Najlepsze filmy wojenne wszech czasów – Ranking Top 20

Wojna, wojna nigdy się nie zmienia – popularny w Internecie cytat z gry komputerowej, jednakże cały czas prawdziwy i aktualny. Wojna to niezwykłe piekło, które bardzo trudno jest oddać filmowcom. Niemniej, wielu reżyserom udało się dobrze odzwierciedlić prawdziwe realia konfliktów. Dlatego dzisiaj skupimy się na topowych pozycjach z tej kategorii.

Kino wojenne to dziedzina filmowa, która jest niezwykle wymagającym przedsięwzięciem, a ponadto bardzo trudno ją zrealizować. Dobór odpowiedniej scenografii, kostiumów, a także sprowadzanie specjalistycznego sprzętu to rzeczy, które potrafią zjeść budżet niejednego filmu. Dlatego właśnie tak trudno jest stworzyć naprawdę dobry film wojenny. Wybrane przez nasz pozycje w mniejszym lub większym stopniu spełniają te kryteria. Dobierając tytuły do naszego rankingu chcieliśmy, by każda osoba mogła znaleźć tutaj coś dla siebie. Przed wami najlepsze filmy wojenne:

Szeregowiec Ryan (1998)

szeregowiec ryan
© DreamWorks SKG, Paramount Pictures, Amblin Entertainment, Mutual Film Company, Mark Gordon Productions

Miejmy nadzieje, że pierwsze miejsce nikogo nie zaskoczyło. Dzieło Stevena Spielberga to zdecydowanie film kompletny. 6 Oscarowych statuetek i aż 11 nominacji. Współpraca uznanego amerykańskiego reżysera z polskim operatorem Januszem Kamińskim przyniosła światowy mega hit. Oboje za tę produkcje zostali nagrodzeni Oscarem – Kamiński za zdjęcia, Spielberg jako najlepszy reżyser. Niesamowita dramaturgia, fenomenalne zdjęcia i aktorzy, którzy na wiele lat stali się twarzami Hollywood.

Mimo, iż upłynęło już ponad dwadzieścia lat od premiery, film wygląda jakby był nakręcony wczoraj, a scena z lądowania na plaży Omaha to cały czas jeden z najlepszych fragmentów w historii kinematografii. Jeżeli ktoś jeszcze nie oglądał tego arcydzieła to powinien to zrobić jak najszybciej, a dla tych co widzieli to i tak polecamy powtórkę tego filmu co jakieś 2-3 lata.

Czas Apokalipsy (1979)

czas apokalipsy
© Zoetrope Studios

Kolejne arcydzieło od Francisa Forda Coppoli, czyli jednego z najbardziej cenionych reżyserów XX wieku. Adaptacja opowiadania Josepha Conrada „Jądro ciemności” odtworzona w czasie konfliktu zbrojnego w Wietnamie. Czas Apokalipsy to psychologiczna wyprawa do wnętrza wietnamskiej dżungli, w której nic nie wydaje się takie jak powinno.

Film przedstawia losy Kapitana Benjamina Willarda. Otrzymuję on bardzo niebezpieczne zadanie – musi wniknąć w głąb wietnamskiej dżungli, a następnie znaleźć i zlikwidować tajemniczego pułkownika Kurtza, który założył własną sektę. Podróż okaże się długa i niezwykle wyczerpująca, a po dotarciu do celu już nic nie będzie takie samo…

Pluton (1986)

pluton
© Hemdale Film, Cinema 86, Orion Pictures Corporation

Dramat nakręcony przez Olivera Stone’a opowiada historię młodego amerykańskiego żołnierza, który właśnie trafił na front wojenny w Wietnamie. Bohater szybko zdaję sobie sprawę, że najtrudniejszą rzeczą nie są same działania wojenne – tak jak do tej pory sądził, a próba poradzenia sobie z własnymi słabościami i psychiką. Zdecydowanie jest to czołowa pozycja jeżeli chodzi o najlepsze filmy wojenne. Film zdobył 4 statuetki Oscarowe i aż 8 nominacji, dzięki czemu Oliver Stone na dobre wyrobił sobie markę w Hollywood.

Łowca Jeleni (1978)

łowca jeleni
© EMI Films, Universal Pictures

Kolejny film przedstawiający piekło wojny w Wietnamie. Produkcja pokazuję losy trzech przyjaciół, którzy dostali się do niewoli, gdzie wystawieni są na najcięższe próby. Mimo trudnych warunków udaje im się uciec, jednak są rozdzieleni i całkowicie zdani na siebie. Pobór do armii dla bohaterów miał być jedynie kolejnym zadaniem do wykonania w swoim życiu. Jednak stał się czymś co już na zawsze odciśnie na nich piętno, bo kto zobaczy piekło wojny, już nigdy nie będzie takim samym człowiekiem. Dzieło Michaela Cimino odbiło się szerokim echem w filmowym świecie. Sam film zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym aż 5 Oscarów. Dodatkowo pozwolił również pokazać się aktorom, którzy w latach późniejszych zostali prawdziwymi legendami kina.

Pianista (2002)

pianista
© Everett Collection, East News

Film w reżyserii Romana Polańskiego jest ekranizacją wspomnień znanego polskiego kompozytora Władysława Szpilmana. Muzyk wraz ze swoją rodziną trafia do warszawskiego getta ze względu na swoje żydowskie pochodzenie. Dzięki pomocy przyjaciół udaję mu się z niego uciec przed transportem do obozu koncentracyjnego, ale od tej pory musi sobie radzić w ruinach zniszczonego miasta. Muzyk w tragicznych warunkach stara się przetrwać trudny okres, jednak niespodziewanie pojawia się nowy sojusznik – niemiecki oficer, który postanawia pomóc polskiemu artyście. Dzieło Romana Polańskiego zdobyło wiele prestiżowych nominacji i nagród, w tym 3 Oscary – za reżyserię, scenariusz adaptowany (Ronald Harwood) oraz dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (Adriena Brody’ego).

Bękarty wojny (2009)

bękarty wojny
© Universal Pictures, Weinstein Company, The A Band Apart, Zehnte Babelsberg, Visiona Romantica

Nie jest to może film stricte wojenny – nie zobaczymy tutaj wielkich scen bitewnych czy dużej ilości sprzętu wojskowego, jednak jest to tak świetna produkcja, że musieliśmy ja tutaj umieścić. Według nas to bez wątpienia najlepszy film Quentina Tarantino. Mamy tutaj dosłownie wszystko: od niesamowitych scen dialogowych po elektryzującą muzykę. Bękarty wojny to swoista gratka dla widzów z gwiazdorską obsadą aktorską. W produkcji wystąpili między innymi: Brad Pitt, Christoph Waltz (laureat Oscara za rolę w tym filmie), Michael Fassbender oraz Diane Kruger.

Zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów kinematografii. Quentin Tarantino jest jednym z najlepszych reżyserów ostatnich trzydziestu lat, a Bękarty Wojny to jego wizytówka. Twórca nie boi się poruszać kontrowersyjnych tematów w swoich filmach, a także zmieniać autentyczne wydarzenia na potrzeby scenariusza. Bez dwóch zdań powinniście obejrzeć ten film.

Wróg u bram (2001)

wróg u bram
© Paramount Pictures, Mandalay Pictures, KC Medien, Reperage, Little Bird, MP Film Management, Swanford Films

Emocjonujący pojedynek dwóch snajperów w czasie II Wojny Światowej zdobył uznanie fanów na całym świecie. Wróg u bram to naprawdę fenomenalne kino wojenne pełne niesamowitych scen bitewnych. Mimo iż tutaj głównie koncentrujemy się na pojedynku dwóch osób, to bez wątpienia odczujemy klimat wojenny.

Film przedstawia II Wojnę Światową z perspektywy ZSRR, co jest dosyć niecodzienne w hollywoodzkich produkcjach. Opowiada o sowieckim snajperze, który w oblężonym Stalingradzie, staje do walki ze swoim niemieckim odpowiednikiem. Pojedynek ten staje się niezwykle popularnym wydarzeniem zarówno dla mieszkańców miasta jak i dowódców obu armii. W tym mega hicie wystąpiły takie gwiazdy jak Jude Law, Joseph Fiennes, Ed Harris, a także Rachel Weisz.

Helikopter w ogniu (2001)

helikopter w ogniu
© Revolution Studios, Jerry Bruckheimer Films, Scott Free Productions

Film stworzony przez Ridleya Scotta to jeden z najbardziej popularnych filmów wojennych na świecie. Szczególnie dobrze znany jest w Polsce, ponieważ bardzo często mieliśmy okazję oglądać go w telewizji. Helikopter w ogniu opowiada prawdziwą historię nieudanej misji amerykańskiego wojska w Somalii. Żołnierze mieli za zadanie uprowadzenie dwóch dowódców somalijskich wojsk. Misja, która z początku miała być prostym i rutynowym zadaniem, szybko przerodziła się w krwawą rzeź.

Jeżeli chodzi o najlepsze filmy wojenne, ten tytuł bez wątpienia do nich zależy. Ridley Scott od zawsze słynął z dbałości o przedstawianą opowieść. Podobnie było w tym przypadku. W tej produkcji nie zobaczymy przesadnej idealizacji historii, jak to często bywa w innych filmach. Jeżeli nie oglądaliście tego tytułu to koniecznie powinniście to nadrobić jak najszybciej. Ewentualnie zrobić powtórkę po latach.

1917 (2019)

1917
© François Duhamel

W ostatnich latach w pewnym stopniu odeszło się od koncepcji tworzenia filmów wojennych. Popyt na ten temat lekko się wyczerpał, jednak ten film jest dowodem, ze cały czas warto robić takie kino. 1917 to nowatorski film stworzony przy współpracy uznanego reżysera Sama Mendesa oraz jednego z najlepszych operatorów w historii – Rogera Deakinsa. Co ciekawe, gołym okiem nie zobaczymy tutaj ani jednego cięcia, a cały film wygląda jak jeden wielki one shot. Świetnie się to ogląda, zwłaszcza że kostiumy i scenografia również robią wrażenie.

Film opowiada historię dwóch żołnierzy, którzy otrzymują bardzo ważne zadanie. Muszą oni przedostać się za linie wroga i dostarczyć rozkaz odwołujący atak. Od powodzenia misji zależy życie tysięcy osób. W rolach głównych zobaczymy dwóch świetnych aktorów młodego pokolenia – George’a Mackay’a oraz Deana-Charlesa Chapmana. Oprócz nich będziemy mieli okazję zobaczyć takie gwiazdy jak Colin Firth oraz Benedict Cumberbatch.

Lista Schindlera (1993)

lista schindlera
© Universal Pictures, Amblin Entertainment

Dzieło Stevena Spielberga to dosłowny majstersztyk. Laureat aż 7 Oscarów i 12 nominacji to zdecydowanie film ponadczasowy. Utrzymany w klimacie czerni i bieli opowiada historię niemieckiego przedsiębiorcy Oskara Schindlera, który uratował życie tysiącom żydów w czasie II Wojny Światowej. Produkcja została nakręcona w Polsce. Wystąpiło w niej wielu znanych aktorów takich jak Liam Neeson, Ben Kingsley oraz Ralph Fiennes, a także Andrzej Seweryn.

Pogorzelisko (2010)

pogorzelisko
© micro_scope, Phi Group

Film stworzony przez Denis Villeneuve’a przenosi nas na Bliski Wschód. Głównymi bohaterami Pogorzeliska jest rodzeństwo: Jeanne i Simon. Podczas odczytywania testamentu swojej zmarłej mamy, dowiadują się, że mają żyjącego ojca oraz brata. Rodzeństwo wyrusza na Bliski Wschód, aby odnaleźć swoją rodzinę oraz poznać tragiczną historię jaka ich łączy. Pogorzelisko to film, który został doceniony zarówno przez krytyków jak i widzów na całym świecie. Bez wątpienia jest to świetny dramat wojenny, który zapadnie wam w pamięci na wiele lat.

Full Metal Jacket (1987)

full metal jacket
© Warner Bros., Natant, Stanley Kubrick Productions

Przedostatni film Stanleya Kubricka odbił się szerokim echem w całym Hollywood. Reżyser poruszył bardzo popularny w tym czasie kinematograficzny temat – wojnę w Wietnamie. Kubrick w głównym stopniu skupił się na psychice żołnierzy i pokazał, że pierwsze ofiary konfliktu zebrały swoje żniwo jeszcze przed opuszczeniem rodzimego kraju. Głównymi bohaterami filmu są młodzi rekruci – Joker, Kowboj, Snowball oraz Leonard. Pragną oni służyć swojemu państwu i wypełnić swój patriotyczny obowiązek. Niestety szybko okazuję się, że prawdziwi wrogowie są jeszcze bliżej niż wszyscy zakładali, a prawdziwa wojna nie wygląda tak jak każdy z nich myślał.

Cienka czerwona linia (1998)

cienka czerwona linia
© Fox 2000 Pictures, Geisler-Roberdeau, Phoenix Pictures

Cienka czerwona linia to tytuł, który idealnie wpasowuje się w ramy rankingu zawierającego najlepsze filmy wojenne. Produkcja powstała na podstawie powieści Jamesa Jonesa o tym samym tytule. Opowiada o oddziale amerykańskich żołnierzy wysłanych na okupowaną przez Japończyków wyspę. Szybko okazuje się, że powierzone im zadanie jest nie możliwe do wykonania, a samo przedsięwzięcie zamienia się w misję samobójczą. Rozpoczyna się niebezpieczna gra o przetrwanie, w której jeden błąd może zaważyć o życiu lub śmierci współtowarzyszy.

W głównych rolach wystąpiła sama śmietanka Hollywoodu. Na ekranie zobaczymy takich aktorów jak: Sean Penn, Adrien Brody, Jim Caviezel, Ben Chaplin, George Clooney, John Cusack, Woody Harrelson oraz Jared Leto.

Listy z Iwo Jimy (2006)

listy z iwo jimy
© DreamWorks SKG, Warner Bros., Malpaso Productions, Amblin Entertainment

Kolejny film Clinta Eastwooda, który znalazł się w naszym rankingu zawierającym najlepsze filmy wojenne. Jednak chyba wszyscy się zgodzą, że akurat tego tytułu nie mogło tutaj zabraknąć. Nakręcony z perspektywy japońskich żołnierzy pokazuję heroiczną obronę strategicznej wyspy Iwo Jima, która była celem amerykańskich wojsk. Żołnierze mimo mniejszej liczebności stawiali dzielny opór, napędzeni patriotyczną motywacją walki o ojczyznę. Początkowy plan Amerykanów zakładał zdobycie wyspy w ciągu 5 dni. Dzięki strategii błyskotliwego generała Tadamichi Kuribayashi, Japończycy bronili się prawie 40 dni i nocy. Oscar za najlepszy montaż dźwięku oraz 3 nominacje do tej prestiżowej nagrody. To po prostu trzeba zobaczyć!

JoJo Rabbit (2019)

jojo rabbit
© Fox Searchlight Pictures, Czech Anglo Productions, TSG Entertainment, Defender Films

Tytuł ten mocno odbiega od przyjętych standardów znanych z typowych filmów wojennych, jednak nie mogło go zabraknąć wśród najlepszych pozycji tego gatunku. Jojo Rabbit może się pochwalić 5 nominacjami do Oscara (w tym 1 zdobyta statuetka za najlepszy scenariusz adaptowany) oraz innych prestiżowych nagród. Film przedstawia historię młodego chłopca o imieniu Jojo, który jednocześnie jest członkiem nazistowskiej organizacji dla niemieckiej młodzieży – Jungvolk. Jego lojalność zostaje wystawiona na próbę, gdy dowiaduje się, że jego mama ukrywa na strychu młodą Żydówkę. W głównych rolach zobaczymy: Scarlett Johansson, Romana Griffina Davisa oraz Sama Rockwella.

Upadek (2004)

upadek
© Constantin Film Produktion, Norddeutscher Rundfunk (NDR), Westdeutscher Rundfunk (WDR), Degeto Film, Österreichischer Rundfunk (ORF), EOS Entertainment, Rai Cinema

Film w reżyserii Olivera Hirschbiegela pokazuję ostatnie 12 dni z życia wodza III Rzeszy – Adolfa Hitlera. Ta trwająca blisko 3 godziny podróż pozwoli nam wejść w głąb psychiki dyktatora i zobaczyć jak radził sobie z nadchodzącą porażką. Zobaczymy również jakie emocje przeżywali jego współpracownicy i ich rodziny. Film powstał na podstawie autentycznych wspomnień sekretarki Hitlera, która wykonywała swoje obowiązki do samego końca. Na szczególną uwagę zasługuje dbałość o szczegóły oraz świetna gra aktorska Bruno Ganza wcielającego się w rolę niemieckiego dyktatora.

Furia (2014)

furia
© Columbia Pictures, Crave Films, Grisbi Productions, Le QED International, Huayi Brothers Media

Film pokazuję losy załogi czołgu zwanego Furią, którą dowodzi doświadczony sierżant Wardaddy (w tej roli świetny Brad Pitt). W wyniku komplikacji, do ich zespołu dołącza nowicjusz Norman (Logan Lerman). Młody żołnierz musi szybko dostosować się do nowych warunków i prawdziwych realiów wojny. Wkrótce załoga czołgu otrzymuje specjalne zadanie polegające na przedostaniu się za linię frontu, gdzie czekają na nich potężniejsze i liczniejsze oddziały wroga. Oprócz wspomnianej już dwójki, na ekranie zobaczymy również takich aktorów jak: Jon Bernthal, Shia LaBeouf oraz Michael Pena. Jeżeli interesują Cię najlepsze filmy wojenne to Furia jest tytułem, który koniecznie musisz obejrzeć!

Snajper (2014)

snajper
© Warner Bros. Entertainment Inc.

Film nakręcony przez legendę kina – Clinta Eastwooda, był jedną z najbardziej dochodowych produkcji w 2015 roku. Snajper to opowieść o legendarnym amerykańskim żołnierzu – Chrisie Kyle’u, który zapisał się w historii jako najlepszy snajper elitarnego oddziału Navy SEALs. Obraz przedstawia cały przekrój życia Chrisa, od jego pierwszej zmiany w Iraku, po zasłużoną emeryturę. W produkcji nie zabraknie spektakularnych pojedynków oraz bitew, co na pewno ucieszy wszystkich fanów filmów wojennych. Dzieło Eastwooda otrzymało aż 6 nominacji do Oscara i zdobyło jedną tę prestiżową nagrodę za najlepszy montaż dźwięku. Snajper to jeden z popularniejszych tytułów w tej dekadzie i jednocześnie dzieło, które powinno być pozycją obowiązkową, jeżeli chodzi o najlepsze filmy wojenne.

Ocalony (2013)

ocalony
© Universal Pictures

Film opowiada prawdziwą historię czterech amerykańskich żołnierzy, którzy otrzymują zadanie zlikwidowania przywódcy talibów. Niestety cała operacja okazuje się pułapką i wymyka spod kontroli. Komandosi dzielnie stawiają opór mimo znaczącej przewagi Talibów, jednak jest to walka z góry skazana na porażkę. Czy uda się im przetrwać tę bitwę?

W rolę głównego bohatera wcielił się znany aktor Mark Wahlberg. Oprócz niego, na ekranie zobaczymy również takich aktorów jak: Taylor Kitsch, Emilie Hirsh oraz Ben Foster. Film trwa lekko ponad 2 godziny i jest idealnym wyborem na wieczór, jeżeli interesują was najlepsze filmy wojenne.

Pearl Harbor (2001)

pearl harbor
© Touchstone Pictures, Jerry Bruckheimer Films

Blockbuster stworzony przez Michaela Baya ma wiele lat, jednak ze względu na świetne efekty specjalne oraz międzynarodowy sukces, musiał znaleźć się na liście najlepszych filmów wojennych. Głównymi bohaterami Pearl Harbor są Rafe (Ben Affleck) oraz Danny (Josh Hartnett), którzy służą w amerykańskiej armii podczas II Wojny Światowej. Mężczyzn łączy miłość do tej samej kobiety, a to wszystko wokół spadających bomb oraz spektakularnych scen batalistycznych. Brzmi jak przepis na sukces, prawda? Tak właśnie było z filmem Pearl Harbor, który na całym świecie zarobił aż 459 milionów dolarów.

Lubisz nasze rankingi filmowe? W takim razie zobacz również:

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.