dodają efekt 3D w procesie postprodukcji, jednak nie jest to aż tak efektowne, jak użycie dwóch kamer.

Dodatkowo kino musiało konkurować z dynamicznie rosnącymi serwisami streamingowymi. Platformy VOD zdominowały rynek, dostarczając ogromne ilości treści dostępnych na żądanie. Choć technologia umożliwia dostarczanie treści 3D, rzadko jest to wykorzystywane. Powód jest prosty: niewielu użytkowników posiada telewizory 3D.

Czy jest możliwość oglądania filmów 3D na zwykłym telewizorze?

Niestety nie można oglądać filmów 3D na zwykłym telewizorze. Aby w pełni cieszyć się efektem trójwymiarowych filmów, wymagany jest telewizor 3D. Standardowe telewizory nie posiadają odpowiednich mechanizmów obrazu, aby wyświetlać filmy w trójwymiarze.

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.