Ranking kart graficznych – Najlepsze GPU do gier [2023]

Karta graficzna jest sercem każdego gamingowego komputera. Bez solidnego GPU nawet najszybszy procesor nie poradzi sobie z wymagającymi grami i programami graficznymi. Jaki model warto kupić w tym roku? Zapoznaj się z naszym rankingiem kart graficznych i wybierz GPU, która posłuży Ci przez długie lata!

Najlepsze karty graficzne – Sprawdź nasze Top 7

Karta graficzna to najważniejszy komponent dla każdego gracza PC. Jednak nie wszyscy wiedzą, który procesor graficzny zapewni im to, czego potrzebują. Recenzje GPU nie zawsze mówią wszystko, a znalezienie karty oferującej dobry stosunek ceny do jakości nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Zapoznaliśmy się z opiniami, recenzjami i testami kart graficznych dla wymagających graczy gamingowych. W efekcie powstał nasz ranking, w którym przedstawiamy propozycje wydajnych GPU przy możliwie korzystnych cenach.

Rywalizacja między Nvidią i AMD trwa od kilku lat, a dziś konkurencja jest bardziej zacięta niż kiedykolwiek wcześniej. W naszym zestawieniu znajdziesz karty obu tych producentów w różnych przedziałach cenowych – niezależnie od tego, czy szukasz niedrogiego procesora graficznego, czy potężnego układu graficznego do grania w 4K.

Sprawdź nasz ranking kart graficznych 2023!

1. Radeon RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6

Radeon RX 6900 XT Ultimate 16GB

PowerColor to tajwańska firma, która od 25 lat produkuje procesory graficzne. Przez ten czas zdobyła ponad dziesięć nagród za niezawodność swoich produktów. Producent wypuszcza również własne obudowy i sprzęt do gier, w tym klawiatury mechaniczne RGB. PowerColor tworzy zarówno procesory graficzne z niższej, jak i wyższej półki. Jedną z ich flagowych marek GPU jest Red Devil, do których należy między innymi jeden z mocniejszych modeli od AMD.

PowerColor AMD Radeon RX 6900 XT Ultimate to pierwsza przystępna cenowo opcja w naszym zestawieniu. Mimo przyzwoitej ceny karta zapewnia doskonałą wydajność i szybkość. Radeon RX 6900 XT od PowerColor jest dostrojony do podstawowej częstotliwości zegara 2235 MHz z obsługą taktowania w trybie Boost do 2425 MHz. Wymień swój stary model na tę kartę, a szybko zauważysz zauważalną poprawę wydajności – nie tylko w kwestii liczby klatek na sekundę, a także szybkości renderowania.

Z drugiej strony, jeśli bardziej zależy Ci na cichej pracy, PowerColor Red Devil oferuje również prędkość roboczą 2135 MHz z taktowaniem w trybie boost do 2335 MHz, czyli tzw. profil cichy. Tak więc wydajność tej karty jest jeszcze lepsza w przypadku opcji cichej.

Radiator szybko rozprasza ciepło i skutecznie obniża temperaturę karty nawet przy dużym obciążeniu. Nic dziwnego – karta ma trzy wentylatory z podwójnymi łożyskami kulkowymi i konstrukcją o zwiększonym przepływie powietrza. Za skuteczne chłodzenie odpowiadają nie tylko wentylatory, ale także duża miedziana płyta podstawy z siedmioma dużymi rurkami w radiatorze, które rozpraszają całe ciepło.

 • Układ karty: AMD Radeon RX 6900 XT
 • Pamięć: 16 GB
 • Rodzaj pamięci: GDDR6
 • Złącze karty: PCIe 4.0 x16
 • Złącza: DisplayPort 1.4 x 3, HDMI 2.1 x 1

Zalety

 • Świetny stosunek ceny do wydajności;
 • Oświetlenie RGB;
 • Wydajne chłodzenie;
 • Obsługuje zestawy słuchawkowe VR z portem USB Type-C.

Wady

 • Niski potencjał do podkręcania (ale czy ta karta tego potrzebuje?).

2. NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti

NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti

Geforce RTX 3090 Ti to jedna z najmocniejszych kart graficznych firmy NVIDIA, głównie dzięki niesamowitej szybkości pamięci VRAM. Wykorzystywany w niej procesor graficzny został wprowadzony na rynek w 2020 roku, ale nadal nie ma zbyt wielu konkurentów.

Garść kwestii technicznych: GeForce RTX 3090 ma 10 496 rdzeni CUDA, 328 jednostek TMU, 112 ROP, 82 rdzenie Ray Tracing (RT) i 328 rdzeni Tensor. Wszystko to zamknięte jest w ogromnej kostce o powierzchni 628,4 mm kwadratowych. Rdzeń ma dostęp do ogromnej puli 24 GB pamięci GDDR6X przez 384-bitowy interfejs pamięci.

Czy 24 GB VRAM rzeczywiście przekłada się na wydajność w grach? Trudno powiedzieć. To znacznie więcej niż potrzebuje jakakolwiek produkcja i przez kilka najbliższych lat prawdopodobnie się to nie zmieni. Cała ta dodatkowa pamięć RAM będzie prawdopodobnie bardziej przydatna w zadaniach wymagających dużej mocy obliczeniowej. Taki zapas może jednak sprawić, ze karta będzie bardziej przyszłościowa.

NVIDIA zdecydowała się użyć swojej zwykłej hybrydowej chłodnicy w stylu tej z klasycznej wersji RTX 3090. Większość radiatorów przeważnie wydmuchuje powietrze z obudowy bezpośrednio na GPU i inne komponenty. Jest to skuteczny sposób chłodzenia karty graficznej, ale powoduje również gromadzenie się ciepła w obudowach, które nie są wyjątkowo dobrze wentylowane. Model od NVIDII rozwiązuje ten problem, wypychając powietrze z tyłu obudowy.

RTX 3090 Ti to świetny wybór dla profesjonalistów, których potrzeby wykraczają poza granie w gry.

 • Układ karty: GeForce RTX 3090 Ti
 • Pamięć: 24 GB
 • Rodzaj pamięci: GDDR6X
 • Złącze karty: PCIe 4.0 x16
 • Złącza: DisplayPort 1.4a x 3, HDMI 2.1 x 1

Zalety

 • Potężny zapas pamięci VRAM;
 • Wydajne chłodzenie;
 • Niesamowita wydajność w grach.

Wady

 • Karta jest ogromna i nie pasuje do każdej obudowy.

3. NVIDIA GeForce RTX 3070

NVIDIA GeForce RTX 3070

NVIDIA GeForce RTX 3070 to bez wątpienia najlepsza karta graficzna na rynku dla większości użytkowników. Zapewnia wydajność dorównującą RTX 2080 Ti w znacznie niższej cenie. To właśnie dzięki temu modelowi GPU z serii RTX po raz pierwszy trafiły na szerszy rynek.

RTX 3070 to duży krok naprzód w stosunku do kart poprzedniej generacji. Ma on ponad 150 procent więcej mocy obliczeniowej FP32 i 67 procent więcej TFLOPS RT niż jego poprzednik – RTX 2070, więc nie mówimy tu wyłącznie o kosmetycznej różnicy.

Karta ma same trzy wyjścia DisplayPort 1.4a i pojedynczy port HDMI 2.1, dzięki czemu może bez problemu obsługiwać cztery monitory. Pozostała część wspornika jest przeznaczona na wylot wentylatora przedniego. Jednak w przeciwieństwie do kart 3080 i 3090 ma on metaliczny, a nie matowo-czarny kolor.

Maksymalna moc karty wynosi około 227 W, z czego około 188 W zużywa sam rdzeń GPU. Pozostawia to około 35 W, które zasila całą resztę, czyli m.in. wentylatory, porty wyjściowe wideo, komunikację PCIe i samą płytkę drukowaną.

RTX 3070 osiąga szczyt przy 2040 MHz, ze średnim taktowaniem 2010 MHz i okazjonalnymi spadkami do górnego zakresu 1900 MHz. Jeśli chodzi o temperatury, przy ustawieniach fabrycznych proces graficzny osiąga maksimum w dolnym zakresie 70°C i zwykle zatrzymuje się w górnym zakresie 60°C pod obciążeniem – to bardzo dobry wynik.

Model 3070 to karta dla wszystkich, która oferuje najlepszy stosunek ceny do wydajności w całym naszym zestawieniu.

 • Układ karty: GeForce RTX 3070
 • Pamięć: 8 GB
 • Rodzaj pamięci: GDDR6
 • Złącze karty: PCIe 4.0 x16
 • Złącza: DisplayPort x 2, HDMI x 2

Zalety

 • Cicha i dobrze chłodzona;
 • Rewelacyjny stosunek ceny do wydajności;
 • Imponująca wydajność śledzenia promieni;
 • Dorównuje droższemu modelowi 2080 Ti.

Wady

 • Wymaga 12-stykowego złącza zasilania.

4. Radeon RX 6700 XT

Radeon RX 6700 XT

Radeon RX 6700 XT to kolejna propozycja od AMD i prawdopodobnie najpopularniejsza karta z serii 6000, która została wprowadzona na rynek. Gracze i graficy wybierają się przede wszystkim dla dobrej wydajności w przystępnej cenie. 

Karta jest przeznaczona do grania z wysoką częstotliwością odświeżania i rozdzielczości 1440p. Co więcej, układ graficzny obsługuje też ray tracing w czasie rzeczywistym. AMD wprowadza tu swój drugi procesor graficzny oparty na architekturze graficznej RDNA2, 7 nm Navi 22. Firma twierdzi również, że RX 6700 XT powinien zrewolucjonizować rynek kart graficznych w swoim przedziale cenowym, walcząc z dwoma popularnymi produktami NVIDIA Ampere – GeForce RTX 3060 Ti i RTX 3070.

Nowa architektura graficzna RDNA2 firmy AMD tchnęła życie w konsumencki rynek graficzny, konkurując z firmą NVIDIA na wielu płaszczyznach. Procesor od „czerwonych” zapewnia pełną kompatybilność z DirectX 12 Ultimate.

Firma AMD dokonała znaczącej, ale oszczędnej zmiany w konfiguracji pamięci. W modelu 6700 XT otrzymujemy 12 GB pamięci GDDR6, czyli o 50% więcej niż 8 GB w RX 5700 XT, ale przy szerokości 192 bitów szerokość magistrali pamięci jest o 25% mniejsza. AMD nadrobiło to, stosując najszybsze układy pamięci GDDR6 zgodne ze standardem JEDEC 16 Gb/s, co daje przepustowość 384 GB/s. Szybka pamięć podręczna o pojemności 96 MB w układzie GPU amortyzuje dostęp do pamięci i działa z szybkością 1,5 TB/s.

Co to wszystko oznacza w praktyce? Radeon RX 6700 XT to porządna karta w przystępnej cenie, która poradzi sobie ze wszystkimi najnowszymi grami w wysokiej rozdzielczości.

 • Układ karty: Radeon RX 6700 XT
 • Pamięć: 12 GB
 • Rodzaj pamięci: GDDR6
 • Złącze karty: PCIe 4.0 x16
 • Złącza: DisplayPort x 2, HDMI x 2

Zalety

 • 12 GB pamięci VRAM GDDR6;
 • 96 MB pamięci podręcznej;
 • Dobra wydajność w rozdzielczości 1440p.

Wady

 • Brak technologii Fidelity FX Super Resolution.

5. NVIDIA GeForce RTX 3060

nvidia geforce rtx 3060

Nvidia GeForce RTX 3060 to rewelacyjna karta dla graczy, którzy niezbyt często grają w rozdzielczości 4K i nie chcą wydawać pieniędzy na układ, którego nie wykorzystają. 

Podobnie jak pozostałe karty graficzne z serii Nvidia RTX 3000, GeForce RTX 3060 jest oparty na nowej architekturze Ampere firmy NVIDIA. Za przejściem z Turinga na Ampere kryje się coś więcej niż rebranding – to realna poprawa wydajności.

Jak to wygląda od strony technicznej? Największa zmiana w Ampere dotyczy ścieżki danych multiprocesora strumieniowego (SM). NVIDIA skutecznie podwoiła liczbę rdzeni, które mogą obsłużyć standardową pracę FP32, co jest niezwykle ważne dla wydajności gier. Z tego powodu liczba rdzeni CUDA na SM zwiększyła się z dotychczasowych 64 do 128.

Ponieważ RTX 3060 Black jest jedną z tańszych wersji z serii 3000, raczej nie znajdziesz tu efektownego oświetlenia RGB ani niestandardowych rozwiązań designerskich, ale ta prostota działa na jego korzyść. 

Karta graficzna ma dwa wentylatory z logo EVGA. Oba są umieszczone nad radiatorem, który wystaje tylko odrobinę poza płytkę drukowaną. To rodzaj karty graficznej, którą widziałeś setki razy, ale dzięki prostej czarnej kolorystyce będzie pasować do każdego komputera stacjonarnego.

Model 3060 jest również wyjątkowo mały. Nadal jest to GPU z dwoma gniazdami (karty graficzne z jednym gniazdem prawdopodobnie już nigdy nie wrócą) ale jednocześnie jest niewiarygodnie krótka – ma zaledwie 20 centymetrów długości. W związku z tym nie powinieneś mieć problemu z dopasowaniem tej karty graficznej do dowolnej obudowy komputera.

Jeśli nie planujesz często grać w najnowsze tytuły z włączonym Ray Tracingiem i w rozdzielczości 4K, RTX 3060 będzie dla Ciebie świetną opcją w przystępnej cenie.

 • Układ karty: GeForce RTX 3060
 • Pamięć: 12 GB
 • Rodzaj pamięci: GDDR6
 • Złącze karty: PCIe 4.0 x16
 • Złącza: DisplayPort x 2, HDMI x 2

Zalety

 • Świetna wydajność w rozdzielczości Full HD;
 • Dość kompaktowa – zmieści się nawet w małych obudowach;
 • Niskie zużycie energii;
 • Przystępna cena.

Wady

 • Odstaje wydajnością od kart z serii 3070 czy 3090.

6. NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti

NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti

GeForce GTX 1660 Ti to płyta Nvidii oparta na architekturze Turing, która zastąpiła niezwykle popularną 1060 6 GB. Układ ten zapewnia osiągi podobne do GeForce GTX 1070. Wysoka wydajność, rozsądna cena i skromne zużycie energii składają się na solidną kartę graficzną, która poradzi sobie nawet z najnowszymi grami. Nie jest to jednak model z serii RTX, więc skierowany jest do osób, którym nie zależy na technologii ray tracingu.

Nvidia GeForce GTX 1660 Ti została zbudowana na TU116 — zupełnie nowym procesorze graficznym, który zawiera ulepszone moduły cieniujące Turing, ujednoliconą architekturę pamięci podręcznej, obsługę cieniowania adaptacyjnego oraz pełny zestaw funkcji akceleracji kodowania/dekodowania wideo. Układ graficzny jest sparowany z pamięcią GDDR6, podobnie jak modele z wyższej półki – głównie GeForce RTX z serii 20.

Jeśli masz ograniczony budżet, chcesz mieć wydajną kartę i możesz zrezygnować z technologii takich jak ray tracing czy DLSS, GTX 1660 Ti będzie dla Ciebie świetnym wyborem.

 • Układ karty: GeForce GTX 1660 Ti
 • Pamięć: 6 GB
 • Rodzaj pamięci: GDDR6
 • Złącze karty: PCIe 3.0 x16
 • Złącza: DisplayPort x 3, HDMI x 1

Zalety

 • Świetna wydajność w rozdzielczości Full HD;
 • Wyjątkowo niskie zużycie energii;
 • Zapas mocy 120 W.

Wady

 • Nie wypróbujesz ray tracingu ani DLSS.

Co wziąć pod uwagę wybierając kartę graficzną?

Pamiętaj: jeśli nie chcesz wspierać jednej firmy kosztem drugiej, a jedynym celem jest wydajność, głównym czynnikiem decydującym o wyborze karty powinien być stosunek ceny do możliwości, a nie znaczek producenta.

Ceny kart graficznych często się zmieniają i istnieje wiele różnych kategorii kart graficznych. W niektórych kwestiach karty graficzne oparte na NVIDIA mogą oferować lepszy stosunek ceny do wydajności. Dla innych osób lepszym rozwiązaniem będzie wybór karty od AMD.

Do najpopularniejszych kart Nvidii należą m.in.:

 • Gigabyte GeForce RTX 3080;
 • GeForce RTX 2060;
 • GeForce RTX 3070 Ti;
 • MSI GeForce RTX 3060 Gaming;
 • GeForce RTX 4090;
 • GeForce GTX 1650.

Konkurują z nią głównie produkty AMD z serii 6000 takie jak 6700 XT i 6900 XT.

Gry

Ważną rzeczą, która zadecyduje o tym, jaką kartę graficzną powinieneś kupić, są rodzaje gier, w które grasz. Im więcej pamięci graficznej wymagają Twoje ulubione tytuły, tym mocniejsze GPU warto wybrać. Produkcje takie jak Cyberpunk 2077, Assassin’s Creed Valhalla czy God of War wymagają znacznie lepszego procesora graficznego niż starsze tytuły takie jak Minecraft, Counter Strike: GO czy League of Legends.

Jeśli więc grasz w mniej wymagające gry, możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, wybierając bardziej przystępną cenowo kartę graficzną klasy podstawowej. Z drugiej strony, jeśli zamierzasz grać bardziej obciążające tytuły, lepiej zainwestować w solidny procesor graficzny.

Monitor

Gry, przy których lubisz spędzać czas, to nie wszystko. Warto też zastanowić się, w jakiej rozdzielczości zamierzasz w nie grać.

Im wyższa rozdzielczość monitora, tym więcej pikseli trzeba będzie wyrenderować w każdej klatce. To proces, który mocno obciąża kartę graficzną. Innymi słowy: gry stają się bardziej wymagające w wyższych rozdzielczościach.

Jeśli budujesz komputer do gier, aby móc grać w gry na monitorze 4K, nie obejdzie się bez wysokiej klasy graficznej.

Z drugiej strony, jeśli planujesz grać tylko na monitorze 1080p, możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, wybierając tańszy układ graficzny, który w zupełności wystarczy do rozdzielczości Full HD.

Trzeba jednak zauważyć, że jeśli planujesz w przyszłości kupić nowy monitor i masz pieniądze, które możesz wydać na kartę graficzną wyższej klasy, jest to prawdopodobnie najlepsza droga. Dzięki temu nie będzie trzeba aktualizować GPU, gdy już będziesz mieć nowy ekran.

Pozostałe komponenty

Warto pamiętać, że nie wszystkie komponenty komputera są ze sobą kompatybilne. Podobnie, jak dany procesor może nie pasować do konkretnej płyty głównej, tak karta graficzna nie będzie współpracowała ze wszystkimi częściami komputerowymi. Kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku GPU to obudowa i zasilacz.

Jeśli chodzi o obudowę, chodzi tu przede wszystkim o to, czy nowa karta graficzna się w niej zmieści. Współczesne GPU potrafią zajmować naprawdę sporo miejsca, którego w „starszych” pudełkach może zwyczajnie brakować. Ważny jest też odpowiedni przepływ powietrza, by Twój procesor graficzny zanadto się nie nagrzewał – może to wpłynąć negatywnie zarówno na wydajność gier, jak i żywotność karty.

Pamiętaj, że karta graficzna to najbardziej energochłonny element Twojego komputera. Z tego względu warto zdecydować się na zasilacz, który poradzi sobie z jej poborem mocy.

Istnieje kilka innych potencjalnych problemów ze zgodnością, które mogą wystąpić w przypadku kart graficznych, ale są one niewielkie i zdarzają się znacznie rzadziej. Zasilacz i obudowa to główne elementy, które należy sprawdzić i upewnić się, że nowa GPU jest z nimi kompatybilna.

Ray Tracing

Ray tracing, czyli tzw. śledzenie promieni w czasie rzeczywistym, to jedna z najszybciej rozwijających się technologii graficznych. Na czym to polega? Technologia śledzenia promieni pozwala uzyskać bardziej realistyczne efekty świetlne, które dokładniej symulują sposób, w jaki światło i odbicia zachowują się w prawdziwym świecie.

Rozwój ray tracingu i innych technologii graficznych jest celem branży komputerowej od lat, jednak dopiero niedawno sprzęt i oprogramowanie dogoniły tę wizję. Współczesne procesory graficzne klasy konsumenckiej są w stanie efektywnie przetwarzać ray tracing i wykorzystywać go w grach. Choć jeszcze nie wszystkie gry korzystają z tej technologii i nie jest ona jeszcze wszechobecna, nie ma wątpliwości, że już za kilka lat stanie się ona normą.

Podobnie jak w przypadku wszystkich technologicznych nowinek, procesory graficzne, które mogą skutecznie wdrażać ray tracing w czasie rzeczywistym, są zwykle droższe. Można się jednak spodziewać, że ich ceny z czasem będą spadać. Większość nowoczesnych flagowych procesorów graficznych AMD i NVIDIA obsługuje niektóre wersje ray tracingu, a technologia ta będzie coraz szerzej dostępne z każdą nową serią kart graficznych.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Kiedy karty graficzne będą tańsze?

Karty graficzne są teraz tańsze niż w 2021 roku, a ich ceny nadal spadają. Nie warto jednak czekać z kupnem nowej karty w nieskończoność – nigdy nie wiadomo, kiedy ceny GPU znów podskoczą.

Co jest najważniejsze w karcie graficznej?

Jednym z najważniejszych parametrów jest ilość pamięci wideo, czyli VRAM. To ona przechowuje dane, które widzisz na monitorze i w dużej mierze odpowiada za wydajność w grach komputerowych.

Czym różni się RTX od GTX?

GTX oznacza Giga Texel Shader eXtreme, a RTX – Ray Tracing Texel eXtreme. Różnią się one przede wszystkim tym, że karty RTX zostały zaprojektowane do obsługi ray tracingu.

Przejrzyj nasz ranking kart graficznych w 2023 roku i wybierz procesor graficzny, który poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi grami i programami!

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.