Oppenheimer – Co wiemy o najnowszym filmie Nolana?

Oppenheimer to nadchodzący film biograficzny tworzony przez Christophera Nolana, który pojawi się w kinach już w przyszłym roku. O czym będzie opowiadać produkcja oraz kto w niej wystąpi? W tym artykule zebraliśmy najnowsze informacje na temat filmu.

Christopher Nolan to jeden z najważniejszych reżyserów obecnego wieku. Każdy film tworzony przez Brytyjczyka przechodzi z ogromnym echem po kinach na całym świecie. Nolan tworzy produkcje, które publiczność dosłownie kocha. Filmy takie jak: Incepcja (2010), Interstellar (2014), czy też trylogia Batmana (2005 – 2012) zapisały się w kanonie nowoczesnej sztuki filmowej.

Dzieła reżysera są wysoko ocenianie zarówno przez widzów jak i krytyków, jednak twórcy cały czas brakuje najważniejszej nagrody w przemyśle kinematograficznym – Oscara. Do tej pory Nolan otrzymał 5 nominacji, jednak ani razu nie stanął na podium (Oczywiście mamy na myśli tylko kategorie reżyserskie, bowiem w innych, filmy Christophera Nolana regularnie zdobywały Oscary). Czy film Oppenheimer pozwoli w końcu reżyserowi stanąć na podium? Szanse na to są duże, ponieważ film zapowiada się naprawdę niesamowicie.

Sprawdź również: Ranking telewizorów 43 cale

Oppenheimer – Fabuła

O czym opowie Oppenheimer Christophera Nolana? Jak sam tytuł wskazuje, film przedstawi losy naukowca Roberta Oppenheimera, nazywanego również ojcem bomby atomowej. Oppenheimer był amerykańskim fizykiem, który kierował Projektem Manhattan, czyli przedsięwzięciem mającym na celu stworzenie bomby atomowej.

Sam Oppenheimer jest postacią, która zapisała się na łamach nauki jak i kultury. Jego słynne słowa: „Stałem się Śmiercią, niszczycielem światów”, choć zaczerpnięte z hinduskiej świętej księgi, były często zaczerpywane na potrzeby gier komputerowych, czy też rozmaitych programów telewizyjnych.

Film będzie pierwszą biografią stworzoną przez Christophera Nolana. Scenariusz został oparty na książce o tytule „Amerykański Prometeusz” napisanej przez Kai Bird oraz Martina J. Sherwina. Budżet produkcji wynosi „zaledwie” 100 milionów dolarów, co nie jest standardową liczbą jak na reżysera tej klasy, jednak sam Nolan w przeszłości pokazał, że potrafi tworzyć świetne dzieła niezależnie od posiadanego budżetu.

christopher nolan
© Paramount Pictures, Warner Bros., Legendary Pictures, Lynda Obst Productions, Syncopy

Oppenheimer – Obsada aktorska

Jedną z najważniejszych rzeczy w tworzeniu filmów jest oczywiście obsada aktorska. Christopher Nolan jest świetnym, innowacyjnym reżyserem, dzięki czemu nie ma praktycznie żadnej hollywoodzkiej gwiazdy, która odmówiłaby brytyjskiemu twórcy. Filmy Nolana słyną z angażowania znanych, ale również utalentowanych aktorów najwyżej klasy. Podobnie jest z obsadą filmu Oppenheimer.

W głównej roli zobaczymy brytyjskiego aktora Cilliana Murphy’ego, który w przeszłości wielokrotnie współpracował z Nolanem przy filmach takich jak: Batman: Początek (2006), Incepcja (2010) oraz Dunkierka (2017). Oprócz niego na ekranie zobaczymy również takie gwiazdy jak: Emilly Blunt, Robert Downey Jr., Matt Damon, Florence Pugh, Rami Malek oraz Kenneth Branagh. Za zdjęcia będzie odpowiadać Hoyte van Hoytema (Interstellar, Dunkierka, Tenet), z kolei ścieżkę skomponuje Ludwig Göransson (Czarna Pantera, Tenet, Mandalorian). Jak możemy zauważyć – widowisko zapowiada się naprawdę fantastycznie.

Oppenheimer – Data premiery

Kiedy można się spodziewać premiery filmu Oppenheimer? Na ten moment znamy jedynie datę premiery w Stanach Zjednoczonych. Planowana jest ona na 21 lipca 2023 roku. Co ciekawe, będzie to pierwszy film Nolana nie wydany przez Warner Bros. od czasu Memento (2000). Powodem tej sytuacji była różnica poglądów na temat dystrybuowania filmu na platformie streamingowej – HBO Max.

Pierwsze zdjęcia z filmu Oppenheimer

W ostatnim czasie twórcy udostępnili pierwsze zdjęcie, które ukazuję Cilliana Murphy’ego jako Roberta Oppenheimera. Fotografie można obejrzeć poniżej. Jak można zauważyć aktor jest świetnie ucharakteryzowany i wyglądem bardzo przypomina amerykańskiego naukowca.

film oppenheimer
Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.