Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2? Najprostsze sposoby

Od czerwca 2022 roku, wiele krajów zdecydowało się na wprowadzenie standardu DVB-T2 jako głównego sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Standard DVB T2 to nowoczesny system kodowania sygnału dla cyfrowej telewizji naziemnej, który pozwala na efektywniejsze wykorzystanie dostępnych pasm częstotliwości. Dzięki tej nowej technologii, możliwe jest zapewnienie widzom wyższej jakości obrazu, od standardu HD aż do rozdzielczości 4K, jednocześnie umożliwiając nadawanie większej liczby kanałów.

Jednak warto zaznaczyć, że w zależności od wersji standardu DVB T2, nie wszystkie modele telewizorów są kompatybilne z kodekiem HEVC. Część z nich współpracuje wyłącznie z MPEG-4 lub AVC.

Wspomniany wcześniej kodek HEVC stanowi kluczowy element w zapewnianiu lepszej jakości odbioru. To właśnie on umożliwia kodowanie sygnału w sposób bardziej zaawansowany, dzięki czemu obraz wyświetlany jest w jeszcze lepszej jakości. Dla widzów korzystających z cyfrowej telewizji naziemnej, oznacza to dostęp do wielu kanałów różnorodnej tematyki, bez konieczności płacenia abonamentu.

Chcesz zmienić swój stary telewizor, ale masz ograniczony budżet? Nie martw się! Przygotowaliśmy dla Ciebie listę najlepszych modeli w cenie do 2000 zł. Sprawdź, który telewizor do 2000 zł będzie idealny dla Twojego domu.

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2 HEVC i jest przystosowany do nowego standardu nadawania?

Wprowadzenie nowej technologii niesie za sobą istotne zmiany w sposobie odbioru sygnału telewizyjnego, dlatego warto wiedzieć, czy nasz sprzęt jest gotowy na te zmiany, czy też będzie wymagać dodatkowych uaktualnień. Poniżej znajdziesz najłatwiejsze metody, które pozwolą Ci sprawdzić czy Twój telewizor odbierze nowy standard nadawania.

Strona internetowa telewizji naziemnej

Aby sprawdzić, czy telewizor ma wbudowany tuner DVB-T2, możemy skorzystać ze strony internetowej poświęconej tematyce naziemnej telewizji cyfrowej, która dostarcza informacji na temat kompatybilności telewizorów z DVB-T2 HEVC. Link do strony znajdziecie poniżej:

telewizjanaziemna.pl

Aby uzyskać te informacje, należy odwiedzić stronę internetową dedykowaną naziemnej telewizji cyfrowej i wyszukać model naszego telewizora. Wyszukiwarka na stronie umożliwia wpisanie nazwy producenta oraz modelu urządzenia, co pozwala na szybkie sprawdzenie, czy telewizor obsługuje DVB-T2 HEVC. Wyniki wyszukiwania będą zawierały informacje na temat kompatybilności z nowym standardem telewizji naziemnej, co pozwoli na szybkie i precyzyjne sprawdzenie naszego sprzętu.

Sprawdź również nasz artykuł: Ranking najlepszych telewizorów 55 cali

Instrukcja obsługi telewizora lub dekodera

Jeśli zastanawiasz się, czy Twój telewizor jest gotowy do odbierania telewizji naziemnej w nowym standardzie DVB-T2, pierwszym krokiem jest znalezienie instrukcji obsługi urządzenia. Wielu producentów, takich jak LG, Samsung, Panasonic czy Philips, zwykle umieszcza kluczowe informacje o obsługiwanych technologiach w łatwo dostępnych miejscach. W instrukcji obsługi, czy na opakowaniu produktu, można znaleźć potrzebne dane.

Niestety, wiele osób gubi instrukcje lub po prostu zapomina o ich przechowywaniu w miejscu, gdzie łatwo można je znaleźć. Jeśli nie jesteś w stanie odnaleźć swojej instrukcji, istnieje alternatywny sposób. Na naklejce znamionowej telewizora znajduje się specjalny symbol czy kod modelu urządzenia. Wystarczy wpisać ten kod w wyszukiwarkę internetową, aby uzyskać odpowiedź, czy dany model telewizora jest przystosowany do odbierania telewizji naziemnej w nowym standardzie.

Powiązany artykuł: Jaki telewizor 43 cale wybrać?

Co jeśli mój telewizor nie ma DVB T2?

Jeżeli Twój telewizor nie obsługuje nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej, czyli DVB-T2 HEVC, masz przed sobą dwie główne opcje. Pierwsza z nich to wymiana urządzenia na nowszy model, który jest już przystosowany do odbioru tego formatu. Jeśli decydujesz się na nowy model telewizora, polecamy nasz ranking telewizorów, w którym znajdziesz najlepsze modele na rynku.

Druga opcja to zakup urządzenia zewnętrznego, nazywanego dekoderem DVB-T2. Przed zainwestowaniem w taki sprzęt, warto sprawdzić, czy jest on kompatybilny z technologią DVB-T2 HEVC, która umożliwia odbiór sygnału w formacie MPEG-4 i AVC. W ostatnich kilku latach w sprzedaży pojawiło się wiele takich tunerów. Wystarczy podłączyć go do telewizora za pomocą kabla HDMI, by cieszyć się możliwością odbioru cyfrowej telewizji naziemnej w najnowszym standardzie.

Warto też zwrócić uwagę, że zewnętrzne tunery często dostarczają użytkownikowi dodatkowe funkcjonalności, takie jak możliwość nagrywania ulubionych programów. Dodatkowo, koszt takiego dekodera zwykle wynosi około 150 złotych, co jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż zakup nowego telewizora. Dzięki temu możesz korzystać z nowoczesnego sygnału telewizyjnego bez konieczności wymiany całego urządzenia.

dekoder dvb t2
Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.