Jakie funkcje powinien mieć nowoczesny telewizor?

Zakup telewizora to nie lada wyzwanie dla współczesnego konsumenta. Na półkach sklepowych znajdziemy wiele różnych modeli posiadających niezliczone funkcje o dziwnych nazwach. Dodatkowo, co roku w nowych modelach dodawane są kolejne technologie. Jednak skąd mamy wiedzieć, które funkcje są przydatne, a bez których można się obejść? W tym artykule przedstawimy funkcje nowoczesnych telewizorów oraz wskażemy te najbardziej istotne. Jeśli planujesz zakup nowego telewizora, ta wiedza z pewnością Ci się przyda.

Smart TV – czyli mózg telewizora

Smart TV stanowi serce nowoczesnego telewizora, łącząc klasyczne funkcje odbiorników z technologią komputerową. Dzięki Smart TV możemy przeglądać Internet na telewizorze oraz korzystać z różnych aplikacji streamingowych, takich jak Netflix, Disney+ czy HBO Max.

Smart TV bazują najczęściej na systemach takich jak Android TV, Tizen, WebOS czy GoogleTV. Umożliwiają one dostosowanie telewizora do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wielu z nich można obsługiwać za pomocą smartfona lub tabletu, co eliminuje potrzebę korzystania z pilota i jest znacznie bardziej intuicyjne.

Każdy nowoczesny telewizor powinien być wyposażony w funkcję Smart TV. Na szczęście stało się to już normą, i praktycznie każdy dostępny w sklepach model jest z nią wyposażony. Wiele firm producenckich posiada własne oprogramowanie Smart, które regularnie rozwija i aktualizuje. Najpopularniejsze z nich to Tizen od Samsunga oraz WebOS od LG.

HDR

HDR, czyli High Dynamic Range, to technologia, która odmienia jakość obrazu w telewizorach. Dzięki niej obrazy stają się bardziej realistyczne, ze względu na zdolność do oddania większej różnicy między najciemniejszymi a najjaśniejszymi tonami. Dzięki temu widz jest w stanie dostrzec więcej szczegółów, co sprawia, że obraz jest bardziej zbliżony do tego, co widzimy w rzeczywistości.

Technologia HDR pozwala na lepsze ujednolicenie pośrednich tonów, co przekłada się na bardziej żywe kolory i zwiększenie kontrastu. W praktyce oznacza to, że szczegóły, które wcześniej mogły być niezauważalne w ciemniejszych partiach obrazu, teraz stają się bardziej widoczne. Jasne elementy na ekranie błyszczą jeszcze jaśniej, co jest idealne dla scen o dużych kontrastach.

Najlepsze telewizory, szczególnie te o rozdzielczościach takich jak 4K, Ultra HD czy nawet 8K, często korzystają z technologii HDR, by poprawić jakość obrazu. Dla pełnej realizacji potencjału HDR, telewizor powinien spełniać pewne kluczowe kryteria, takie jak odpowiednia jasność ekranu, wysoki czynnik kontrastu oraz panel o co najmniej 10-bitowej głębi kolorów. Warto również zwrócić uwagę, czy dany model obsługuje najpopularniejsze standardy HDR, takie jak HDR10 czy Dolby Vision.

Dolby Atmos

Dolby Atmos to nowoczesna technologia dźwięku przestrzennego, która zmienia sposób, w jaki odbieramy dźwięk podczas oglądania filmów czy grania w gry. Dzięki niej, dźwięk staje się trójwymiarowy, co pozwala na lepsze zanurzenie w oglądanej treści. Główna różnica pomiędzy Dolby Atmos a starszymi formatami dźwiękowymi polega na tym, że Dolby Atmos nie opiera się na kanałach, ale na obiektowym podejściu do dźwięku. Dzięki temu, możemy usłyszeć dźwięki dochodzące z różnych kierunków, w tym również z góry.

Kluczem do pełnego doświadczenia Dolby Atmos są odpowiednie urządzenia, które potrafią odtworzyć ten rodzaj dźwięku. Jeśli chodzi o telewizory, ważne jest, by posiadały one wsparcie dla tej technologii oraz odpowiednie wyjście HDMI eARC, które pozwala na przesyłanie dźwięku o wysokiej jakości. Warto również zainwestować w soundbar, który dzięki swoim głośnikom potrafi odtworzyć efekt przestrzennego dźwięku, czy też pełen zestaw głośników do kina domowego.

Technologia Dolby Atmos to przyszłość dźwięku w domowym kinie. Dzięki niej, dźwięk staje się bardziej realistyczny i wciągający, a widz czuje się, jakby był w samym środku akcji. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowego telewizora, warto zwrócić uwagę na to, czy obsługuje on Dolby Atmos. Jeśli tak, możesz być pewien, że Twoje doświadczenia z oglądania filmów czy grania w gry będą na najwyższym poziomie.

Dolby Vision

Dolby Vision to innowacyjna technologia optymalizacji obrazu opracowana przez Dolby Laboratories. Jej kluczowym celem jest podniesienie realizmu prezentowanego obrazu, sprawiając, by był on głębszy, bardziej dynamiczny i żywy. Współczesne telewizory, które są wyposażone w tę technologię, oferują widzowi doświadczenie bliskie temu, co oko ludzkie jest w stanie zaobserwować w rzeczywistości.

Dolby Vision bazuje na technologii HDR (High Dynamic Range), ale wzbogaca ją o dynamiczne metadane dostosowywane do każdej sceny czy klatki filmu. Dzięki temu telewizory z tą technologią potrafią wyświetlić aż 68 miliardów odcieni kolorów, czyli o wiele więcej niż oferują standardowe ekrany. To nie tylko podnosi jakość obrazu poprzez lepszy kontrast i jasność, ale także czyni kolory bardziej soczystymi i realistycznymi.

Centralnym elementem Dolby Vision jest Mastering Display Luminance, który odpowiada za precyzyjne regulowanie jasności obrazu. Pozwala to na wierną interpretację wizualnych intencji twórców filmu, dostarczając widzowi obraz zbliżony do pierwotnych warunków świetlnych panujących podczas rejestracji.

Dolby Digital

Dolby Digital to innowacyjny system dźwiękowy, który umożliwia oddanie głębi i realizmu dźwięku w warunkach domowych. Jego początki sięgają lat 80. XX wieku, kiedy Dolby Labs wprowadziło technologię dźwięku przestrzennego, znacząco podnosząc jakość doświadczenia audiowizualnego.

Pierwsza wersja tej technologii, znana jako Dolby AC-3, wykorzystywała zaawansowane metody kompresji, by przekazać efekty dźwięku przestrzennego bez potrzeby chodzenia do kina. Z biegiem lat, technologia ta przeszła wiele udoskonaleń, prowadząc do powstania Dolby Digital Plus – bardziej zaawansowanej wersji, która oferuje jeszcze lepszą jakość dźwięku, zachowując jednocześnie szczegóły i głębię oryginalnego nagrania.

Kluczem do działania Dolby Digital jest unikalna technika kompresji dźwięku. Zamiast klasycznych metod, technologia ta bazuje na MDCT, umożliwiając kodowanie dźwięku w mniejszym rozmiarze pliku, ale z zachowaniem wysokiej jakości. Efektem końcowym jest uczucie bycia w środku akcji, z dźwiękami docierającymi z różnych kierunków.

Jeśli chcesz skorzystać z tej technologii, musisz mieć odpowiedni sprzęt. Nowoczesne telewizory, kina domowe i konsole gier często są już wyposażone w technologię Dolby Digital.

Obsługa DVB-T2

Obsługa DVB-T2 to ważny element nowoczesnych telewizorów. Od czerwca 2022 roku, wiele krajów przyjęło standard DVB-T2 jako główny sposób nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Jest to nowoczesny system kodowania sygnału dla telewizji naziemnej, który zapewnia efektywniejsze wykorzystanie pasm częstotliwości. Dzięki tej technologii, widzom dostarczany jest obraz o wyższej jakości, sięgając nawet rozdzielczości 4K, i to przy jednoczesnym nadawaniu większej ilości kanałów.

Jednakże, nie każdy odbiornik telewizyjny jest w stanie obsłużyć ten nowy standard. W zależności od wersji DVB-T2, nie wszystkie telewizory są kompatybilne z kodekiem HEVC, niektóre współpracują tylko z MPEG-4 lub AVC. Kodek HEVC jest kluczowym elementem, który pozwala na bardziej zaawansowane kodowanie sygnału. Oznacza to dla widzów korzystających z cyfrowej telewizji naziemnej dostęp do bogatszej oferty kanałów bez dodatkowych opłat.

HbbTV

HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) stanowi innowacyjny przełom w świecie technologii telewizyjnych. Jest to połączenie tradycyjnego nadawania telewizyjnego z funkcjonalnościami internetowymi. Dzięki temu użytkownicy mają możliwość korzystania z treści emitowanych na żywo oraz z dodatkowych materiałów dostępnych online, wszystko za pośrednictwem jednego urządzenia – telewizora.

W praktyce oznacza to, że na jednym ekranie możemy śledzić ulubiony program telewizyjny, a jednocześnie przeglądać dodatkowe materiały czy treści związane z danym programem. Możemy również korzystać z serwisów VOD, przeglądać galerie zdjęć czy czytać wiadomości. To, co wyróżnia HbbTV od innych technologii, to połączenie tradycyjnej telewizji z interaktywnością znanej z przeglądania stron internetowych.

Kluczową korzyścią z korzystania z HbbTV jest większa interaktywność oraz dostęp do bogatszej oferty multimedialnej. Dla widza oznacza to, że może on nie tylko pasywnie oglądać programy, ale również wchodzić w interakcje z nimi, uczestnicząc na przykład w głosowaniach czy konkursach.

DLNA

DLNA to technologia umożliwiająca bezprzewodowe udostępnianie plików multimedialnych w sieci domowej. Została stworzona przez Sony, by umożliwić użytkownikom łatwiejsze połączenie telewizora oraz innych urządzeń, eliminując potrzebę korzystania z tradycyjnych nośników danych. Dzięki DLNA, możemy swobodnie przesyłać filmy, muzykę czy zdjęcia między kompatybilnymi urządzeniami w naszej sieci, bez konieczności korzystania z kabli czy przenoszenia danych na pendrive.

W praktyce oznacza to, że jeśli posiadasz zdjęcia na swoim komputerze, tabletu czy smartfonie, możesz je bezpośrednio odtwarzać na ekranie telewizora, który wspiera technologię DLNA. Wystarczy, że oba urządzenia są podłączone do tej samej sieci domowej. Dla wielu użytkowników jest to wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza podczas rodzinnych spotkań czy przyjęć, gdy chcemy podzielić się wspomnieniami w formie zdjęć czy filmów z bliskimi.

Ambilight

Ambilight to innowacyjny system podświetlenia stosowany w telewizorach, zapewniający niezwykłe wrażenia wizualne podczas oglądania filmów i seriali. Jego główną funkcją jest tworzenie kolorowej poświaty wokół telewizora, dzięki czemu obraz na ekranie staje się wyraźniejszy i ostrzejszy, zdając się wręcz rozciągać poza jego granice. Działa to na zasadzie inteligentnych diod LED umieszczonych na tylnej stronie urządzenia.

Gdy ekran wyświetla dynamiczne sceny, system Ambilight dostosowuje barwę i natężenie światła, tworząc atmosferę, która potęguje doświadczenie domowej rozrywki. Efekt ten sprawia, że obraz jest bardziej przestrzenny i zanurzający. Co więcej, Ambilight nie tylko dodaje estetycznego uroku telewizorowi, ale także zmniejsza zmęczenie oczu, niwelując kontrasty między jasnym ekranem a otaczającym go ciemniejszym środowiskiem.

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.