Jaki telewizor kupić? Co warto wiedzieć przez zakupem TV?

Chciałbyś wybrać nowy telewizor, ale nie wiesz od czego zacząć? W ostatnim czasie na rynku telewizorów nastąpiły ogromne zmiany. Ciągle powstają nowe technologie, mające polepszać obraz oraz dźwięk. Jednak które z nich są naprawdę przydatne? Aby Ci w tym pomóc, stworzyliśmy specjalny poradnik. Z niego dowiesz się, jak wybrać telewizor dostosowany do swoich potrzeb. Teraz będziesz mieć pewność, że kupujesz sprzęt, z którego na pewno będziesz zadowolony.

Zakup telewizora to bardzo indywidualna sprawa, ponieważ wiele zależy od naszych indywidualnych potrzeb i warunków, których będziemy z niego korzystać. W końcu inny telewizor będzie lepszy do gier, z kolei inny do filmów i seriali. Dużą rolę odgrywa również poziom nasłonecznienia pokoju. Więc jak wybrać telewizor, aby dobrze nam służył? Zebraliśmy wszystkie informacje w jednym miejscu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora? Praktyczne wskazówki

Jeśli aktualnie nie masz czasu, aby przeczytać nasz cały artykuł, to nic straconego. Poniżej przygotowaliśmy najważniejsze porady, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu telewizora.

 • Warto kupić większy telewizor. Nie bój się kupować dużych telewizorów. Odbiornik o większej przekątnej ekranu zapewni Ci najlepsze wrażenia z oglądania filmów, seriali czy sportu. Pamiętaj jednak, że rozmiar telewizora wybiera się w oparciu o odległość ekranu od oczu oglądającego.
 • Wybierz telewizor 4K. Rozdzielczość 4K to dzisiaj absolutna podstawa, która pozwoli cieszyć się obrazem w najlepszej jakości.
 • Postaraj się kupić model z odświeżaniem 120 Hz. Jeśli planujesz kupić telewizor na lata, warto wybrać model z odświeżaniem na poziomie 120 Hz, zwłaszcza jeśli planujemy grać w gry.
 • Smart TV to absolutna podstawa. Na szczęście prawie wszystkie nowe modele w sklepach posiadają smart tv, dzięki czemu uzyskamy dostęp do szeregu ciekawych funkcji i aplikacji.
 • 3-4 złącza HDMI to idealny kompromis. Podczas wyboru nowego odbiornika, zadbaj o to, aby posiadał kilka złącz HDMI. Będzie to bardzo przydatne, podczas podłączania różnych urządzeń.
 • Warto wybrać model z HDR. Jeśli chcesz osiągnąć lepszą jakość obrazu, wybierz odbiornik z High Dynamic Range (HDR).

Jeśli szukasz najlepszych telewizorów na rynku, sprawdź nasze zestawienia przygotowane przez ekspertów.

Jak wybrać rozmiar telewizora?

Rozmiar telewizora powinien być dopasowany do odległości, z której zamierzamy go oglądać. Zbyt duży telewizor w niewielkim pomieszczeniu może przynieść więcej szkody niż pożytku, męcząc nasze oczy i powodując dyskomfort podczas oglądania.

Odległość telewizora od ekranu można wyliczyć w bardzo prosty sposób. Przygotowaliśmy specjalną tabelę, która przedstawia optymalne odległości w zależności od rozmiaru i rozdzielczości telewizora.

Rozmiar TVOdległość – Full HDOdległość – 4K
32 cale110 cm60 cm – 110 cm
40 cali150 cm80 cm – 150 cm
43 cale180 cm90 cm – 180 cm
50 cali215 cm100 cm – 215 cm
55 cali230 cm110 cm – 230 cm
60 cali255 cm120 cm – 255 cm
65 cali275 cm130 cm – 275 cm
75 cali315 cm150 cm – 315 cm
85 cali345 cm170 cm – 345 cm

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej informacji na temat odległości od telewizorów, to polecamy nasz artykuł – Jaka powinna być odległość od telewizora? W tym wpisie badamy ten temat od podstaw oraz podajemy praktyczne wskazówki i porady.

Gdy już wiemy jak kluczową rolę odgrywa optymalna odległość, możemy przejść do poszczególnych rozmiarów telewizorów. Na rynku znajdziemy wiele modeli o różnych przekątnych, jednak jakie są ich prawdziwe wymiary? W poniższej tabeli przedstawiliśmy rozmiary telewizorów[LINK] w calach i centymetrach.

Rozmiar TVSzerokośćDługość
32 cale75 cm45 cm
40 cali90 cm50 cm
43 cale97 cm56 cm
50 cali112 cm65 cm
55 cali123 cm71 cm
60 cali134 cm77 cm
65 cali145 cm83 cm
75 cali168 cm95 cm
85 cali194 cm111 cm

Ile kosztuje dobry telewizor?

Cena telewizora różni się w zależności od technologii obrazu, rozmiaru ekranu oraz dostępnych funkcji. Jest to indywidualna sprawa każdego konsumenta, ponieważ to on decyduje, jakiej specyfikacji potrzebuje. Jednak można spróbować uogólnić temat. Według naszych badań, dobry telewizor 50 cali kosztuje około 3000 zł. Z kolei, jeśli zależy nam na odbiorniku 60 cali, odpowiedni model kosztuje już około 4000 zł. Następnie wraz ze wzrostem rozmiaru ekranu o 5 cali, możemy przyjąć zwiększanie ceny o około 1000 zł. Czyli dobry telewizor 65 cali to wydatek z rzędu 5000 zł, a za polecany telewizor 70 cali zapłacimy już około 6000 zł.

Kiedy najlepiej kupić telewizor?

Najlepszym momentem na zakup telewizora to okres promocji, kiedy obniżki są naprawdę ogromne. Jednym z takich momentów jest Black Friday, który wypada w listopadzie. Wtedy możemy liczyć na naprawdę spore obniżki cen. Warto jednak sprawdzić historię cen danego urządzenia, aby upewnić się czy ta promocja na pewno jest prawdziwa. Warto również śledzić premiery nowych modeli, ponieważ wtedy następują obniżki starszych telewizorów. 

Jakie są rodzaje telewizorów?

Aktualnie na rynku znajdziemy telewizory LCD, LED, OLED oraz QLED. Choć trzeba przyznać, że odbiorniki LCD są najmniej popularne i powoli stają się co raz rzadsze. Z kolei, trzy pozostałe typy – LED, OLED oraz QLED, dominują na półkach sklepowych. Ten bogaty wybór technologii stawia przed konsumentami prawdziwy dylemat – który rodzaj telewizora wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, a wybór to zależy od wielu czynników. W grę wchodzą potrzeby użytkownika, budżet oraz oświetlenie w miejscu, gdzie postawimy odbiornik. Poniżej omówiliśmy wszystkie typy telewizorów, dzięki czemu będziecie mieli lepszy wgląd w te technologie.

 • LCD – Matryce LCD bazujące na technologii wykorzystującej ciekłe kryształy, były niegdyś wiodącym standardem w świecie telewizorów. Cechą charakterystyczną tych urządzeń jest zastosowanie świetlówek do podświetlania ekranu. Jednak metoda ta nie jest najbardziej efektywna energetycznie, co przekłada się na większe zużycie prądu. Dodatkowo, nowsze technologie oferują lepszą jakość obrazu niż ekrany LCD.
 • LED – Telewizory LED, które, podobnie jak LCD, korzystają z ekranów ciekłokrystalicznych, ale różnią się od nich sposobem podświetlenia. Telewizory LED używają diod LED, które są bardziej energooszczędne i pozwalają na lepszą kontrolę kontrastu i barwy obrazu.
 • OLED – Te ekrany wykorzystują najnowsze osiągnięcia technologiczne. Ich charakterystyczną cechą są organiczne diody elektroluminescencyjne, które emitują światło własnymi siłami. Dzięki temu, telewizory OLED oferują wyjątkową reprodukcję kolorów i szybką reakcję na zmieniające się obrazy, co jest szczególnie przydatne przy dynamicznych scenach.
 • QLED – To technologia promowana przede wszystkim przez marki Samsung i TCL. Tak jak telewizory LED, telewizory QLED korzystają z diod LED do podświetlania ekranu, ale mają dodatkowo specjalne warstwy z tzw. kropkami kwantowymi. Kropki te modyfikują długość fali światła przechodzącego przez nie, co pozwala na wydobycie żywszych kolorów i głębszego nasycenia.

Co jest lepsze QLED czy OLED?

Zarówno technologia OLED, jak i QLED, mają swoje mocne strony. Decyzja między nimi powinna być podyktowana konkretnymi potrzebami i preferencjami użytkownika. Jest to indywidualna sprawa, dlatego nie można napisać, że dana technologia jest lepsza dla wszystkich konsumentów.

Telewizory OLED oferują wyższy poziom czerni i kontrastu, dzięki czemu są w stanie dostarczyć bardziej realistyczne obrazy. Kolejnymi zaletami tej technologii jest minimalizacja czasu reakcji oraz bardzo dobra wiarygodność barw. Niestety, cena telewizorów OLED jest zazwyczaj wyższa, a do tego wyświetlacze te są bardziej narażone na tak zwane „wypalanie”.

Z drugiej strony, telewizory QLED, będące ewolucją tradycyjnej technologii LCD, są w stanie zaoferować żywe, intensywne barwy i imponującą jasność obrazu. Samsung jest tutaj liderem, dostarczając większość telewizorów z ekranami QLED na rynek. Telewizory QLED zazwyczaj mają większą przekątną ekranu, co może być ograniczeniem dla niektórych użytkowników

Jeśli chciałbyś bardziej zbadać temat technologii QLED i OLED, przygotowaliśmy artykuł, który porównuje obie technologie. Możesz go znaleźć tutaj:

Jaką rozdzielczość powinien mieć telewizor? 

Rozdzielczość ekranu bezpośrednio wpływa na jakość obrazu, którą widzimy na ekranie. Im większa liczba pikseli, tym możemy zobaczyć lepszy i ostrzejszy obraz. Z tego powodu, wybierając telewizor, zawsze powinniśmy wybierać największą możliwą rozdzielczość.

Obecnie na rynku możemy wyróżnić 3 rozdzielczości:

 • Full HD (1920 x 1080 pikseli);
 • 4K, znane też jako Ultra HD (3840 x 2160 pikseli);
 • 8K (7680 x 4320 pikseli).

Najpopularniejszym standardem jest rozdzielczość 4K (Ultra HD -3840 x 2160 pikseli) i to właśnie taką powinniśmy wybrać podczas zakupu nowego telewizora. Jakość 8K dopiero wchodzi na rynek, przez co jest dosyć droga i trudno dostępna.

Pamiętajmy również, że aby w pełni skorzystać z zalet rozdzielczości 4K, oglądane treści również muszą być dostępne w tym formacie. W przeciwnym razie obraz będzie skalowany przez procesor odbiornika, co niekoniecznie musi przekładać się na jakość porównywalną z oryginalnym 4K.

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć więcej na temat rozdzielczości telewizorów, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu:

Jaką częstotliwość odświeżania ekranu powinien mieć telewizor?

Częstotliwość odświeżania ekranu oznacza liczbę klatek wyświetlanych przez telewizor w ciągu sekundy. Im większa liczba, tym płynniejszy obraz. Standardem jest częstotliwość 50/60Hz, co doskonale sprawdza się przy oglądaniu telewizji naziemnej, cyfrowej oraz filmów i seriali. Jednakże dynamiczność filmów, sportów i gier jest dzisiaj inna niż kiedyś, dlatego modele z częstotliwością odświeżania 60Hz mogą już nie być wystarczające. Dla fanów gier oraz sportu, telewizory oferujące częstotliwość 100/120Hz są znacznie lepszym wyborem, ponieważ gwarantują płynność obrazu nawet przy najbardziej intensywnych scenach. Pamiętajmy jednak, że wyższa częstotliwość odświeżania zwykle oznacza wyższą cenę telewizora.

Jaka jest najlepsza częstotliwość odświeżania ekranu?

Najlepsza częstotliwość odświeżania w przypadku telewizorów to 100/120 Hz. Tego typu telewizory radzą sobie lepiej z dynamicznymi scenami, zapewniając płynniejszy i wyraźniejszy obraz. Obraz jest aktualizowany dwa razy częściej, dzięki czemu otrzymujemy jeszcze bardziej dokładny obraz niż w przypadku częstotliwości 50/60 Hz. Jest to szczególnie widoczne podczas oglądania sportu, dynamicznych filmów oraz grania w gry.

Jaki system operacyjny telewizora wybrać?

System operacyjny telewizora to specjalnie zaprojektowane oprogramowanie, dzięki któremu mamy dostęp do szerokiego zakresu funkcji oraz aplikacji. System zapewnia również pełny interfejs użytkownika pozwalający na łatwe poruszanie się po funkcjach i ustawieniach telewizora. Działanie systemów operacyjnych w telewizorach jest bardzo podobne do tych, które możemy znaleźć w naszych smartfonach, tabletach czy komputerach. Jednak, w przypadku odbiorników możemy mówić o wiele większej różnorodności w dostępnej technologii.

Wśród najpopularniejszych systemów w telewizorach możemy wyróżnić:

 • Tizen – System stworzony przez Samsunga jest szybki i ma dostęp do wielu przydatnych aplikacji – szczególnie na polskim rynku. Jest bardzo prosty w obsłudze i dobrze zoptymalizowany. Rzadko dochodzi do błędów związanych z systemem lub aplikacjami. Warto jednak zwrócić uwagę na ograniczone możliwości personalizacji.
 • Android TV – Charakteryzuje się największą uniwersalnością i elastycznością w zakresie dostępnych aplikacji i dodatków, umożliwiając uruchomienie większości aplikacji znanych ze smartfonów na ekranie telewizora. Jednak może sprawiać problemy z obsługą i wydajnością, szczególnie w tańszych modelach telewizorów.
 • WebOS – Jest to system stworzony przez koreańską firmę LG. Podobnie jak Tizen, jest bardzo intuicyjny w obsłudze, dzięki czemu wszyscy użytkownicy bez problemu poradzą sobie z jego możliwościami. System posiada również bogatą bibliotekę aplikacji i przydatnych funkcji.
 • Google TV – Oprogramowanie stworzone na bazie systemu Android TV z nieco zmienionym interfejsem. Google TV oferuje bardziej intuicyjny, schludny i przede wszystkim wydajniejszy system operacyjny dla telewizorów Smart TV. Obecnie można go znaleźć we wszystkich najnowszych modelach telewizorów od TCL.
 • Saphi TV – System stosowany przez Philips charakteryzuje się prostotą i intuicyjnością. Warto tutaj wyróżnić funkcję SimplyShare, która pozwala na bezprzewodowe przenoszenie treści z laptopa na ekran telewizora, podnosząc wygodę korzystania z multimedialnych treści. Dodatkowo system zapewnia dostęp do bogatej biblioteki aplikacji.

Jak możemy zauważyć powyżej, na rynku jest wiele systemów operacyjnych. Decyzja o jego wyborze powinna być podjęta w oparciu o indywidualne potrzeby i preferencje użytkownika. Powyższe przedstawienie systemów zawiera ich zalety oraz wady, co pozwoli wam wybrać technologie idealną pod wasze potrzeby.

Jakie złącza powinien mieć telewizor?

Złącza są ważnym elementem każdego telewizora, ponieważ dzięki nim możemy podłączyć różne urządzenia do naszego odbiornika. Najpopularniejszymi złączami są HDMI oraz USB i są one absolutnie obowiązkowe w każdym telewizorze. Wyżej wymienione wejścia pozwolą nam na podłączenie soundbara, konsoli do gier, pendrive i wielu innych sprzętów. Jeśli planujemy podłączyć konsole do gier nowej generacji (PlayStation 5 oraz Xbox Series X), pamiętaj, aby Twój telewizor posiadał HDMI w wersji 2.1, które pozwoli na przesyłanie obrazu w najwyższej jakości.

Oprócz HDMI oraz USB, w telewizorach możemy znaleźć również złącza takie jak Ethernet (LAN), Euro, VGA, wejście słuchawkowe, czytnik kart pamięci czy cyfrowe wejście optyczne. Warto jednak wiedzieć, że stają się one coraz mniej popularne i producenci rezygnują z umieszczania ich w swoich modelach. Wykorzystanie poszczególnych złącz zależy od indywidualnych potrzeb, dlatego przed zakupem warto przemyśleć, które z nich będą nam potrzebne, a następnie wybrać odpowiedni model telewizora.

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.