Czym jest Smart TV i jak działa? Inteligentne telewizory w pigułce

Smart TV to telewizory nowej generacji, które łączą tradycyjne funkcje odbiorników z zaawansowanymi możliwościami dostępu do Internetu. Choć zewnętrznie mogą przypominać standardowe telewizory, wewnątrz kryją technologię zbliżoną do komputerów – posiadają procesor, system operacyjny oraz moduły takie jak Wi-Fi i Bluetooth.

Telewizor Smart TV, jak sama nazwa wskazuje, jest inteligentnym urządzeniem, które wykracza poza ramy tradycyjnego odtwarzania obrazu i dźwięku. Główną cechą wyróżniającą telewizory z funkcją Smart TV jest ich zdolność do łączenia się z siecią. Dzięki połączeniu z Internetem, użytkownicy mają dostęp nie tylko do klasycznych kanałów telewizyjnych, ale również do szerokiej gamy aplikacji i serwisów streamingowych takich jak YouTube, Netflix czy Spotify.

Jeśli szukasz telewizora do gier, koniecznie sprawdź nasz ranking. Wybraliśmy modele z niskim opóźnieniem (input lag) i świetną jakością obrazu.

Jak działa Smart TV i do czego służy?

Smart TV opiera się na systemach operacyjnych, które umożliwiają odbiornikowi działanie w bardziej zaawansowany sposób niż tradycyjne telewizory. Telewizory Smart TV umożliwiają dostęp do szerokiej gamy aplikacji, takich jak YouTube, Netflix czy platformy VOD, w tym HBO GO i Amazon Prime Video. W zależności od producenta telewizora, interfejs systemu Smart TV może oferować różne funkcje i aplikacje.

Historia Smart TV sięga roku 2009, kiedy to telewizory zaczęły oferować zaawansowane funkcje online. Na przykład system LG – Home Dashboard zyskał popularność dzięki dostępowi do aplikacji VOD, przeglądarek i innych. Odtąd telewizory Smart TV umożliwiają nie tylko przeglądanie Internetu, ale także odtwarzanie multimediów z zewnętrznych źródeł, takich jak dyski USB.

Aby w pełni korzystać z zalet Smart TV, konieczne jest podłączenie odbiornika do Internetu. Połączenie to może być realizowane bezprzewodowo przez Wi-Fi lub tradycyjnie przez kabel Ethernet. Warto pamiętać, że jakość i stabilność połączenia internetowego, w tym mocność sygnału Wi-Fi, wpływają na komfort korzystania z telewizora. Szybkie łącze internetowe, najlepiej oparte na światłowodzie, zapewni płynne przetwarzanie danych i streaming.

Sterowanie Smart TV stało się również bardziej zaawansowane. Za pomocą pilota, komend głosowych lub nawet gestów można przeglądać różne funkcje i aplikacje. Dodatkowo, dzięki technologii bezprzewodowej, takiej jak Wi-Fi i Bluetooth, Smart TV pozwala na sparowanie z różnymi urządzeniami, w tym smartfonami i laptopami. W rezultacie, asystent głosowy w smartfonie lub aplikacja na laptopie może stać się dodatkowym narzędziem do sterowania telewizorem.

Możliwości smart tv
Dzięki Smart TV możemy oglądać treści VOD

Jakie są najpopularniejsze systemy operacyjne w telewizorach?

Pierwsze miejsce na liście najbardziej popularnych systemów zajmuje Tizen TV, stworzony przez Samsung. Następnie mamy webOS TV od LG, który ewoluował przez lata, a ostatnio osiągnął wersję LG webOS 6.0. Jednak równie ważnym systemem jest Android TV, który dzięki wsparciu od Google jest dostępny w telewizorach wielu marek, takich jak Sony, Philips, TCL, czy nawet Toshiba.

Warto również wspomnieć o systemach takich jak My Home Screen od Panasonic oraz Saphi od Philips, chociaż są one mniej popularne w porównaniu z wcześniej wspomnianymi gigantami.

Rozwój systemów Smart TV naprawdę nabrał tempa w 2012 roku. Wtedy to Samsung prezentował swój system Smart Hub, który później przekształcił się w Tizen TV. Podobnie LG wprowadzało innowacje w postaci webOS, dostarczając użytkownikom nowych doświadczeń.

Podsumowując, najpopularniejsze systemy operacyjne w telewizorach to:

  • Tizen
  • webOS
  • Android TV
  • My Home Screen
  • Saphi

Jakie są różnice między Smart TV a tradycyjnym telewizorem?

Smart TV różni się od tradycyjnych systemów telewizyjnych przede wszystkim możliwościami dostępu do sieci oraz różnorodnymi funkcjami multimedialnymi. Tradycyjne telewizory służą głównie do odbioru sygnału telewizyjnego, natomiast telewizor smart staje się centrum rozrywki, które łączy nas z globalnym światem Internetu. To właśnie dzięki funkcjom smart możemy korzystać z licznych aplikacji, serwisów streamingowych czy gier bezpośrednio na ekranie naszego telewizora. Co więcej, Smart TV nieustannie się rozwija, dostarczając użytkownikom coraz to nowszych, zaawansowanych możliwości. Dzięki temu, oczekiwania widza idą w parze z technologią, która nieprzerwanie podąża za nowoczesnymi trendami.

Czy każdy telewizor ma Smart TV?

Nie każdy telewizor jest wyposażony w funkcje Smart TV. Chociaż większość nowoczesnych modeli oferuje te udogodnienia, nadal istnieją egzemplarze bez tej opcji. Gdy zastanawiasz się nad zakupem nowego telewizora, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on funkcje Smart, zwłaszcza jeśli chcesz cieszyć się aplikacjami streamingowymi czy przeglądarką internetową bezpośrednio na dużym ekranie.

Jak sprawdzić czy telewizor ma Smart TV?

Aby sprawdzić czy telewizor posiada funkcje Smart TV, zacznij od zapoznania się z jego specyfikacją techniczną lub przeszukaj menu w poszukiwaniu opcji związanych z technologią Smart. Kluczowym aspektem jest możliwość korzystania z aplikacji internetowych, takich jak przeglądarka czy serwisy streamingowe. Jeżeli twoje urządzenie umożliwia dostęp do serwisów takich jak Netflix czy YouTube, z całą pewnością jest to model Smart TV.

Czy Smart TV działa bez Internetu?

Smart TV może działać jako tradycyjny telewizor do oglądania telewizji bez dostępu do Internetu. Jednak wiele zaawansowanych funkcji, takich jak korzystanie z aplikacji czy aktualizowanie oprogramowania, wymaga podłączenia do sieci Wi-Fi. Chociaż możemy oglądać programy telewizyjne bez dostępu do Internetu, pełne możliwości Smart TV ujawniają się dopiero po jego podłączeniu do Internetu. Wtedy też możemy instalować różnorodne aplikacje, korzystać z serwisów streamingowych czy przeglądać strony internetowe.

Czy Smart TV jest darmowy?

Smart TV jest darmowy pod względem dostępu do jego podstawowych funkcji. Można na nim przeglądać internet czy korzystać z bazowych aplikacji bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jednak, gdy chodzi o dostęp do bardziej zaawansowanych serwisów, takich jak platformy VOD oferujące filmy i seriale, może być konieczne uiszczenie opłat abonamentowych.

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.