Czym jest Dolby Vision i jak działa? Nowa era w jakości obrazu

Dolby Vision to technologia optymalizacji obrazu, stworzona przez firmę Dolby Laboratories. Jej głównym celem jest sprawienie, by obraz prezentowany na ekranie był bardziej trójwymiarowy, żywy i przede wszystkim realistyczny. Technologia Dolby Vision pojawiła się na rynku w 2014 roku i szybko stała się pożądaną funkcją w nowoczesnych i zaawansowanych modelach telewizorów.

Technologia HDR (High Dynamic Range) to klucz do uzyskania bardziej dynamicznego obrazu, pełnego głębi i kontrastu. Dolby Vision jest zaawansowaną wersją technologii HDR, która nie tylko poprawia jakość obrazu poprzez zwiększenie kontrastu i jasności, ale także wyostrza kolory. W praktyce oznacza to, że telewizory wykorzystujące tę technologię potrafią wyświetlić aż 68 miliardów odcieni kolorów, co stanowi czterokrotność możliwości standardowych ekranów.

Dzięki naszemu rankingowi telewizorów, wybór idealnego modelu staje się prostszy. Sprawdź i zobacz, które propozycje zbierają najwięcej pozytywnych opinii.

Jak działa Dolby Vision?

Dolby Vision działa poprzez korzystanie z dynamicznych metadanych, które są indywidualnie dostosowywane dla każdej pojedynczej sceny i klatki w filmie. Technologia ta umożliwia precyzyjne regulowanie jasności, dając szansę na bardziej wierną interpretację wizualnej intencji twórcy filmu.

Kluczowym elementem Dolby Vision jest Mastering Display Luminance, w skrócie MDL. Jest to parametr, który odpowiada za określenie jasności wyświetlacza urządzenia, na którym rejestrowano daną produkcję. Gdy odbiorca ogląda film, technologia wykorzystuje te metadane do dopasowania i optymalizacji zakresu tonalnego, kontrastu oraz jasności na jego ekranie, tak aby jak najwierniej odzwierciedlić pierwotne warunki świetlne panujące podczas rejestracji obrazu.

Oprócz dynamicznego zarządzania jasnością i kontrastem, Dolby Vision operuje na imponującej 12-bitowej głębi kolorów. To zapewnia bogatszą paletę barw i głębsze czernie, co w efekcie przekłada się na obraz bardziej zbliżony do tego, co oko ludzkie jest w stanie zaobserwować w rzeczywistości.

Warto jednak zaznaczyć, że pełne korzyści płynące z Dolby Vision mogą być doświadczone tylko na sprzęcie, który wspiera tę technologię i przy użyciu odpowiednio przygotowanych treści. Dlatego, jeśli ktoś chce w pełni doświadczyć magii Dolby Vision, powinien zwrócić uwagę zarówno na kompatybilność swojego telewizora, jak i materiałów, które zamierza oglądać.

Jakie są różnice między Dolby Vision a HDR?

Dolby Vision jest rozszerzeniem technologii HDR, stanowiąc bardziej zaawansowaną opcję w świecie wyświetlania obrazu. Głównym celem zarówno Dolby Vision, jak i standardowego HDR, jest dostarczenie widzowi obrazu tak zbliżonego do rzeczywistości, jak to tylko możliwe. Obraz ten odznacza się wyjątkową głębią kolorów i dynamiką.

Dolby Vision, będąc technologią licencjonowaną, różni się od HDR, który jest dostępny dla wszystkich producentów. Co ciekawe, oba formaty mają różne podejście do metadanych: podczas gdy popularny format HDR10 korzysta z metadanych statycznych, Dolby Vision bazuje na dynamicznych, co pozwala na lepsze dostosowanie obrazu do indywidualnych scen w danym materiale wideo.

Kolejnym ważnym aspektem jest głębia kolorów. Dolby Vision przoduje w tym zakresie, oferując 12-bitową głębię, co pozwala wyświetlić do 68 miliardów barw. W porównaniu, HDR10, zapewniając 10-bitową głębię kolorów, oferuje nieco skromniejsze możliwości.

Kwestia jasności to kolejne pole, na którym Dolby Vision i HDR prezentują różnice. Technologia Dolby pozwala na osiągnięcie jasności aż do 10 000 nitów, przewyższając HDR10, który oferuje wartość niższą o ponad połowę.

dolby vision a hdr
Porównanie Dolby Vision i standardowej jakości obrazu

W jakich urządzeniach można znaleźć standard Dolby Vision?

Standard Dolby Vision przede wszystkim znany jest z zastosowania w telewizorach. Jest to technologia, która zapewnia wyższą jakość obrazu i jest szczególnie popularna w produktach marek premium. Modele TV takich firm jak Sony, LG, TCL, czy Philips często są wyposażone w tę technologię. Jeśli myślisz o zakupie telewizora z tej klasy, warto zwrócić uwagę na te marki, niezależnie od tego, czy wybierzesz technologię OLED czy QLED.

Oprócz telewizorów, Dolby Vision jest również dostępny w różnych modelach smartfonów. Firma LG oraz Apple są jednymi z liderów w tej dziedzinie, wprowadzając tę technologię w swoich flagowych modelach, takich jak LG G6, G7 czy Apple iPhone od wersji 12 do 14. Ale to nie koniec, bo również inne marki, takie jak Xiaomi, Vivo, czy One Plus postanowiły zaimplementować Dolby Vision w swoich urządzeniach.

Jeśli chodzi o tablety, marki takie jak Apple, Amazon, Lenovo i Samsung również doceniły Dolby Vision. Szczególnie godne uwagi są Apple iPad Pro, Amazon Fire HD 10 oraz Samsung Galaxy Tab S8 series. Wspomniane modele to tylko kilka z tych, które oferują niesamowitą jakość obrazu dzięki tej technologii.

Chociaż technologia Dolby Vision jest głównie kojarzona z ekranami, to nie tylko tam można ją znaleźć. Jest ona obecna również w urządzeniach streamingowych, takich jak Apple TV 4K, Chromecast od Google czy Amazon Fire TV Stick 4K. Jeśli jesteś miłośnikiem gier, warto wiedzieć, że Dolby Vision jest dostępne również na konsolach Xbox.

Niektóre laptopy i komputery, takie jak Dell XPS 13 czy Lenovo ThinkPad X1 Nano, również obsługują Dolby Vision. Dzięki temu, nawet podczas pracy czy rozrywki na komputerze, możemy cieszyć się lepszym obrazem.

Jak włączyć filmy w technologii Dolby Vision?

Współczesne platformy streamingowe, w tym Netflix, jedna z najpopularniejszych, oferuje szereg filmów i seriali w standardzie Dolby Vision. Inne serwisy, takie jak Apple TV, Amazon Prime Video, Disney+ czy HBO Max, również dostarczają treści w tym formacie. Aby uzyskać optymalne odtwarzanie, ważne jest, by poza telewizorem z Dolby Vision posiadać także szybkie połączenie internetowe, co pozwoli na płynne wyświetlanie materiałów.

Jeżeli jednak twoje urządzenie nie obsługuje Dolby Vision, nie przejmuj się. Wielu dostawców treści wideo automatycznie dostosowuje jakość do standardu HDR10, gwarantując, że nadal będziesz mógł cieszyć się wysokiej jakości obrazem. Ponadto, jeśli jesteś miłośnikiem płyt Blu-ray, warto zwrócić uwagę na te, które wspierają technologię Dolby Atmos, zapewniając nie tylko doskonały obraz, ale także dźwięk.

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.