Co to jest Input lag? Jak sprawdzić i zmniejszyć opóźnienie wejścia?

Input lag (opóźnienie sygnału) to czas, jaki upływa między momentem, gdy obraz jest wysyłany do telewizora, a momentem, gdy faktycznie się na nim pojawia. Jest to parametr wyrażany w milisekundach (ms). Nie jest tożsamy z czasem reakcji matrycy, więc ważne jest, aby nie mylić tych dwóch terminów.

Dla entuzjastów gier, zwłaszcza tych, w których liczy się szybkość reakcji, jak strzelanki czy gry wyścigowe, input lag odgrywa kluczową rolę. Wysoki input lag, oznaczający większe opóźnienie sygnału, może poważnie wpłynąć na jakość rozgrywki. Na przykład, jeśli grasz w dynamiczną grę FPS, opóźnienie sygnału może sprawić, że obraz na ekranie będzie się pojawiać z opóźnieniem względem twoich ruchów na kontrolerze, myszce czy klawiaturze.

Jak sprawdzić Input lag?

Jeżeli wartość input lagu nie jest dostępna w instrukcji producenta, zawsze warto zwrócić się do sieci. Wielu ekspertów i entuzjastów technologii przeprowadza niezależne testy, publikując wyniki na forach i stronach specjalistycznych. Dzięki temu użytkownik ma dostęp do rzetelnych informacji i może wybrać telewizor, który najlepiej spełni jego wymagania. Jednak jeśli chcesz zmierzyć input lag, możesz również zrobić to samodzielnie za pomocą poniższych metod.

Jedną z opcji jest korzystanie z konkretnych narzędzi, takich jak „Video Signal Input Lag Tester”. Jest to specjalny miernik zaprojektowany do pomiaru opóźnienia wejścia, który łączy się z telewizorem za pomocą interfejsu HDMI. Istnieją także specjalistyczne urządzenia, takie jak te stworzone przez Leo Bodnara, które oferują dokładne wyniki pomiaru.

Inna metoda polega na zastosowaniu zaawansowanej techniki z szybką kamerą i myszką gamingową. W tym przypadku działania polegają na zarejestrowania obrazu w zwolnionym tempie i policzenia, ile klatek upłynie od chwili wydania polecenia w urządzeniu źródłowym do chwili pojawienia się pożądanego efektu na ekranie.

Trzecia popularna metoda to porównanie dwóch monitorów przy użyciu aparatu fotograficznego. Proces pomiaru polega na tym, że jeden z monitorów jest referencyjny (znanym input lagiem), a drugi jest badanym ekranem.

Ile powinien wynosić input lag w telewizorze?

Input lag jest kluczowym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli telewizor ma być wykorzystywany do gier. Oto jak można zaklasyfikować różne wartości opóźnienia:

  • 0-9 ms: doskonałe
  • 10-20 ms: bardzo dobre
  • 21-41 ms: dobre
  • 42-62 ms: dostateczne
  • Powyżej 62 ms: potencjalnie nieodpowiednie dla entuzjastów gier.

Topowe modele telewizorów oferują opóźnienie na poziomie około 10 ms, co przekłada się na płynność i reaktywność w grach. Gracze, dla których liczy się każda milisekunda, zwłaszcza w tytułach takich jak strzelanki czy wyścigi, powinni celować w wartości poniżej 20 ms. Oczywiście, dla osób, które grają okazjonalnie, opóźnienie w okolicach 50 ms może być w pełni satysfakcjonujące. Niemniej jednak, wartości przekraczające 62 ms mogą wpływać na jakość rozgrywki, czyniąc ją mniej komfortową.

Input lag w grach
W grze liczy się każda sekunda

Jak zmniejszyć Input lag w TV?

Aby zmniejszyć Input lag w telewizorze, kluczem jest optymalizacja ustawień oraz dezaktywacja zbędnych funkcji. Pierwszym krokiem powinno być aktywowanie specjalnego trybu przeznaczonego do gier. Jest on zoptymalizowany pod kątem rozrywki, dzięki czemu usuwa wszelkie niepotrzebne funkcje mogące wpływać na opóźnienia.

Nie tylko dedykowany tryb do gier jest pomocny. Ręczne wyłączenie pewnych ulepszaczy obrazu, takich jak te upłynniające czy redukujące szumy, może znacząco przyczynić się do poprawy. Technologia ALLM (Auto Low Latency Mode) w nowoczesnych telewizorach jest również warta uwagi. Urządzenia wyposażone w tę funkcję automatycznie rozpoznają, że użytkownik gra, przełączając TV w tryb o minimalnym opóźnieniu.

Gdy mowa o samej grze lub karcie graficznej, warto rozważyć zmniejszenie liczby klatek na sekundę w ich ustawieniach. Ponadto wyłączenie synchronizacji pionowej, często określanej jako V-Sync, w konfiguracji gry może przynieść wymierne korzyści. To właśnie ta funkcja jest odpowiedzialna za synchronizację liczby klatek obrazu generowanego przez komputer z częstotliwością odświeżania ekranu telewizora.

Kolejnym ważnym krokiem jest upewnienie się, że telewizor nie korzysta z dodatkowych systemów mających na celu poprawę płynności obrazu. Chociaż mogą one wydawać się korzystne podczas oglądania filmów, w przypadku gier mogą powodować niepożądane opóźnienia.

Dodatkowo, dla najlepszych rezultatów, warto zwrócić uwagę na połączenie. Jeżeli jest to możliwe, używaj kabla HDMI zamiast połączenia wi-fi. Bezprzewodowe połączenia mogą dodawać dodatkowe opóźnienia, które będą wpływać na jakość rozgrywki. Warto też regularnie wyświetlić dostępne aktualizacje oprogramowania telewizora – producenci często wprowadzają poprawki mające na celu zoptymalizowanie działania urządzenia.

Sprawdź również: Jaki telewizor 55 cali wybrać?

Jak wybrać telewizor do gier?

Wybór odpowiedniego modelu telewizora do gier jest jednym z najważniejszych decyzji dla zapalonych graczy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najlepszych modeli dostępnych na rynku, zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem telewizorów do gier, w którym zebraliśmy wiodące modele polecane dla graczy.

Aby uzyskać optymalne wrażenia z gry, trzeba skupić się na kilku kluczowych kwestiach. Pierwsza i najważniejsza to parametr input lag. Określa on opóźnienie względem tego, co dzieje się na ekranie a tym, co zostaje wyświetlone na ekranie telewizora. Dla profesjonalnych graczy ważne jest, aby ten wskaźnik był jak najniższy, najlepiej poniżej 20 ms, co sprawia, że opóźnienie staje się praktycznie niezauważalne.

Jednakże nie jest to jedyny aspekt do uwzględnienia przy zakupie. Ekrany 4K UHD zapewniają niesamowite detale i głębokość obrazu, co przekłada się na znacznie bogatsze doznania wizualne. Modele wyposażone w technologię NVIDIA G-SYNC są idealne dla tych, którzy posiadają zaawansowane karty graficzne, gwarantując płynność rozgrywki.

Zawsze warto zwrócić uwagę na producenta telewizora. Wybierając modele od renomowanych producentów telewizorów, możemy liczyć na niezawodność i jakość. Innowacyjne technologie, takie jak OLED z krótkim czasem reakcji czy wsparcie dla technologii ALLM, wyróżniają się na rynku i są polecane dla tych, którzy pragną wyjątkowego komfortu podczas gry. Dodatkowo, wielu producentów wprowadza specjalne tryby przeznaczone dla gier, jak Automatyczny Tryb Gry, który automatycznie dostosowuje ustawienia obrazu do potrzeb rozgrywki.

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.