Czym jest HbbTV i jak działa? Poznaj telewizję hybrydową

HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) to technologia łącząca w sobie elementy tradycyjnej telewizji z możliwościami, jakie daje dostęp do treści internetowych. Jest to nowy standard telewizji hybrydowej, który umożliwia korzystanie z telewizji na zupełnie nowym, multimedialnym i interaktywnym poziomie.

Standard ten łączy w sobie najlepsze cechy telewizji naziemnej z szerokimi możliwościami dostępu do treści online. W efekcie otrzymujemy połączenie tradycyjnej telewizji z treściami multimedialnymi, które są dostępne przez Internet. Taki nowy standard telewizyjny można porównać do telegazety z minionych lat, ale o wielokrotnie szerszych możliwościach, dającym widzom dostęp do dodatkowych funkcji i treści.

Początki tej technologii sięgają roku 2009, kiedy to miała miejsce pierwsza prezentacja tego rozwiązania. Chociaż HbbTV stanowi rewolucję w sposobie korzystania z telewizji, w Polsce zaczęto testować tę technologię dopiero trzy lata później, czyli w 2012 roku. Od tamtej pory stała się ona nieodłącznym elementem doświadczenia telewizyjnego wielu Polaków, urozmaicając ich codzienną rozrywkę.

Technologia telewizorów rozwija się w zastraszającym tempie. Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi modelami, zajrzyj do naszego rankingu telewizorów 55 cali.

Czy każdy telewizor obsługuje standard HbbTV?

Nie każdy odbiornik telewizyjny posiada funkcję HbbTV. Choć technologia ta stała się bardziej powszechna na polskim rynku w ciągu ostatnich lat, to wiele starszych telewizorów nie jest z nią kompatybilnych. Warto jednak zaznaczyć, że od września 2020 roku, każde urządzenie telewizyjne sprzedawane w Polsce musi wspierać standard HbbTV i mieć go domyślnie aktywny. W przypadku starszych telewizorów, które nie posiadają tej funkcji, można rozważyć zakup zewnętrznego dekodera kompatybilnego z HbbTV, aby korzystać z tej technologii.

Jak włączyć HbbTV w telewizorze?

Aby włączyć HbbTV w telewizorze, musisz podłączyć odbiornik do Internetu. Po połączeniu z siecią, przełącz telewizor na kanał, który obsługuje HbbTV. Następnie, mając w ręce pilota, poszukaj przycisku o nazwie „Option” lub „Opcje”. Gdy go naciśniesz, na ekranie pojawi się lista opcji. Wśród nich zidentyfikuj i wybierz „HbbTV”. W kolejnym kroku, z rozwijalnej listy, zaznacz pozycję „On” lub „Włącz”.

Użytkowanie HbbTV jest intuicyjne, nawet dla tych, którzy nie są zaznajomieni z nowoczesnymi technologiami. Jego interfejs przypomina przeglądanie stron internetowych, dzięki czemu nawigacja staje się prostsza. Co więcej, podczas korzystania z tej funkcji, na ekranie będą pojawiać się przydatne podpowiedzi. Dzięki nim dowiesz się, jak przejść do konkretnych informacji lub skorzystać z sugerowanych opcji.

Czy HbbTV jest darmowe?

HbbTV w swojej podstawowej wersji jest darmowe dla każdego użytkownika. Oznacza to, że entuzjaści telewizji mogą korzystać z tego serwisu bez dodatkowych kosztów. Niemniej jednak, warto zwrócić uwagę na pewne niuanse. Mimo że samo korzystanie z HbbTV jest bezpłatne, konsumpcja danych internetowych może wzrastać, szczególnie gdy postanowimy pobierać proponowane materiały. Dla tych, którzy dbają o limity danych, to aspekt, na który warto zwrócić uwagę.

Dodatkowo, choć bazowa oferta HbbTV jest bezpłatna, reklamodawcy mają możliwość proponowania płatnych treści transmitowanych przez ten serwis w modelu pay per view. Dlatego, podczas korzystania z HbbTV, warto być czujnym i dokładnie sprawdzać, czy wybrany materiał nie jest płatny, aby uniknąć niechcianych opłat.

Możliwości HBBTV

Jakie kanały są dostępne w HbbTV?

HbbTV gromadzi wiele popularnych stacji, przede wszystkim podczas kluczowych wydarzeń sportowych, takich jak igrzyska olimpijskie czy światowe turnieje piłkarskie.

Oto lista dostępnych kanałów w HbbTV:

  • HbbTV TVP
  • TVN
  • Discovery
  • Kanały nadawcy Polsat
  • Stopklatka
  • Fokus
  • Eska
  • Polo
  • VOX.

Nie można zapomnieć o serwisach HbbTV takich jak TVP GO. Dzięki niemu, miłośnicy programów oferowanych przez kanały TVP mogą cieszyć się dodatkowymi treściami oraz bogatą ofertą materiałów w jakości HD dostępną w bibliotece VOD Telewizji Polskiej, bezpośrednio na ekranie ich telewizora.

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.