Najpopularniejsze rodzaje telewizorów i różnice między nimi

Najpopularniejsze rodzaje telewizorów to OLED, QLED i LED. To one są najczęściej kupowane przez odbiorców. Jednak na przestrzeni ostatnich lat powstało wiele innych rodzajów telewizorów. Część z nich nie jest już produkowana, a część nadal posiada swoich sympatyków. W tym artykule przedstawimy wam rodzaje telewizorów i omówimy ich zastosowanie oraz różnice między nimi.

Nie trać czasu na przeszukiwanie internetu w poszukiwaniu idealnego telewizora. Nasz ranking telewizorów 75 cali zebrał najważniejsze informacje w jednym miejscu.

Telewizory OLED

Telewizory OLED (Organic Light Emitting Diode) korzystają z organicznych diod elektroluminescencyjnych do generowania obrazu. W przeciwieństwie do LCD, nie potrzebują one zewnętrznego podświetlenia, ponieważ same emitują światło. Kluczowym atutem jest ich zdolność do niezależnego sterowania każdym pikselem, co pozwala na osiągnięcie głębokiej czerni i wysokiego kontrastu. W praktyce, każdy piksel, czyli dioda, może być w pełni wyłączony lub regulowany indywidualnie, co gwarantuje wyjątkową precyzję w odwzorowaniu obrazu, zwłaszcza na ekranach o wysokiej rozdzielczości jak 4K lub 8K.

Telewizory OLED są trwałe, z przewidywaną żywotnością matrycy sięgającą 40 000 godzin użytkowania. Co więcej, są one energooszczędne w porównaniu do innych technologii, takich jak LCD.

Zalety OLED:

 • Nieskończony kontrast i doskonała czerń
 • Ostrość ruchomych obrazów
 • Odporne na zanieczyszczenia i kurz

Wady OLED:

 • Wysoka cena
 • Ograniczony wybór rozmiarów
 • Niższa jasność w trybie HDR

Telewizory QLED

Telewizory QLED są nowoczesnymi odbiornikami bazującymi na technologii Quantum Dot LED. Ich główną cechą jest zastosowanie kropek kwantowych zdolnych do manipulowania długością fali świetlnej, co pozwala na prezentowanie bardzo szerokiej gamy barw. Telewizory te są rozwinięciem technologii LCD, ale różnią się tym, że zamiast organicznych elementów wykorzystują kropki kwantowe. Jednym z głównych producentów w tej dziedzinie jest Samsung, jednak marki takie jak TCL również oferują własne wersje QLED.

Działanie QLED opiera się na nanocząstkach kryształowych, które zmieniają kolor światła emitowanego przez diody LED. Gdy diody emitują światło niebieskie, te kropki kwantowe mogą przekształcić je w światło zielone lub czerwone. Rezultatem jest obraz o żywych i intensywnych barwach.

Telewizory QLED mają długą żywotność, wynoszącą od 50 000 do 70 000 godzin użytkowania. Choć są stosunkowo energooszczędne, zużywają o około 12% więcej energii w porównaniu do tradycyjnych odbiorników LCD.

Zalety QLED:

 • Doskonała jakość obrazu z szerokim zakresem barw
 • Imponujące efekty HDR
 • Dobry obraz nawet w mocno oświetlonych pomieszczeniach

Wady QLED:

 • W niektórych modelach stosowane jest krawędziowe podświetlenie LED, które może wpływać na jakość obrazu
 • Zjawisko smużenia i „brudnego ekranu”
 • Możliwa degradacja barw pod różnymi kątami oglądania

Sprawdź również: Telewizory QLED vs OLED – Która technologia jest lepsza?

Telewizory LED

Telewizory LED wykorzystują diody LED do podświetlania matrycy wykonanej z ciekłych kryształów. W porównaniu z tradycyjnymi wyświetlaczami LCD, modele LED zapewniają lepsze odwzorowanie kolorów, większy kontrast oraz są bardziej energooszczędne. Dzięki diodom LED, obrazy są bardziej jasne i żywe, a urządzenia te zużywają mniej energii, stając się bardziej przyjazne dla środowiska.

Istnieją trzy główne typy podświetlenia w telewizorach LED:

 1. Full Array LED: Dioda rozmieszczone równomiernie po całej powierzchni, co pozwala na precyzyjne dostosowanie jasności. Często spotykane w modelach premium, ale coraz częściej także w średniej klasie urządzeń.
 2. Edge LED: Dioda umiejscowione na brzegach, co prowadzi do cieńszej konstrukcji, ale czasem może powodować nierównomierne oświetlenie.
 3. Direct LED: Dioda za ekranem, bez niezależnej kontroli jasności poszczególnych sekcji. Są to modele grubsze, często w niższej lub średniej klasie cenowej.

Telewizory LCD

Telewizory LCD bazują na technologii ciekłych kryształów, które tworzą obraz pod wpływem podświetlenia z diod LED. Dzięki podświetleniu LED obraz jest jaśniejszy i wyraźniejszy. W przeszłości do podświetlania ekranu stosowano lampy CCFL, jednak później to LEDy stały się popularniejsze. Choć telewizory LCD niegdyś były chętnie wybierane przez konsumentów, obecnie rzadziej spotykane są na sklepowych półkach, ustępując miejsca nowszym technologiom, takim jak LED, OLED czy QLED.

Pod względem jakości obrazu, telewizory LED, OLED i QLED przewyższają LCD. LED zapewnia lepszy kontrast i efekty HDR, OLED oferuje głęboką czerń i doskonały kontrast, natomiast QLED wykorzystuje technologię kropek kwantowych dla lepszego obrazu.

Telewizory z zakrzywionym ekranem

Telewizory z zakrzywionym ekranem, znane również jako modele Curved, zadebiutowały na rynku w 2013 roku. Głównym celem tej technologii było dostarczenie widzom głębszych i bardziej realistycznych wrażeń wizualnych. Koncepcja polegała na zaprojektowaniu ekranu w taki sposób, aby każda część matrycy była równo oddalona od oczu użytkownika. Dzięki temu widzowie doświadczali efektu panoramicznego i uczucia zanurzenia w obrazie.

Jednakże, mimo początkowego entuzjazmu, technologia Curved nie utrzymała swojej popularności. Głównym problemem były ograniczenia widzenia dla tych, którzy nie siedzieli dokładnie naprzeciwko ekranu. Wielu widzów dostrzegło zniekształcenia obrazu przy oglądaniu z różnych kątów. Z biegiem czasu zakrzywione telewizory zostały zastąpione przez nowsze technologie, takie jak OLED i QLED. Te nowe modele przyciągnęły uwagę konsumentów, prowadząc do spadku popularności i ostatecznego wycofania telewizorów Curved z rynku.

Zalety:

 1. Efekt głębi, co sprawia, że obrazy wydają się bardziej realistyczne.
 2. Wrażenie szerszego ekranu dzięki złudzeniu optycznemu.
 3. Jednakowa ostrość obrazu na całej powierzchni ekranu, zwłaszcza w modelach o większych rozmiarach.

Wady:

 1. Konieczność precyzyjnego umiejscowienia się przed ekranem.
 2. Zniekształcenia obrazu przy oglądaniu z boku.
 3. Odbicia i refleksy innych widzów na ekranie.

Telewizory 3D

Telewizory 3D umożliwiają oglądanie obrazów w trzech wymiarach, dzięki czemu widz doświadcza bardziej realistycznego wrażeń. Aby uzyskać taki efekt, konieczne jest użycie specjalnych okularów. Istnieją dwa główne typy tych odbiorników:

 1. Aktywne telewizory 3D: Bazują na technice migawkowej, co gwarantuje obraz o wyjątkowej jakości i pełnej rozdzielczości HD. Użytkownik potrzebuje specjalnych okularów z ciekłokrystalicznymi szkłami i filtrem polaryzacyjnym, które działają synchronicznie z telewizorem, oddzielnie aktualizując obraz dla każdego oka.
 2. Pasywne telewizory 3D: Działają na technologii polaryzacyjnej. Są bardziej ekonomiczne niż ich aktywne odpowiedniki, ale jakość obrazu jest nieco niższa. Okulary dla tych telewizorów mają dwukolorowe szkła, które filtrują obraz dla każdego oka, dając efekt przestrzeni.

Mimo fascynującej technologii, produkcja telewizorów 3D została wstrzymana w 2017 roku. Powody? Wysokie koszty zakupu, konieczność oglądania pod konkretnym kątem oraz bóle głowy i mdłości u niektórych użytkowników. Dodatkowo, dostępność treści w 3D była ograniczona, co skłoniło klientów do rezygnacji z tych urządzeń.

Telewizory plazmowe

Telewizory plazmowe bazują na technologii, która tworzy obraz za pomocą plazmy, czyli formy materii zawierającej zjonizowane gazy, takie jak ksenon czy neon. Gdy te gazy są stymulowane, emitują ultrafioletowe fotony, które pobudzają luminofor do wytwarzania światła widzialnego dla ludzkiego oka.

Chociaż plazmowe telewizory są obecnie mniej popularne, kiedyś były cenione za ich jakość obrazu, głębokie kolory i szybką reakcję na zmiany scen. Zaletami takich telewizorów były wspaniała kolorystyka, intensywność czerni, smukła konstrukcja oraz szeroki kąt widzenia. Niemniej jednak, miały też swoje mankamenty. W słonecznych miejscach obraz mógł być zbyt ciemny. Ponadto, z czasem ekran mógł zmieniać kolory i stawać się bardziej czerwony. Plazmowe telewizory miały też tendencję do nagrzewania się i zużywały więcej energii niż ich odpowiedniki LCD.

Ich popularność spadła głównie z powodu postępu w technologii LCD, która oferowała lepszą cenę, większe ekrany i jaśniejszy obraz. Plazmowe telewizory, pomimo wielu zalet, miały trudności z sprostaniem wymaganiom współczesnych konsumentów, zwłaszcza jeśli chodzi o energooszczędność i generowanie ciepła.

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.