Najlepsze filmy o zombie w historii kina – Ranking Top 10

Oto nadszedł czas, aby przenieść się w świat pełen grozy, emocji i nieumarłych stworzeń, które od zawsze skradają się w naszych koszmarach. W ciągu dekad, kino grozy zasypało nas niezliczoną ilością filmów o zombie, jednak tylko nieliczne z nich zasługują na miano najlepszych. W tym artykule oddajemy hołd tym niezwykłym, krwawym produkcjom, które w historii kina zdołały wywołać w nas dreszcz terroru i przerażenie w obliczu apokaliptycznej wizji świata.

Filmy o zombie, od ich pierwszych wystąpień na srebrnym ekranie, stały się nierozerwalnym elementem kina grozy. Wizja apokalipsy spowodowanej przez plagi tych ożywionych trupów z pewnością wzbudza dreszcze wśród publiczności, jednocześnie oferując unikalne doświadczenie, którego nie sposób znaleźć w codziennym życiu. To właśnie uczyniło gatunek tak popularnym, choć prawdziwie wartościowych produkcji jest niewiele. W naszym rankingu postaramy się przedstawić te najbardziej kultowe, porywające oraz innowacyjne filmy o zombie, które na przestrzeni lat ukształtowały ten niezwykły gatunek.

Zatem bez dłuższego przedłużania, zapraszamy do sprawdzenia najlepszych filmów o zombie w historii kina!

Polecamy również nasze inne filmowe rankingi:

1. World War Z (2013)

world war z
© Paramount Pictures, Skydance Productions, Apparatus Productions, GK Films, Hemisphere Media Capital, Latina Pictures, Plan B Entertainment

„World War Z” to film opowiadający historię Gerry’ego Lane’a, byłego pracownika ONZ, który prowadził spokojne życie ze swoją żoną i dwójką dzieci. Nagle, na całym świecie, wybucha epidemia tajemniczego wirusa, przekształcającego ludzi w krwiożercze potwory. Stawiając na szali własne życie, Lane rozpoczyna walkę o przetrwanie i rzuca się w wir nierównej bitwy z pandemią. Jego głównym celem jest rozwikłanie zagadki tajemniczego wirusa oraz ocalenie ludzkości przed całkowitą zagładą.

W „World War Z” mamy okazję podziwiać gwiazdorską obsadę, na czele z charyzmatycznym Bradem Pittem, który wciela się w rolę Gerry’ego Lane’a. Aktorowi partnerują takie osobistości, jak Matthew Fox, Mireille Enos, Daniella Kerstesz oraz James Badge Dale. Reżyserem filmu jest Marc Foster, znany z takich produkcji jak „Marzyciel” (2004) czy „Czekając na wyrok” (2001).

„World War Z” to nie tylko kolejny film o zombie, ale również przemyślana i emocjonująca opowieść o przetrwaniu w obliczu globalnej katastrofy. Film, choć korzysta z popularnej tematyki, prezentuje się jako świeże i oryginalne spojrzenie na skutki epidemii i walkę z wirusem. Znakomite efekty specjalne oraz świetna gra aktorska sprawiają, że obraz zyskuje wartość nie tylko dla fanów gatunku, ale także dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z filmami o zombie. Ta produkcja zdecydowanie zasługuje na uwagę i może być uznana za jeden z najlepszych filmów w swoim gatunku.

Sprawdź również: Ranking telewizorów

2. Martwica mózgu (1992)

martwica mózgu
© Avalon/NFU Studios, New Zealand Film Commission, WingNut Films

Peter Jackson, zanim stał się reżyserem o światowej sławie, tworzył wspaniałe dzieła w swojej rodzinnej Nowej Zelandii. Jednym z nich jest bezsprzecznie „Martwica mózgu”, kultowy film klasy B, który łączy w sobie elementy komedii i horroru, stając się jednocześnie doskonałą propozycją na luźne, piątkowe wieczory.

„Martwica mózgu” to historia młodego niezdarnego nastolatka, Lionela, który zakochuje się w pewnej dziewczynie. Z kolei Jego matka, z początku przeciwna temu związkowi, ulega przemianie w krwiożercze zombie, co diametralnie zmienia życie bohatera. Wówczas Lionel musi stawić czoła nie tylko swoim uczuciom, ale także hordom zombie w walce o życie i miłość.

Film ten to połączenie przerażającego horroru z lekką komedią, co nadaje mu niepowtarzalny klimat. Dzięki doskonałym efektom specjalnym i przerysowanemu stylowi, zwłaszcza w scenach gore, „Martwica mózgu” zyskała sobie zasłużone miano kultowego filmu. Nie brakuje tu klasycznych scen z udziałem krwiożerczych zombie, które nadają temu dziełu charakterystyczny, nieco groteskowy wydźwięk.

Peter Jackson z niezwykłą umiejętnością wkomponowuje humor i przerysowane sytuacje w kontekst horroru, co sprawia, że „Martwica mózgu” nie tylko przyciąga miłośników filmów klasy B, ale także oferuje niecodzienną rozrywkę dla każdego, kto ceni sobie eklektyczne kino.

3. Zombieland (2009)

zombieland
© Columbia Pictures, Pariah, Relativity Media

„Zombieland” to wyjątkowy film w gatunku zombie, który śmiało można nazwać czarną komedią. Reżyseria Rubena Fleischera sprawia, że apokalipsa zombie nabiera całkiem nowego wymiaru, stawiając na humor i zabawne sytuacje zamiast przewidywalnych scen grozy. Kolejnym atutem tej produkcji jest z pewnością znana obsada aktorska, w której skład wchodzą Woody Harrelson, Emma Stone, Jesse Eisenberg oraz Abigail Breslin.

Fabuła „Zombieland” koncentruje się na dwóch zupełnie różnych bohaterach – Columbusie (Jesse Eisenberg) i Tallahassee (Woody Harrelson). Columbus to nieśmiały, mało zaradny nastolatek, który stara się przetrwać w świecie opanowanym przez zombie. Z kolei Tallahassee to twardy, doświadczony wojownik, dla którego walka z nieumarłymi stała się prawdziwą pasją. W trakcie swojej podróży przez spustoszone miasta, bohaterowie spotykają również Abigail Breslin i Emmę Stone, które wcielają się w role dwóch sprytnych i niebezpiecznych sióstr.

„Zombieland” to zarówno komedia, jak i film akcji, dzięki czemu przyciąga szeroką grupę widzów. Reżyser Ruben Fleischer z niezwykłym wyczuciem balansuje pomiędzy elementami czarnej komedii, satyry na popkulturę oraz klasycznych scen z zombie. To właśnie te elementy sprawiają, że film można śmiało nazwać „zombie na wesoło”. Wspomniane gwiazdy, zwłaszcza duet Harrelson-Eisenberg, wyśmienicie odnajdują się w swoich rolach, tworząc niezapomniany klimat.

4. 28 dni później (2002)

28 dni później
© British Film Council, DNA Films

„28 dni później”, wyreżyserowany przez Danny’ego Boyle’a, to intrygujący i intensywny film o epidemii, który równocześnie wpisuje się w konwencje horroru. Oparta na scenariuszu napisanym przez Alexa Garlanda, produkcja zyskała uznanie zarówno wśród widzów, jak i krytyków. Wyjątkowy sposób ukazania opustoszałego Londynu oraz dynamiczne tempo narracji sprawiają, że film wciąga widza od pierwszych chwil.

Fabuła opowiada historię tajemniczego wirusa, który uwalnia się z brytyjskiego laboratorium i w ciągu zaledwie 28 dni zaraża prawie całą populację Wielkiej Brytanii. Wystarczy jedna kropla skażonej krwi, aby zarazić się tym śmiertelnym wirusem. Główny bohater, Jim (Cillian Murphy), budzi się w szpitalu, tylko po to, aby odkryć, że świat, który znał, przestał istnieć. Wraz z garstką ocalałych bohaterowie będą musieli stawić czoła zarażonym ludziom, którzy pragną tylko jednego – krwi zdrowych.

Dzięki roli w „28 dni później” Cillian Murphy zdobył sławę i uznanie. Jego wyrazista kreacja, pełna emocji i autentyczności, sprawia, że widzowie mogą utożsamiać się z Jimem i odczuwać jego lęki i obawy. Reżyseria Danny’ego Boyle’a oraz świetna gra aktorska sprawiły, że film stał się jednym z ważniejszych dzieł w gatunku horrorów o zombie.

„28 dni później” to zdecydowanie wartościowe kino, które zasługuje na uwagę nie tylko miłośników horrorów, ale także tych, którzy cenią sobie oryginalne i sugestywne opowieści o ludzkim przetrwaniu w obliczu globalnego zagrożenia. Z perspektywy czasu, film ten również stanowi doskonałą analizę ludzkich zachowań i struktur społecznych w sytuacji ekstremalnej.

5. Noc żywych trupów (1968)

noc żywych trupów
© Image Ten, Laurel Group, Market Square Productions, Off Color Films

Noc żywych trupów z 1968 roku, kultowy horror w reżyserii George’a Romero, można śmiało uznać za klasykę gatunku oraz prekursora współczesnych filmów z żywymi trupami. Niezależna, niskobudżetowa produkcja Romero, zdobyła uznanie zarówno wśród widzów, jak i krytyków, a jej wpływ na przyszłe pokolenia twórców filmowych jest niezaprzeczalny.

Fabuła filmu opowiada o tragicznych skutkach eksplozji amerykańskiej rakiety, która miała trafić na Wenus. W wyniku nieudanego startu i niejasnych okoliczności, rakietę niszczy wybuch na niskiej orbicie, powodując masowe skażenie terenu na Ziemi. Radiacja ożywia zmarłych, którzy zaczynają atakować ludzi, dając początek apokaliptycznej walce o przetrwanie.

George A. Romero, przy pomocy niskobudżetowego podejścia oraz niezwykłej kreatywności, zapoczątkował cały podgatunek horrorów o zombie. Jego niekonwencjonalne podejście do filmowego storytellingu oraz ukryta krytyka konsumpcjonizmu, która stała się jeszcze bardziej widoczna w późniejszych filmach reżysera, nadała Nocy żywych trupów niezapomniany charakter. Sceny efektów specjalnych, choć prostsze niż te wykorzystane w późniejszych filmach z udziałem Toma Saviniego, nadal wywołują dreszcze i wydają się niezwykle realistyczne, pomimo upływu ponad pięciu dekad.

Noc żywych trupów zasługuje na swoją wysoką pozycję wśród klasyków gatunku, dzięki przemyślanej fabule i innowacyjnym rozwiązaniom, które wyróżniają go na tle innych horrorów z lat 60-tych. Film George’a Romero udowadnia, że nie potrzeba ogromnego budżetu ani gwiazdorskiej obsady, aby stworzyć prawdziwy, trwający sukces, który z czasem stał się fenomenem kulturowym.

6. Jestem Legendą (2007)

jestem legendą 2
© Warner Bros., 3 Arts Entertainment, Heyday Films, Original Film, Overbrook Entertainment, Village Roadshow Pictures, Weed Road Pictures

Jestem Legendą to emocjonujący film przedstawiający apokaliptyczną wizję świata, gdzie pandemia wywołana tajemniczym wirusem zniszczyła prawie całą populację Ziemi. W świecie opanowanym przez zombie, w wyniku mutacji wirusa, większość ocalałych ludzi zamienia się w przerażające bestie. Film opowiada historię naukowca Roberta Neville’a, granego przez Willa Smitha, który, jako jedyny ocalały człowiek w Nowym Jorku, prowadzi samotną walkę o przetrwanie, poszukując jednocześnie lekarstwa, które może odwrócić mutację.

Jestem Legendą to adaptacja powieści Richarda Mathesona, która zyskała uznanie krytyków i widzów na całym świecie. Film przemyca ważne pytania dotyczące wartości życia ludzkiego i tego, co czyni nas ludźmi, pokazując brutalne skutki pandemii i jej wpływ na każdego z bohaterów. Wszystko to sprawia, że Jestem Legendą to nie tylko thriller o zombie, ale również poruszające studium ludzkiej psychiki, które zmusza widza do refleksji nad własną egzystencją.

Co ciekawe, niedawno ogłoszono powstanie 2 części filmu. Więcej o tym przeczytacie tutaj:

7. The Walking Dead (2010 – 2022)

the walking dead
© AMC Networks

The Walking Dead to niekwestionowany lider wśród seriali o zombie, który z miejsca zyskał sobie status ikony popkultury. Ten amerykański serial, oparty na komiksie autorstwa Roberta Kirkmana, zgromadził wokół siebie ogromną rzeszę wiernych fanów na całym świecie. Jego popularność sprawiła, że powstały spin-offy, takie jak „Fear the Walking Dead”, a także kontynuacja w postaci pełnometrażowego filmu, który ma się pojawić w niedalekiej przyszłości.

Fabuła The Walking Dead skupia się na losach garstki ocalałych w świecie opanowanym przez zombie. Serial zaczyna się od momentu, gdy Rick Grimes budzi się ze śpiączki w opuszczonym szpitalu, tylko po to, by odkryć, że żyje w koszmarze apokalipsy. Rick postanawia odnaleźć swoją żonę i syna, a w miarę upływu czasu przyłączają się do niego inni ocaleni, tworząc zgrany zespół walczący o przetrwanie.

Serial ewoluował przez lata, wprowadzając nowe postacie, zagrożenia i konflikty, co pozwoliło mu utrzymać zainteresowanie widzów przez 12 lat. Przez ten czas The Walking Dead zyskał uznanie zarówno ze strony krytyków, jak i fanów. Wielu uważa tę produkcję za kamień milowy w historii telewizji, nie tylko ze względu na tematykę zombie, ale także sposób, w jaki seria przedstawia ludzką naturę, konflikty między bohaterami i dylematy moralne, z którymi muszą się zmierzyć.

8. Zombie express (2016)

zombie express
© Next Entertainment World

„Zombie Express” to koreański horror, który zyskał szeroką popularność na całym świecie. Film opowiada historię pasażerów pociągu, który wyrusza z Seulu do Pusan w Korei Południowej. Nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności, podczas podróży na pokładzie wybucha apokalipsa zombie. Wirus rozprzestrzenia się błyskawicznie, zamieniając każdą ugryzioną osobę w krwiożerczego potwora.

Wśród pasażerów znajduje się Seok Woo, jeden z głównych bohaterów, który walczy o przetrwanie. Początkowo nieświadomi groźby, pasażerowie szybko uświadamiają sobie, że właśnie zostali uwikłani w prawdziwą walkę na śmierć i życie. Podczas trwania filmu widzowie będą świadkami determinacji bohaterów, którzy zaciekle walczą o przetrwanie.

„Zombie Express” to zdecydowanie jeden z najlepszych filmów o tematyce zombie ostatnich lat. Choć może się wydawać kolejnym typowym horrorem, to jednak dzięki oryginalnemu podejściu reżysera oraz dopracowanej fabule, film zyskuje na wartości. Wciągająca historia, świetne aktorstwo oraz perfekcyjne realizacje scen akcji sprawiają, że „Zombie Express” z pewnością zostanie zapamiętany jako jeden z najbardziej porywających filmów w swoim gatunku.

Sprawdź również: Co to znaczy Cosplay?

9. Seria Resident Evil (2002 – 2021)

resident evil
© Constantin Film Produktion, Davis-Films, Impact Pictures, New Legacy

Seria Resident Evil (2002 – 2021) to uważana przez wielu jedna z najlepszych filmowych adaptacji gier wideo, w szczególności tych z gatunku horrorów. Opierając się na popularnej japońskiej grze komputerowej wydanej przez Capcom, cykl filmów zdobył liczne grono miłośników na całym świecie. Główną rolę w pierwszych sześciu filmach z serii zagrała niezwykle utalentowana aktorka Milla Jovovich, natomiast w najnowszej odsłonie, kontynuacji serii, widzimy zmianę obsady.

Na serię Resident Evil składają się takie filmy jak:

  • Resident Evil (2002);
  • Resident Evil 2: Apokalipsa (2004);
  • Resident Evil: Zagłada (2007);
  • Resident Evil: Afterlife (2010);
  • Resident Evil: Ostatni rozdział (2016);
  • Resident Evil: Witajcie w Raccoon City (2021) – film z nowymi aktorami.

Filmy z serii Resident Evil poruszają tematykę apokaliptyczną, koncentrując się na zagadkowym wirusie, który uwalnia się z tajemniczego laboratorium. Wirus ten szybko rozprzestrzenia się wśród pracowników, przekształcając ich w krwiożercze istoty, przypominające żywe trupy. W miarę jak akcja się rozwija, grupa ocalałych bohaterów zostaje uwięziona w pułapce pełnej potworów. Ich głównym celem staje się odkrycie prawdy o tym, co naprawdę wydarzyło się w laboratorium i jak ocalić świat przed zagładą.

Dzięki starannie wykreowanym postaciom, zaskakującym zwrotom akcji i efektom specjalnym, Resident Evil zdobyło sobie miano jednego z najlepszych filmów o żywych trupach. Seria może poszczycić się również wysokim poziomem realizmu, który potęguje uczucie strachu i niepewności wśród widzów. Chociaż najnowsza część serii z inną obsadą aktorską może być nieco kontrowersyjna dla fanów, warto dać jej szansę, gdyż kontynuacja wprowadza nowe wątki i zaskakujące rozwiązania.

10. Wysyp żywych trupów (2004)

Wysyp żywych trupów
© StudioCanal, Universal Pictures, Working Title Films, Big Talk Productions, WT2 Productions

„Wysyp żywych trupów” (2004) to brytyjska czarna komedia, którą wyreżyserował Edgar Wright. Film opowiada historię nieudacznika, Shauna (w tej roli Simon Pegg), który próbuje odbudować swoje życie osobiste i zawodowe podczas gdy świat doświadcza apokalipsy zombie. Wspólnie ze swoim najlepszym przyjacielem, Edem (Nick Frost), Shaun próbuje nie tylko przetrwać, ale także uratować swoją dziewczynę Liz (Kate Ashfield) oraz swoich bliskich.

Niewątpliwie, „Wysyp żywych trupów” stanowi unikatowe połączenie humoru, akcji i przerażających elementów horroru. Film zyskał uznanie zarówno ze strony krytyków, jak i widzów, dzięki swojej ciekawej fabule, która nie tylko parodiuje typowe zombie, ale również porusza ważne zagadnienia związane z alienacją społeczną oraz brakiem komunikacji.

Edgar Wright z powodzeniem ukazuje kontrast pomiędzy codzienną rutyną życia bohaterów a brutalnością apokalipsy zombie. Świetnie wykorzystuje dynamiczne zdjęcia i montaż, aby nadać filmowi niepowtarzalny styl, który później stał się charakterystyczny dla jego twórczości.

Najlepsze filmy o zombie – Podsumowanie rankingu

I tak oto dochodzimy do końca naszego rankingu filmów o zombie. Mamy nadzieję, że każdy fan kina znajdzie tutaj coś dla siebie. Każdy z wymienionych filmów wyróżnia się na tle pozostałych, oferując unikalne spojrzenie na apokaliptyczny świat zarażonych. Jeśli jednak na naszej liście nie znalazło się miejsce dla Twojego ulubionego filmu, koniecznie daj nam o tym znać w komentarzu – z przyjemnością rozważymy jego dodanie do rankingu.

Dodatkowo, jeśli szukasz jeszcze więcej propozycji filmowych, zapraszamy do lektury naszych innych rankingów, które znajdziecie na naszej stronie. Bez względu na to, czy jesteś fanem horrorów, dramatów czy komedii, z pewnością znajdziesz coś dla siebie wśród naszych propozycji. Dziękujemy za wspólną podróż przez świat najlepszych filmów i seriali o zombie i życzymy miłego seansu!

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.