Czym jest technologia HDR i jak wpływa na obraz?

HDR to skrót od „High Dynamic Range”, co w tłumaczeniu oznacza „szeroki zakres dynamiki”. Technologia ta odnosi się do sposobu przedstawienia obrazu, który pozwala na wyświetlenie większej różnicy między najciemniejszymi a najjaśniejszymi tonami, dzięki czemu widz może dostrzec więcej szczegółów. Dzięki technologii High Dynamic Range obraz staje się bardziej realistyczny, ze względu na precyzyjne ujednolicenie pośrednich tonów. Efektem jest bardziej żywy kolor i zwiększenie kontrastu.

Technologia HDR w telewizorach odmieniła sposób, w jaki widzimy multimedia. W praktyce oznacza to, że szczegóły, które wcześniej mogły być ukryte w ciemnych scenach, teraz są lepiej widoczne, a jasne punkty błyszczą jeszcze jaśniej. To idealne rozwiązanie, zwłaszcza dla scen o dużych kontrastach, gdzie tradycyjne ekrany mogłyby nie oddać pełni detali.

Dzięki wykorzystaniu technologii HDR w nowoczesnych telewizorach, kolory stają się bardziej intensywne, a obrazy – bardziej zbliżone do tego, co widzimy w rzeczywistości. Efekt działania tej technologii jest szczególnie odczuwalny w trudnych warunkach oświetleniowych, takich jak sceny nocne z jasnymi elementami.

Chcesz zainwestować w nowy sprzęt do domu? Nasz ranking telewizorów 50 cali pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru wśród dostępnych modeli.

Najpopularniejsze standardy HDR

Na rynku możemy znaleźć kilka standardów HDR, jednak co one dokładnie oznaczają i który z nich jest najnowszy? O to najpopularniejsze standardy HDR:

 • HDR10 – Jest to podstawowy format HDR, który korzysta z 10-bitowego kodowania i zawiera statyczne metadane. Dzięki temu telewizory potrafią lepiej wyświetlać jasność i kolory obrazu. Jest podobny do HDR10+ w swojej strukturze, ale różni się sposobem zarządzania metadanymi.
 • HDR10+ – Uważany za ulepszoną wersję HDR10, HDR10+ korzysta z dynamicznych metadanymi, co pozwala na dostosowywanie jasności obrazu w czasie rzeczywistym dla każdej sceny lub nawet każdej klatki. Jest dostępny bez opłat licencyjnych, co czyni go bardziej przystępnym dla producentów.
 • Dolby Vision – Jest to bardziej zaawansowana technologia, która, chociaż oferuje lepsze efekty wizualne, często wpływa na wyższą cenę telewizora. Oferuje 12-bitową gamę kolorów, a każda klatka jest traktowana jako oddzielny plik, co pozwala na jeszcze lepsze dostosowywanie jakości obrazu.
 • HLG (Hybrid Log Gamma) – Opracowany przez BBC i NHK, HLG został stworzony specjalnie z myślą o transmisjach telewizyjnych na żywo. Dzięki niemu audycje telewizyjne transmitowane w technologii HDR na żywo mają lepszą jakość obrazu.

Choć na rynku pojawiają się też inne oznaczenia, takie jak Active HDR czy HDR Pro, to warto podkreślić, że nie mają one konkretnej specyfikacji technicznej i często są używane głównie w celach marketingowych.

Jakie telewizory obsługują HDR?

Aby telewizor mógł w pełni wykorzystać technologię HDR i zapewnić żywy oraz detaliczny obraz, musi spełniać pewne kluczowe kryteria. Wśród tych wymagań wyróżniamy:

 • Jasność ekranu: Minimum 1000 cd/m², co zapewnia intensywność i głębię kolorów.
 • Czynnik kontrastu: Musi być wysoki, by obraz był wyraźny i ostrzejszy.
 • Panel: Co najmniej 10-bitowy, gwarantujący większą paletę kolorów i głębię obrazu.
 • Podświetlenie: Pełne podświetlenie, które poprawia jakość obrazu.
 • Rozdzielczość: Konieczność posiadania rozdzielczości 4K Ultra HD, by HDR mógł działać w pełni swoich możliwości.
 • Złącze: HDMI 2.0 lub wyższe, niezbędne do przesyłania obrazu o dużej jakości.
 • Certyfikat: Oznaczenie „UHD Premium”, które wskazuje, że urządzenie z pewnością obsługuje tryb HDR w telewizorze.

Nie wszystkie telewizory z HDR na rynku spełniają te kryteria. Zwłaszcza tańsze modele mogą nie oferować pełnego doświadczenia HDR. Warto jednak zaznaczyć, że wielu czołowych producentów telewizorów dostarcza modeli spełniających powyższe wymagania. Samsung, znany z dobrych jakościowo telewizorów o nowoczesnym designie, często wspiera technologię HDR10. Inne marki, takie jak LG, Phillips, Panasonic, Sharp i Sony, również oferują modele zgodne z HDR, a każda z nich przynosi coś unikalnego do stolika – od systemu operacyjnego po dodatkowe funkcje dźwięku czy jakość obrazu.

Podczas wyboru telewizora z HDR warto zwrócić uwagę na konkretne modele i ich specyfikacje, aby mieć pewność, że urządzenie spełni oczekiwania użytkownika w zakresie jakości obrazu HDR.

Możliwości HDR
Przedstawienie możliwości technologii HDR

HDR w grach wideo

HDR w grach stał się jednym z kluczowych elementów poprawiających jakość wrażeń wizualnych. Najpopularniejsze konsole, takie jak PlayStation 4 Pro, PlayStation 5, Xbox One S, Xbox One X i Xbox Series X, posiadają wsparcie dla tej technologii wideo. Dzięki temu odtwarzanie gier w HDR na tych konsolach może przynieść niezwykle intensywne i realistyczne wrażenia. Szczególnie widoczne są te korzyści w ciemniejszych oraz jaśniejszych obszarach gier, gdzie HDR sprawia, że obraz staje się bardziej dynamiczny i pełen detali.

Chociaż nie każdy tytuł obsługuje ten format, wraz z pojawieniem się konsol takich jak PlayStation 5 czy Xbox Series X, liczba gier z HDR zauważalnie wzrosła. Aby jednak w pełni doświadczyć korzyści płynących z HDR, konieczne jest posiadanie odpowiedniego telewizora lub monitora zdolnego do odtwarzania tej technologii.

Kiedy używać trybu HDR?

Z jakości HDR warto korzystać podczas oglądania filmów i programów nagranych w wysokiej jakości, zwłaszcza tych, które przedstawiają majestatyczną przyrodę czy też dostępne są na płytach Blu-ray 4K UHD.

Warto wiedzieć, że technologia HDR nie ogranicza się tylko do telewizorów. Jej efekt jest równie imponujący na smartfonach i aparatach, zwłaszcza gdy robimy zdjęcia w sytuacjach o dużym kontraście, takich jak urokliwe zachody słońca.

Dla miłośników kina, koncertów i gier video, HDR staje się nowym standardem. Umożliwia on nie tylko bardziej realistyczne odwzorowanie barw, ale też sprawia, że możemy docenić detale, które byłyby niewidoczne w trybie standardowym. Warto więc korzystać z trybu HDR, gdy treści, które oglądamy, mają duży zakres kontrastu. Również usługi streamingowe, takie jak Netflix czy Amazon Video, oferują treści w HDR, dzięki czemu możemy w pełni cieszyć się obrazem, jakiego oczekujemy.

Co lepsze HDR czy 4K?

HDR i 4K dotyczą różnych aspektów jakości obrazu w telewizorach. HDR skupia się na jakości i głębi kolorów oraz dostarcza widzowi lepszy kontrast. Z kolei 4K, z rozdzielczością 3840×2160 pikseli, koncentruje się na ilości detalów i ostrości obrazu.

Najlepsze efekty wizualne osiągniesz, łącząc te dwie technologie. Telewizor z certyfikatem UHD Premium i technologią HDR zapewni zarówno wspaniałą jakość kolorów, jak i precyzyjną rozdzielczość 4K. W praktyce oba te standardy wzajemnie się dopełniają, gwarantując najlepsze doznania dla oka. Warto dodać, że 4K jest jednym z kryteriów niezbędnych dla pełnej realizacji potencjału HDR.

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.