Najlepsze komedie – Ranking filmów, które rozbawią każdego [Top 20]

Każda epoka ma swoje charakterystyczne cechy, a śmiech pozostaje uniwersalnym językiem, który łączy ludzi na całym świecie. Od zarania dziejów komedie były nieodłącznym elementem sztuki filmowej, dostarczając widzom nie tylko rozrywki, ale też wartościowych przemyśleń na temat życia. W tym artykule przeniesiemy się w podróż przez historię kina, odkrywając najlepsze komedie, które trzymały nas w nieustającym uśmiechu, niezależnie od upływu czasu.

Od wczesnych dzieł Charliego Chaplina, przez przełomowe komedie, jak „Pół żartem, pół serio”, po współczesne hity, takie jak „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” czy „Kac Vegas” – każde z tych dzieł przyczyniło się do kształtowania i rozwijania gatunku komediowego. Wybierając najlepsze komedie wszech czasów, uwzględniamy nie tylko popularność filmów i ich wpływ na kulturę popularną, ale także oryginalność pomysłów, genialne dialogi i pamiętne kreacje aktorskie.

Przygotujcie się na powrót do przeszłości, gdzie ponownie odwiedzimy te wyjątkowe filmy, które wywołały najgłośniejszy śmiech, poruszyły serca i stały się niezapomnianymi klasykami komediowymi w historii kina.

Sprawdź również inne propozycje filmowe:

1. Kac Vegas (2009)

kac vegas
© Warner Bros. Legendary Pictures, Green Hat Films, IFP Westcoast Erste

„Kac Vegas” to kultowy film, który zasługuje na miano jednej z najlepszych komedii wszech czasów. Ten inteligentny i zabawny obraz to idealna propozycja na spędzenie wieczoru w świetnej atmosferze. Warto obejrzeć nie tylko pierwszy film, ale również kontynuacje – drugą i trzecią część, które również gwarantują dobrą zabawę

Film przedstawia zwariowane poczynania czwórki przyjaciół, którzy postanawiają zorganizować wieczór kawalerski w stolicy rozrywki – Las Vegas. Niestety, impreza nie przebiega zgodnie z planem, a pan młody znika bez śladu. Teraz, pozostali bohaterowie muszą stawić czoła swoim ekscentrycznym wybrykom i odnaleźć zaginionego pana młodego.

Gwiazdorska obsada „Kac Vegas” skupia wybitne talenty komediowe takie jak Bradley Cooper, Ed Helms i Zach Galifianakis. Ich znakomite i dopracowane kreacje sprawiają, że film staje się prawdziwą ucztą dla miłośników gatunku. Scenariusz, bogaty w oryginalne gagi i subtelne poczucie humoru, sprawia, że „Kac Vegas” to prawdziwe komediowe doświadczenie, które zdecydowanie warto polecić.

Warto zwrócić uwagę na oryginalną fabułę, która wprowadza widza w świat kasyn, imprez i przygód, jakie tylko Las Vegas może zaoferować. Pomimo tego, że film został wydany już ponad dekadę temu, nadal stanowi doskonałą propozycję dla fanów nowych komedii oraz tych, którzy chcą powrócić do klasycznych produkcji. Pamiętajmy przecież, że to, co się wydarzyło w Las Vegas, zostaje w Las Vegas. Bez wątpienia warto obejrzeć ten film i cieszyć się wesołą atmosferą oraz niezapomnianymi momentami z życia bohaterów.

2. Chłopaki nie płaczą (2000)

chłopaki nie płaczą
foto: kadr z filmu Chłopaki nie płaczą

„Chłopaki nie płaczą” to niezapomniana komedia w reżyserii Olafa Lubaszenki, która zdobyła serca widzów na początku XXI wieku. Ten film stanowi nie tylko kwintesencję polskiego kina rozrywkowego, ale również prezentuje niepowtarzalny humor oraz oryginalne, przemyślane scenariusze.

Fabuła filmu skupia się na niecodziennych przygodach Kuby, młodego i zdolnego skrzypka, który przez przypadek zostaje uwikłany w środek gangsterskiego konfliktu. W tle tego niezwykłego zdarzenia pojawia się mnóstwo absurdalnych sytuacji, które wprowadzają widza w świat pełen komizmu, napięcia i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

W filmie możemy podziwiać kreacje aktorskie utalentowanych polskich aktorów, takich jak Maciej Stuhr, Cezary Pazura czy Michał Milowicz. Ich wybitne umiejętności sprawiają, że postacie są nie tylko barwne i przekonujące, ale również niezapomniane i łatwe do zidentyfikowania z polską kinematografią.

Jest to film, który łączy elementy akcji, komedii i kryminału w sposób brawurowy, a jednocześnie nie traci swojej polskiej duszy. Reżyser Olaf Lubaszenko stworzył dzieło, które doskonale oddaje klimat tamtych lat oraz pokazuje, jak polskie kino może być zarówno zabawne, jak i inteligentne.

3. Żywot Briana (1979)

Żywot Briana (1979)
© HandMade Films, Python (Monty) Pictures

Żywot Briana (1979) to jeden z najbardziej kultowych i udanych filmów komediowych w historii kina. Twórcami tego wyjątkowego dzieła są członkowie brytyjskiej grupy Monty Python, która zdobyła sławę dzięki swoim absurdalnym i pełnym humoru skeczom. Film ten zdecydowanie zasługuje na swoje miejsce w naszym rankingu najlepszych komedii.

„Żywot Briana” to parodia oparta na życiu tytułowego Briana, który zostaje pomylony z mesjaszem. Film wykorzystuje groteskowy humor i absurd, aby skomentować i wyśmiewać ówczesne dogmaty religijne, społeczne oraz polityczne. Choć nie oparty na prawdziwych wydarzeniach, obraz ukazuje te aspekty w sposób przewrotny, dając widzom okazję do refleksji nad nimi.

Twórcy filmu wcielają się w wiele ról, zarówno głównych, jak i epizodycznych, co tylko potęguje komediowy efekt. Dzięki temu Żywot Briana jest nie tylko zabawną parodią, ale także znakomitym przykładem aktorstwa i umiejętności scenicznych grupy Monty Pythona. W swojej subiektywnej ocenie, można śmiało stwierdzić, że film ten jest jednym z najlepszych przedstawicieli gatunku komedii.

Żywot Briana wpłynął na wiele nowych filmów komediowych i stał się inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców. Pomimo upływu czasu, humor w filmie wciąż pozostaje aktualny i bawi widzów na całym świecie. Monty Python, dzięki swojemu unikalnemu stylowi i błyskotliwemu poczuciu humoru, sprawili, że Żywot Briana jest dziełem nieśmiertelnym, które z pewnością pozostanie w pamięci jeszcze przez długie lata.

4. Poranek kojota (2001)

poranek kojota
© Studio Filmowe Perspektywa, Canal+ Polska, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF), Agencja Produkcji Filmowej

„Poranek Kojota” to kolejny dowód na to, że Olaf Lubaszenko potrafi tworzyć znakomite komedie, które bawią i jednocześnie angażują widzów. Tym razem reżyser zdecydował się na powtórkę z rozrywki, powracając do sprawdzonego schematu znanego z „Chłopaków nie płaczą”. Maciej Stuhr ponownie wciela się w główną rolę, a fabuła filmu opiera się na zawiłych, lekko gangsterskich perypetiach.

Nie ulega wątpliwości, że Lubaszenko w latach dwutysięcznych ustanowił nowy standard w polskiej komedii. Jego filmy łączą w sobie błyskotliwe dialogi, autentyczne postacie i sytuacje, które balansują na granicy realizmu i absurdu. „Poranek Kojota” może się poszczycić równie wysokim poziomem jakości, co jego poprzednik, „Chłopaki nie płaczą”, co tylko potwierdza pozycję reżysera jako jednego z kluczowych twórców w gatunku.

5. Kevin sam w domu (1990)

kevin sam w domu
© Hughes Entertainment, Twentieth Century Fox Film Corporation

„Kevin sam w domu” to kultowy film świąteczny, który zdobył serca widzów na całym świecie, a w Polsce stał się nieodłącznym elementem bożonarodzeniowych tradycji. Reżyseria Chrisa Columbusa, znanego przede wszystkim z późniejszych ekranizacji sagi Harry Potter, nadaje tej komedii familijnej wyjątkowy urok i sprawia, że warto do niej wracać każdego roku.

Fabuła filmu, choć prosta, to jest jednak pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, które zaskakują i bawią zarówno młodszych, jak i starszych widzów. Kevin McCallister (Macaulay Culkin) zostaje przypadkowo sam w domu na czas świąt Bożego Narodzenia, gdy jego rodzina wyjeżdża do Paryża. To początek serii niezapomnianych perypetii, w które zostaje wplątany młody bohater.

Jednym z największych atutów „Kevina sam w domu” są błyskotliwe dialogi oraz barwne postacie drugoplanowe, takie jak para niezdarnych włamywaczy, Harry (Joe Pesci) i Marv (Daniel Stern), których próby włamania do domu Kevina spełzają na niczym za sprawą pomysłowych i śmiałych pułapek stawianych przez sprytnego chłopca.

„Kevin sam w domu” to film, który, mimo upływu lat, wciąż bawi, wzrusza i uczy wartości rodzinnych. Zdecydowanie polecamy obejrzenie tej nieśmiertelnej klasyki, zarówno tym, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać przygód Kevina, jak i tym, którzy chcieliby przypomnieć sobie te niezapomniane chwile. Bez wątpienia, to pozycja obowiązkowa na świąteczną playlistę każdej rodziny.

6. 21 Jump Street (2012)

21 jump street
© SONY PICTURES ENTERTAINMENT INC.

21 Jump Street (2012) to wyjątkowa komedia nawiązująca do słynnego serialu z lat 80. o tym samym tytule. Dwóch młodych, charyzmatycznych policjantów przenosi się z powrotem do czasów licealnych, by złapać groźnego dilera narkotykowego.

Polecamy ten film szczególnie jako satyrę na amerykańskie liceum, gdzie film aż bije klimatem typowej amerykańskiej szkoły średniej. Jest to również świetny sposób na wyluzowanie się przy familijnym seansie. Hollywoodzka plejada aktorów, m.in. Jonah Hill i Channing Tatum, stanęła na wysokości zadania, jeśli chodzi o poziom zagrania swoich ról. Wisienką na torcie jest pojawienie się aktorów z oryginalnego 21 Jump Street, czyli Johnny’ego Deppa i Richarda Grieco.

W trakcie śledztwa bohaterowie popełniają wiele gaf, co prowadzi do zabawnych sytuacji, będących satyrą na klasyczne motywy z filmów o młodzieży. Wartym uwagi elementem jest rola popkultury w filmie, co sprawia, że 21 Jump Street jest nie tylko zabawną komedią, ale również interesującym spojrzeniem na kulturę amerykańskiego liceum z perspektywy młodych dorosłych. To zdecydowanie jeden z najlepszych filmów, który warto polecić miłośnikom komedii i nie tylko.

7. Faceci w czerni (1997)

faceci w czerni
© Columbia Pictures Corporation, Amblin Entertainment, MacDonald/Parkes Productions

„Faceci w czerni” to znakomita komedia science-fiction, która zdobyła serca milionów widzów na całym świecie. Reżyser Barry Sonnenfeld zręcznie wykorzystał sprawdzony motyw partnerstwa pomiędzy doświadczonym agentem, który trzyma się zasad, a młodym, energicznym nowicjuszem, co przyciąga uwagę widzów i dodaje filmowi dynamiki.

W głównych rolach błyszczą Tommy Lee Jones jako agent K, legenda Hollywood, oraz utalentowany i charyzmatyczny Will Smith jako agent J, aspirujący do tego samego miana. Obaj tworzą wyjątkowy duet, który sprawia, że film tryska humorem i błyskotliwymi ripostami. Ich interakcje są nie tylko zabawne, ale także pełne emocji, gdy uczą się nawzajem jak radzić sobie w niebezpiecznym i nieznanych świecie kosmitów.

Akcja filmu toczy się wokół Agencji „Faceci w czerni”, tajnej organizacji zajmującej się kontrolowaniem aktywności pozaziemskiej na Ziemi. Bohaterowie muszą stawić czoła nie tylko inwazji kosmitów, ale także odkrywać swoje własne granice i pokonać własne uprzedzenia.

Barry Sonnenfeld i scenarzysta Ed Solomon stworzyli oryginalny, błyskotliwy i inteligentny film, który nie tylko dostarcza doskonałej rozrywki, ale także skłania do refleksji na temat tolerancji i otwartości na inność. Warto również zwrócić uwagę na efekty specjalne, które mimo upływu lat wciąż prezentują się imponująco.

8. Wilk z Wall Street (2013)

wilk z wall street
© Paramount Pictures

„Wilk z Wall Street” to film, który zaskakuje zarówno swoją opowieścią, jak i dowcipem. Chociaż nie można go nazwać klasyczną komedią, ilość śmiesznych momentów sprawia, że warto zwrócić na niego uwagę. Reżyser Martin Scorsese, znany głównie z filmów gangsterskich, pokazał, że potrafi świetnie poradzić sobie z komedią, wprowadzając humor do tej dramatycznej historii.

Opowieść jest oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia Jordana Belforta (w tej roli Leonardo DiCaprio), znanego maklera giełdowego, który zaczynając od zera, w ciągu kilku lat zbudował finansowe imperium. Jego firma przyciągała najlepszych finansistów z Wall Street, a Belfort korzystał z życia pełnymi garściami, niczym gwiazda rocka. Wraz z rosnącym bogactwem rosną jednak także problemy i kłopoty prawne, co sprawia, że życie Belforta zaczyna się sypać.

Leonardo DiCaprio w roli głównej wykonał kapitalną pracę, pokazując szeroką paletę emocji i zaskakujący talent komediowy. Jego kreacja Jordana Belforta jest pełna energii, charyzmy, ale także przerażającej chciwości. Partnerują mu równie świetni aktorzy, jak Jonah Hill w roli wspólnika Belforta, czy zmysłowa Margot Robbie jako jego żona. Ich interakcje na ekranie wprowadzają świetną dynamikę i są źródłem wielu zabawnych scen.

9. American Pie (1999)

american pie
© Zide-Perry Productions, Newmarket Capital Group, Summit Entertainment, Universal Pictures

„American Pie” to nie tylko kultowy film, ale także ważny moment w historii kina komediowego. Ten przełomowy obraz wprowadził nowe standardy w gatunku komedii dla młodzieży, poruszając problemy związane z dorastaniem, miłością i doświadczeniem seksualnym w sposób zarówno śmieszny, jak i nieco kontrowersyjny.

Fabuła opowiada o grupie nastolatków kończących szkołę średnią, którzy zawierają pakt, mający na celu przeżycie inicjacji seksualnej przed zakończeniem liceum. Każdy z nich stawia czoła własnym wyzwaniom, lękowi i nieporozumieniom związanym z dojrzewaniem. To właśnie te uniwersalne tematy sprawiają, że „American Pie” przyciąga widzów z różnych pokoleń, oferując im możliwość identyfikacji z bohaterami.

Warto zwrócić uwagę na młodą obsadę, która dzięki swojemu autentycznemu portretowi nastoletnich dylematów przyczyniła się do sukcesu filmu. Prosty humor, często związany z sytuacjami kompromitującymi i niezręcznymi, dodatkowo podkreśla naturalność opisywanych wydarzeń.

Nostalgia, jaką wywołuje „American Pie”, to kolejny ważny element sprawiający, że ten film pozostaje w pamięci widzów. Reżyser Paul Weitz zręcznie łączy elementy komedii z refleksjami na temat dorastania, kreując tym samym obraz wartościowych doświadczeń i przyjaźni.

10. Deadpool (2016)

Deadpool (2016)
© Twentieth Century Fox Film Corporation, Donners Company, Marvel Enterprises, TSG Entertainment

Deadpool to przełomowy film w gatunku kina super bohaterskiego, który odbiega od konwencji i wprowadza nową jakość na wielkim ekranie. Film, w reżyserii Tima Millera, jest adaptacją komiksu o antybohaterze z uniwersum Marvela. Ryan Reynolds, znany z licznych ról komediowych, wciela się w tytułowego Deadpoola, dostarczając widzom niesamowitego widowiska pełnego humoru i akcji.

Fabuła filmu Deadpool koncentruje się na losach byłego żołnierza sił specjalnych, Wade’a Wilsona (Ryan Reynolds), który zostaje poddany nielegalnemu eksperymentowi. Proces przemienia go w Deadpoola, a jednocześnie zmusza go do walki z przeciwnikami, którzy chcą wykorzystać jego moc dla swoich celów. Film zaskakuje świeżym podejściem do gatunku, przełamując czwartą ścianę, czyli bezpośredni kontakt z widzem, co czyni go jeszcze bardziej oryginalnym.

Deadpool to kinowa rewolucja nie tylko ze względu na oryginalną postać, ale również ze względu na sposób opowiedzenia historii oraz fantastyczne efekty specjalne. Film udowadnia, że nie wszyscy superbohaterowie muszą być poważni i idealistyczni, a czasami warto się pośmiać z ich perypetii. Na pewno warto zobaczyć ten film. Jest idealny zarówno dla fanów komiksów, jak i dla tych, którzy szukają oryginalnej rozrywki.

11. Pół żartem, pół serio (1959)

Pół żartem, pół serio (1959)
© Ashton Productions

„Pół żartem, pół serio” to amerykańska komedia w reżyserii Billy’ego Wildera, z Marilyn Monroe, Tony’m Curtisem i Jackiem Lemmonem w rolach głównych. Film, który zdobył liczne nagrody i uznanie na przestrzeni lat, jest dziś uważany za jeden z najlepszych przykładów klasycznej komedii Hollywood.

Fabuła filmu opowiada o dwóch muzykach, Joe (Tony Curtis) i Jerry (Jack Lemmon), którzy po przypadkowym staniu się świadkami mafijnej zbrodni, muszą uciekać przed gangsterami. Aby to zrobić, przebierają się za kobiety i dołączają do żeńskiego zespołu, w którym poznają piękną i tajemniczą Sugar (Marilyn Monroe). Film opowiada o ich zabawnych perypetiach oraz niezręcznych sytuacjach, które wynikają z ich nowych tożsamości.

„Pół żartem, pół serio” to komedia z niezwykle sprytnym scenariuszem, który łączy w sobie elementy slapsticku, farsy i romansu. Wilder mistrzowsko balansuje między dowcipem a autentycznymi emocjami swoich bohaterów, dzięki czemu film zachowuje swoją świeżość i wartość rozrywkową nawet po tylu latach od premiery

12. Kiler (1997)

kiler film
© Studio Filmowe Zebra, Canal+ Polska, ITI Cinema, Agencja Produkcji Filmowej

Juliusz Machulski, jedna z czołowych postaci polskiej kinematografii, słynie z tworzenia niezwykłych komedii, które zdobywają serca widzów na całym świecie. W swoim dorobku ma takie osiągnięcia, jak Vabank, Kingsajz czy Seksmisja, które stanowią fundament współczesnego polskiego kina komediowego. Jednak to właśnie „Kiler” z 1997 roku uważany jest za jego największe arcydzieło.

Dzieło Machulskiego wyróżnia się spośród innych komedii nie tylko oryginalną fabułą, ale także świetnym castingiem, który skupia najbardziej utalentowanych i znanych aktorów polskiego kina. W rolach głównych występują Cezary Pazura, Jerzy Stuhr, Janusz Rewiński oraz Małgorzata Kożuchowska, tworząc niezapomnianą mieszankę humoru, inteligencji i emocji.

Kiler to film, który zaskakuje swoją niebanalną fabułą, a także genialnie napisanymi dialogami, które do dziś są cytowane przez miłośników kina. Juliusz Machulski umiejętnie łączy elementy kryminału, akcji i komedii, tworząc nie tylko zabawny, ale także wciągający spektakl.

Warto również zwrócić uwagę na doskonałą ścieżkę dźwiękową, która dodaje filmowi dodatkowego charakteru i dynamiki. Nie bez powodu „Kiler” uznawany jest za jeden z najlepszych filmów w historii polskiej kinematografii, a jego popularność wykracza poza granice kraju.

13. Nie patrz w górę (2021)

Nie patrz w górę (2021)
© Netflix

Jeśli chodzi o najlepsze komedie na Netflix, nie można przejść obojętnie obok filmu „Nie patrz w górę”. Ten inteligentny i błyskotliwy komediodramat, dostępny w serwisie Netflix, zdecydowanie zasługuje na swoje miejsce na naszej liście. Reżyseria Adama McKaya w połączeniu z wybitnymi rolami Leonarda DiCaprio i Jennifer Lawrence sprawia, że ten film jest obowiązkowy dla każdego miłośnika kina.

Fabuła filmu opowiada o studentce astronomii Kate Dibiasky (Jennifer Lawrence) oraz doktorze Randallu Mindy (Leonardo DiCaprio), którzy odkrywają, że potężna kometa zagraża Ziemi i podejmują pościg, aby ostrzec świat przed nadciągającą zagładą. W ich misji pomaga również grupa niezwykle dobranych współpracowników. Film wykorzystuje satyryczne podejście do tematyki zagrożenia ekologicznego i społecznego, jednocześnie dostarczając widzom niezapomnianych scen i zabawnych momentów.

Nie patrz w górę to przede wszystkim inteligentna satyra na współczesne społeczeństwo, ukazująca błędy i absurdy, które prowadzą do katastrofy. Mimo poważnej tematyki, film potrafi bawić widza od początku do końca, zaskakując nie tylko błyskotliwymi dialogami, ale również dynamiczną akcją. Film z pewnością zasługuje na uznanie jako jeden z najbardziej oryginalnych i błyskotliwych komediodramatów ostatnich lat.

14. Palm Springs (2020)

Palm Springs (2020)
© Hulu

Palm Springs, to wyjątkowy film o życiu, miłości i czasie, który przynosi świeże spojrzenie na znany motyw „Dnia Świstaka”. Reżyseria Maxa Barbakowa oraz scenariusz Andy’ego Siary sprawiają, że film wyróżnia się na tle innych komedii.

Fabuła opowiada o dwóch samotnych duszach – Nylesie (Andy Samberg) i Sarah (Cristin Milioti), które spotykają się podczas wesela w tytułowym Palm Springs. W wyniku niecodziennego zbiegu okoliczności oboje zostają uwięzieni w pętli czasowej, zmuszając ich do przeżycia tego samego dnia na wskroś. Przez wzajemne wsparcie i poczucie humoru uczą się, jak pokonać własne demony i na nowo odkryć miłość.

Film oferuje zarówno błyskotliwe dialogi, jak i momenty pełne wzruszeń, co czyni go nie tylko zabawnym, ale także autentycznie poruszającym. Samberg i Milioti wykazują się wyjątkową chemią, a ich kreacje sprawiają, że widzowie angażują się emocjonalnie w historię ich miłości.

15. Kocha, lubi, szanuje (2011)

Kocha, lubi, szanuje (2011)
© Carousel Productions (II)

Kocha, lubi, szanuje to porywająca komedia romantyczna z gwiazdorską obsadą, która zdecydowanie zasługuje na uwagę. Reżyserowany przez duet Glenn Ficarra i John Requa, film opowiada historię Cala (Steve Carell), którego małżeństwo z Emily (Julianne Moore) zaczyna się rozpadać. W obliczu kryzysu życiowego Cal próbuje odmienić swoje życie za pomocą przystojnego uwodziciela Jacoba (Ryan Gosling).

Główną siłą tej produkcji jest doskonała chemia pomiędzy aktorami. Steve Carell dostarcza emocjonalnych i zabawnych momentów jako przeciętny mężczyzna, którego życie wywraca się do góry nogami. Ryan Gosling błyszczy jako pewny siebie Jacob, który uczy Cala tajemnic uwodzenia kobiet. Julianne Moore i Emma Stone również dają świetne występy, dodając kolejne warstwy głębi do swoich postaci.

Fabuła filmu jest pełna zwrotów akcji, które sprawiają, że widzowie z zaciekawieniem śledzą losy bohaterów. Choć niektóre sytuacje mogą wydawać się nieco przewidywalne, film utrzymuje równowagę między komedią a sercem, dzięki czemu nie jest kolejnym banalnym romansem. Zgrabne dialogi i autentyczne relacje między postaciami sprawiają, że film wydaje się świeży i unikalny.

16. Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie (2016)

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie (2016)
© Lotus Productions, Mediaset, Medusa Film, Ministero per i Beni e le Attività Culturali (MiBAC)

„Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” to włoska komedia w reżyserii Paolo Genovese, która zdobyła uznanie zarówno wśród widzów, jak i krytyków. Film opowiada historię grupy przyjaciół, którzy podczas kolacji postanawiają uczestniczyć w nietypowej zabawie polegającej na ujawnieniu wszystkich otrzymywanych wiadomości i połączeń telefonicznych. Ten pozornie niewinny eksperyment prowadzi do nieoczekiwanych odkryć, kłamstw i zdrad, które wpływają na ich relacje.

Genovese świetnie ukazuje, jak w dzisiejszych czasach technologia wpływa na nasze życie i relacje międzyludzkie. Fabuła filmu jest intrygująca, a zwroty akcji trzymają widza w napięciu do samego końca. Doskonała gra aktorska sprawia, że postaci są wiarygodne i łatwo można się z nimi utożsamiać. Film zdecydowanie zasługuje na uznanie i warto poświęcić mu swój czas.

17. Poznaj mojego tatę (2000)

17. Poznaj mojego tatę (2000)
© DreamWorks SKG, Universal Pictures, Everyman Pictures, Tribeca Productions

Poznaj mojego tatę to amerykańska komedia romantyczna w reżyserii Jaya Roacha. Film ten opowiada historię Grega Fockera (Ben Stiller), mężczyzny, który chce się oświadczyć swojej dziewczynie, Pam Byrnes (Teri Polo), ale musi najpierw uzyskać pozwolenie od jej ojca, Jacka (Robert De Niro), byłego agenta CIA.

Film obfituje w dowcipne dialogi oraz niezapomniane sceny, które sprawiają, że widzowie śmieją się na głos. Ben Stiller i Robert De Niro świetnie odgrywają swoje role, a ich wzajemne starcia w ekranie są największym atutem tego filmu. Teri Polo również robi dobrą robotę jako Pam, będąc powodem konfliktu między Gregiem i Jackiem.

18. Shrek (2001)

Shrek (2001)
© DreamWorks Animation, DreamWorks SKG, Pacific Data Images (PDI), Vanguard Films

Shrek to świetna animacja stworzona przez studio DreamWorks. Opowiada historię zielonego ogra, Shreka, który prowadzi samotne życie na swoim bagnie. Jego spokój zostaje zakłócony, gdy liczne bajkowe postacie, wysiedlone z królestwa Duloc na rozkaz złego Lorda Farquaada, zaczynają się osiedlać na jego terytorium. W obliczu tej sytuacji Shrek wyrusza w niezwykłą podróż, aby odzyskać swoje błotniste królestwo, zyskując w trakcie niej nowego przyjaciela – gadatliwego osła.

Film Shrek jest przełomowy pod wieloma względami. Poza atrakcyjną dla dzieci fabułą, wyróżnia się dowcipem, ironią oraz parodią typowych motywów z baśni i klasycznych opowieści, co czyni go atrakcyjnym także dla widzów dorosłych. Twórcy filmu zadbali o oryginalność postaci i stworzyli intrygujący, wyrazisty świat, który wpisał się na stałe w popkulturę.

19. Big Lebowski (1998)

Big Lebowski (1998)
© PolyGram Filmed Entertainment, Working Title Films

„Big Lebowski” to film braci Coen, który zyskał sobie rzesze wiernych fanów na przestrzeni lat. Opowiada historię Jeffreya „The Dude” Lebowskiego (w tej roli Jeff Bridges), bezpretensjonalnego miłośnika kręgli, który zostaje wplątany w skomplikowaną intrygę gangsterską po tym, jak zostaje wzięty za milionera o tym samym nazwisku.

Film charakteryzuje się wyjątkowym poczuciem humoru oraz oryginalną mieszanką gatunków, w której połączono elementy komedii, kryminału oraz filmu noir. Reżyseria braci Coen oraz kunszt scenariusza sprawiają, że „Big Lebowski” przekracza ramy klasycznej komedii, oferując widzom intrygującą, pełną zwrotów akcji fabułę.

20. Blues Brothers (1980)

Blues Brothers (1980)
© Universal Pictures

„Blues Brothers” to kultowy film muzyczny w reżyserii Johna Landisa, który zyskał sobie status klasycznego dzieła w historii kina. Znakomite kreacje aktorskie Dana Aykroyda i Johna Belushiego, którzy wcielają się w rolę Jake’a i Elwooda Bluesów, są jednym z głównych atutów tej produkcji. Ten niezapomniany duet, wzbogacony o charyzmę i talent komediowy, sprawia, że film jest wart uwagi.

Fabuła filmu koncentruje się na misji Jake’a i Elwooda, którzy postanawiają ocalić przed zamknięciem sierociniec, w którym się wychowali. Do tego celu muszą zebrać zespół i zorganizować koncert, który pozwoli im zdobyć potrzebną kwotę. Film oferuje mnóstwo scen muzycznych, gdzie pojawiają się liczne gwiazdy muzyki, takie jak Aretha Franklin, Ray Charles czy James Brown. Te występy sprawiają, że „Blues Brothers” staje się prawdziwą ucztą dla miłośników muzyki. Jest to pozycja obowiązkowa dla fanów kina, komedii i muzyki. Warto dać się porwać tej przygodzie i oddać się rytmowi bluesa.

Najlepsze komedie w historii – Podsumowanie rankingu

Podsumowując, historia kina obfituje w komedie, które przyniosły widzom radość, śmiech i bezcenne chwile relaksu. Niemniej jednak, nie sposób wymienić wszystkich wspaniałych filmów i seriali w jednym artykule. Nasza lista najlepszych komedii to tylko wierzchołek góry lodowej, a radości i śmiechu dostarcza o wiele więcej produkcji.

Zachęcamy do śledzenia naszych aktualizacji, ponieważ regularnie będziemy wracać do tematu i uzupełniać listę o kolejne, godne uwagi komedie. Świat kina ciągle się rozwija, a także twórcy filmowi nieustannie zaskakują nas swoim poczuciem humoru i pomysłami na niezapomniane sceny.

Z niecierpliwością czekamy na Wasze opinie i sugestie dotyczące innych komediowych arcydzieł, które według Was zasługują na uwagę. Piszcie komentarze pod artykułem, a także podzielcie się swoimi ulubionymi komediami. Dzięki Waszemu zaangażowaniu, będziemy mogli stworzyć jeszcze bardziej różnorodną i interesującą listę.

Niech komedie będą dla Was niekończącym się źródłem uśmiechu, dobrego samopoczucia i odprężenia w codziennym życiu.

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.