Czym jest Ambilight i jak działa? Warto kupić taki telewizor?

Ambilight to innowacyjny system podświetlenia, stosowany w telewizorach, którego głównym celem jest tworzenie efektu kolorowej poświaty wokół urządzenia. Inteligentne diody LED, zamontowane z tyłu telewizora, są odpowiedzialne za ten efekt wizualny, dzięki czemu obraz zdaje się rozciągać się poza ekran, wzbogacając doświadczenie widza.

System Ambilight został wprowadzony na rynek przez firmę Philips w 2002 roku i od tej pory stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych cech telewizorów tej marki. Ambilight, składający się z zaawansowanych diod LED, nie tylko dodaje estetyki, ale także skutecznie kreuje atmosferę, dostosowując się do dynamiki obrazu na ekranie.

Sam termin „Ambilight” pochodzi od słów „ambient” (otaczający) i „lighting” (oświetlenie), co doskonale oddaje funkcję tej technologii – jest to system, który dostosowuje światło otaczające telewizor do obrazu wyświetlanego na ekranie, tworząc jednocześnie atmosferyczny i zanurzający efekt wizualny. Dla wielu użytkowników jest to nie tylko dodatkowa funkcja, ale kluczowy element, który wzbogaca doświadczenie podczas oglądania ulubionych programów czy filmów.

Zastanawiasz się jaki telewizor będzie dla Ciebie najlepszy? Sprawdź nasz ranking telewizorów 65 cali, który pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Jak działa technologia Ambilight?

Technologia Ambilight działa na bazie diod LED, rozmieszczonych wzdłuż wszystkich krawędzi telewizora. Diody te emitują światło o różnorodnych barwach i natężeniach, które wylewa się na ścianę tuż za ekranem. Dzięki temu, co dzieje się na ekranie – czy to sceny z filmu, barwy drużyn podczas meczu czy też animacje w grach – znajduje swoje dynamiczne odzwierciedlenie na powierzchni za odbiornikiem.

Centralnym elementem systemu Ambilight jest algorytm, który w czasie rzeczywistym analizuje obraz wyświetlany na ekranie. Na podstawie tej analizy określa, które z diod mają się zaświecić, jakiej barwy mają one emitować światło i z jakim natężeniem. Dzięki temu światło dostosowuje się do odtwarzanych treści, niezależnie czy są to dynamiczne sceny z filmów, wizualizacje muzyki czy dynamiczne momenty z gier.

Jednym z głównych celów technologii Ambilight jest zwiększenie wrażenia głębi wizualnej. Dzięki światłu, które wylewa się poza ramy ekranu, tworzy się efekt, jakby ekran był większy, a obraz bardziej przestrzenny. Mikroprojektory skierowane są w stronę ściany, która odbija emitowane światło, tworząc atmosferyczne tło dopasowane do tego, co aktualnie dzieje się na ekranie.

Ambilight
wizualizacja ambilight

Czy warto kupić telewizor z Ambilight?

Jeśli jesteś entuzjastą domowej rozrywki i cenisz sobie wyjątkowe wrażenia z oglądania, odpowiedź brzmi: tak. Ambilight, dostępny przede wszystkim w telewizorach Philips, wzbogaca doświadczenia z seansu filmów i seriali, oferując efekty wizualne dopasowane do tego, co dzieje się na ekranie. Wybór telewizora z Ambilight to inwestycja w niezapomniane chwile, które przywodzą na myśl atmosferę prawdziwego kina.

Ambilight to nie tylko efektowna oprawa dla ulubionych treści. Technologia ta pomaga kreować nastroje – od relaksujących wieczorów przy romantycznym filmie po energetyczne imprezy. Diody LED, które pulsują w rytm dźwięku, nadają temu smart TV dodatkowy charakter. Wpływa to także korzystnie na jakość obrazu i dźwięku, współpracując z technologiami takimi jak Dolby Atmos i Dolby Vision.

Kupując TV z Ambilight, warto wziąć pod uwagę nie tylko doskonalenie wrażeń wizualnych, ale również inne funkcje, jakie oferuje taki sprzęt. Przykładowo, asystent głosowy Google jest jednym z innowacyjnych rozwiązań, które ułatwiają korzystanie z telewizora.

Ambilight doskonale komponuje się również z estetycznym designem telewizora, podkreślając jego elegancję. Dodatkowo, technologia ta zwiększa wrażenie przestrzennego obrazu i pomaga naszym oczom odpocząć. Dzięki zmniejszeniu kontrastu między jasnym ekranem a otoczeniem, oglądanie staje się bardziej komfortowe dla wzroku.

Czy Ambilight jest zdrowy dla oczu?

Ambilight to technologia, która jest zdrowa dla naszych oczu. Jak sugerują badania przeprowadzone przez Uniwersytet Techniczny w Eindhoven, system ten przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia wzroku. Kluczem jest tutaj niwelowanie ostrej różnicy kontrastu między jasnym ekranem a jego ciemniejszym otoczeniem.

Telewizory z technologią Ambilight emitują światło wokół siebie, tworząc efekt otaczający telewizor delikatnym blaskiem. Dzięki temu, kiedy decydujemy się na seans filmowy, różnica w jasności między ekranem a pokojem jest znacznie mniejsza. Efekt ten łagodzi kontrasty, które są odpowiedzialne za zmęczenie oczu, potrafiąc zredukować je nawet o imponujące 60-90%.

Dla każdego, kto pragnie zadbać o wzrok i sprawić, by oglądanie filmów lub seriali było bardziej komfortowe, warto zastanowić się nad inwestycją w telewizor z funkcją Ambilight. Właściwe oświetlenie i minimalizacja ostrzeżeń kontrastów są kluczem do zdrowszego doświadczenia przed ekranem.

Ile prądu zużywa Ambilight?

Telewizory z Ambilight zużywają minimalnie więcej energii niż telewizory bez tej funkcji. Model 55-calowy z funkcją Ambilight zużywa średnio 84 W, podczas gdy porównywalny model bez tej funkcji potrzebuje około 80 W. Aczkolwiek, dodatkowe 4 W nie stanowi znaczącego wzrostu kosztów energii. Co ciekawe, włączając Ambilight, często rezygnujemy z dodatkowego oświetlenia w pokoju, co w rezultacie może prowadzić do ogólnego oszczędzania energii w gospodarstwie domowym.

Jakie marki TV mają Ambilight?

Philips jest głównym i najbardziej rozpoznawalnym producentem, który tworzy telewizory z systemem Ambilight. Jeśli więc szukasz telewizora z tym niepowtarzalnym systemem oświetlenia, warto rozważyć propozycje od tego producenta.

Nie można jednak zapomnieć o innowacyjnej odmianie Ambilight – systemie Ambilux. Zamiast tradycyjnych diod LED, Philips zastosował w nim mikroprojektory, które generują jeszcze bardziej zaawansowane efekty wizualne. To kolejny krok naprzód w świecie technologii telewizyjnych, który pozwala na jeszcze lepsze doświadczenie podczas seansu filmowego.

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.