Co to jest Dolby Atmos? Poznaj trójwymiarowy dźwięk przestrzenny

Dolby Atmos to technologia dźwięku przestrzennego, która rewolucjonizuje sposób, w jaki odbieramy dźwięk. Charakteryzuje się ona możliwością dodawania dodatkowych kolumn głośnikowych, co pozwala na rozwijanie dźwięku obiektowego w płaszczyźnie pionowej i wzbogacanie sceny dźwiękowej o dodatkowy wymiar – wysokość.

Takie podejście umożliwia uzyskanie efektu głębszego zanurzenia w oglądanych materiałach, niezależnie od tego, czy jest to film, serial, gra, czy transmisja sportowa. Dzięki technologii Dolby Atmos widz w domu ma wrażenie uczestnictwa w zdarzeniach przedstawianych na ekranie. Firma Dolby, odpowiedzialna za rozwinięcie tej technologii, wprowadziła standard Dolby Atmos, tworząc niesamowitą przestrzeń 3D, w której dźwięk jest umieszczony dokładnie tam, gdzie twórcy chcieli go umieścić.

Dolby Atmos różni się od tradycyjnych formatów dźwiękowych. Podczas gdy większość starszych systemów bazuje na kanałach, Dolby Atmos koncentruje się na dźwięku obiektowym, umieszczając do 118 różnych obiektów audio w trójwymiarowej przestrzeni. Dzięki temu, dźwięk helikoptera w filmie nie tylko brzmi realistycznie, ale także przemieszcza się w trakcie sceny w sposób przekonująco realny, zwiększając wrażenie obecności w centrum akcji.

Szukasz nowego telewizora? Sprawdź nasz ranking telewizorów i wybierz model odpowiadający Twoim potrzebom.

Jak korzystać z Dolby Atmos?

Aby w pełni korzystać z tej technologii, niezbędne są odpowiednie urządzenia oraz materiał źródłowy przygotowany w tym formacie. Filmy w standardzie Dolby Atmos są dostępne zarówno na fizycznych nośnikach, jak i w serwisach online, takich jak Netflix. Oto odpowiednie urządzenia do korzystania z technologii Dolby Atmos:

Telewizor

Aby w pełni korzystać z technologii Dolby Atmos, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, takiego jak telewizor obsługujący ten system. Ważne jest również, aby źródło materiału, które chcemy odtworzyć, było zrealizowane w standardzie Dolby Atmos. Upewnij się, że Twój telewizor posiada wyjście HDMI eARC, które umożliwi przekazywanie wysokiej jakości dźwięku do innych urządzeń.

Soundbar

Dla wielu osób soundbar stanowi najprostszy sposób na doświadczenie efektów Dolby Atmos w domowym zaciszu. Takie urządzenia, dzięki swoim wewnętrznym głośnikom potrafią odtworzyć dźwięk w sposób przestrzenny, odbijając dźwięk od sufitu. Wykorzystując soundbar, użytkownik może uniknąć konieczności zakupu i instalacji pełnego systemu głośników, co czyni go doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą angażować się w kosztowną konfigurację czy poświęcać dużej przestrzeni w pokoju.

Słuchawki i amplituner

Chociaż słuchawki to urządzenie bardziej intymne, technologia Dolby Atmos może być również stosowana w pewnych modelach, zapewniając głęboki, przestrzenny dźwięk. Z kolei amplitunery zdolne do przetwarzania Dolby Atmos dostępne są w szerokim zakresie cenowym, pozwalając na konfigurację systemu głośników według indywidualnych potrzeb. Dla tych, którzy poszukują idealnego nagłośnienia, rekomendowana konfiguracja to 5.1.4: z dwoma głośnikami frontowymi, dwoma tylnymi, jednym centralnym, subwooferem oraz czterema głośnikami skierowanymi w dół, które zapewniają odbicie dźwięku od sufitu.

Czy warto mieć Dolby Atmos?

Zdecydowanie tak. Technologia Dolby Atmos gwarantuje przełomowe doświadczenia w świecie audio, które znacząco różnią się od tradycyjnych systemów dźwiękowych. Dla miłośników jakości dźwięku, jest to prawdziwy krok milowy.

Dolby Atmos potrafi przenieść nasze domowe seanse filmowe na zupełnie nowy poziom, zwłaszcza gdy współpracuje z obrazem 4K Ultra HD i HDR. Jego sekret tkwi w dźwięku obiektowym, który tworzy głęboki i trójwymiarowy pejzaż audio. Dzięki temu, jako użytkownik, czujesz się jak w samym centrum akcji, niezależnie od tego, czy śledzisz fabułę filmu, czy zanurzasz się w wirtualny świat gier.

Nie bez powodu mówi się, że Dolby Atmos przedefiniował standardy technologii dźwięku w domowym kinie. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na pełne, zaawansowane systemy, już uproszczone wersje tej technologii zapewniają znacząco lepszą jakość dźwięku, co pozwala każdemu z nas zanurzyć się w głębsze, bardziej immersyjne doświadczenia audio. Jeśli chcesz, aby twoje doświadczenie dźwiękowe było na najwyższym poziomie, warto rozważyć inwestycję w Dolby Atmos.

Dolby Atmos od strony technicznej
Dolby Atmos od strony technicznej

Jak szukać filmów z technologią Dolby Atmos?

Filmy i seriale z Dolby Atmos można znaleźć na różnych platformach i urządzeniach, co znacząco podnosi jakość odbioru audio w multimedialnych produkcjach. Jednym z popularniejszych miejsc, gdzie oznaczone są materiały z Dolby Atmos, jest Netflix. Chcąc jednak cieszyć się z tej technologii na tej platformie, użytkownik musi mieć aktywny plan Premium. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie logo Dolby, które jest charakterystycznym znakiem dla treści z tą technologią.

HBO Max, Prime Video oraz Disney Plus to kolejne serwisy streamingowe, które oferują filmy i seriale z Dolby. Warto podkreślić, że Apple TV 4K, dzięki aktualizacji tvOS 12, również obsługuje Dolby Atmos, zapewniając użytkownikom doskonałą jakość dźwięku. Dźwięk Dolby Atmos dostarcza doświadczenia audio, które przenosi widza w sam środek wydarzeń na ekranie, zwłaszcza gdy odtwarzane są materiały wideo w jakości 4K.

Konsole, takie jak Xbox One S lub X, stanowią kolejne urządzenia, które umożliwiają korzystanie z technologii Dolby Atmos, nie tylko podczas oglądania filmów, ale także podczas rozgrywki. Niemniej jednak, choć laptopy, tablety i smartfony również posiadają wsparcie dla Dolby Atmos, ich jakość dźwięku nie dorównuje dedykowanym systemom.

Ciekawym aspektem jest to, że dźwięk ze streamingu może różnić się jakościowo od tego z fizycznych płyt. Na przykład, chociaż jakość dźwięku Dolby Atmos z iTunes przewyższa standardowy dźwięk telewizyjny, zazwyczaj jest niższa niż ta dostępna na płytach Blu-ray 4K. Mimo to, warto podkreślić, że technologia Dolby Atmos jest coraz częściej dostępna, a wykonawcy oraz wytwórnie muzyczne aktualizują swoje albumy, oferując wersje w tej nowoczesnej technologii.

Czym się różni Dolby Atmos od Dolby Digital?

Dolby Digital to starszy system skupiający się przede wszystkim na dźwięku opartym na konkretnych kanałach. Jest to technologia, która przypisuje dźwięki do określonych kierunków, z których użytkownik ma je słyszeć. Z kolei Dolby Atmos to nowsza technologia i koncentruje się na dźwiękach w trójwymiarowej przestrzeni. Oznacza to, że w tej technologii, dźwięki są traktowane jak obiekty, które mogą być umieszczane praktycznie wszędzie w otaczającej nas przestrzeni. Dzięki temu, użytkownik odczuwa bardziej realistyczne i wciągające wrażenie dźwiękowe.

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.