Harry Potter – Części po kolei. Jak je czytać i oglądać?

Harry Potter to jedna z najpopularniejszych franczyz na całym świecie. Seria książek autorstwa brytyjskiej pisarki J.K Rowling zdobyła miliony fanów, a filmy, które powstały na jej podstawie, znacząco powiększyły ten wynik. Mimo upływu lat, uniwersum Pottera nie traci na popularności, a co więcej – nadal zyskuje nowych fanów. Seria może się wyróżnić się przekazywaniem uniwersalnych wartości dla najmłodszych, jednak starsi również znajdą tutaj coś dla siebie. Jeżeli chciałbyś zacząć swoją przygodę z uniwersum magii i zastanawiasz się w jakiej kolejności czytać i oglądać poszczególne części z serii Harry Potter, to ten artykuł Ci to wyjaśni.

O czym opowiada saga Harry Potter?

Saga Harry Potter składa się z siedmiu książek, które są ze sobą powiązane. Dlatego powinno się je czytać po kolei, by nie zgubić wątku fabularnego. Seria książek przedstawia losy młodego czarodzieja (tytułowego Harry’ego), który pewnego dnia dowiaduje się o swoich magicznych zdolnościach, co całkowicie zmienia jego dotychczasowe życie.

Po latach upokorzeń i drwin ze wychowującego go wujostwa, młody chłopak dostaje szansę na zasmakowanie przyjaźni, miłości, a także przeżycia niesamowitych przygód. Nie będzie to jednak wolne od złowrogich przeżyć, gdyż jego śmiertelni wrogowie czyhają na każdym kroku.

Sprawdź również: Ranking Telewizorów

Harry Potter – Lista książek po kolei

Do tej pory napisano siedem części Harry’ego Pottera. Pamiętajcie o tym, aby przeczytać wszystkie części w porządku chronologicznym, gdyż tylko wtedy poznacie całą historię tego magicznego świata. Listę książek po kolei znajdziecie poniżej:

 1. Harry Potter i Kamień Filozoficzny
 2. Harry Potter i Komnata Tajemnic
 3. Harry Potter i więzień Azkabanu
 4. Harry Potter i Czara Ognia
 5. Harry Potter i Zakon Feniksa
 6. Harry Potter i Książę Półkrwi
 7. Harry Potter i Insygnia Śmierci

Co ciekawe, kilka lat po wydaniu ostatniej części, powstała jeszcze sztuka teatralna – „Przeklęte Dziecko”, a jej scenariusz został wydany w formie książki. Jednak mimo występowania tam znanych nam bohaterów (już dorosłych), to ze względu na jej fabułę nie powinno się jej traktować jako część sagi.

Harry Potter – Lista filmów po kolei

Podobnie jak książki, filmy o Harrym Potterze również cieszą się ogromną popularnością. Jednak identycznie jak w formie pisanej, tutaj chronologia i oglądanie po kolei części jest również ważne. Poniżej znajdziecie filmy Harry’ego Pottera po kolei:

 1. Harry Potter i Kamień Filozoficzny
 2. Harry Potter i Komnata Tajemnic
 3. Harry Potter i więzień Azkabanu
 4. Harry Potter i Czara Ognia
 5. Harry Potter i Zakon Feniksa
 6. Harry Potter i Książę Półkrwi
 7. Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I
 8. Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II
harry potter po kolei
© Warner Bros., Heyday Films, Patalex IV Productions Limited

Harry Potter – Szczegółowe omówienie części

Harry Potter to jedna z najpopularniejszych serii książek w historii. Na całym świecie sprzedano ich ponad 400 milionów egzemplarzy. Poniżej znajdziesz szczegółowo omówione wszystkie części sagi autorstwa J.K Rowling

Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Harry Potter i Kamień Filozoficzny to pierwsza część serii o Harrym Potterze. Została napisana przez brytyjską pisarkę J.K. Rowling i wydana w 1997 roku. Historia opowiada o Harrym, chłopcu, który dowiaduje się o swoim czarodziejskim pochodzeniu i rozpoczyna naukę w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Poznaje tam nowych przyjaciół, stawia czoła wyzwaniom i odkrywa magię we wszystkich jej formach.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny zdobył uznanie krytyków już w momencie premiery. Od tego czasu książka stała się jedną z najlepiej sprzedających się książek wszech czasów – na całym świecie sprzedano jej ponad 500 milionów egzemplarzy. Książka zainspirowała także wiele innych dzieł, w tym kilka filmów i gier wideo.

Harry Potter i Komnata Tajemnic

Komnata Tajemnic to druga część cyklu przedstawiająca losy młodego czarodzieja. Zaraz na początku powieści, Harry poznaje Zgredka – skrzata, który ostrzega chłopca przed powrotem do Hogwartu, gdzie ma grozić mu niebezpieczeństwo.

Mimo ostrzeżeń, Harry postanawia wrócić do szkoły i do swoich najlepszych przyjaciół – Hermiony i Rona. Wkrótce jednak w całej szkole rozpoczynają się tajemnicze ataki na uczniów, których sprawcą ma być Dziedzic Slytherina, czyli jednego z założycieli szkoły. Czy Harry wraz z przyjaciółmi rozwiążę tę zagadkę?

Harry Potter i więzień Azkabanu

Więzień Azkabanu to trzecia część książek o Harrym Potterze. Główny bohater rozpoczyna swój trzeci rok nauki w Hogwarcie i co raz sprawniej posługuje się magią i czarami. Na początku powieści, Harry dowiaduje się o ucieczce Syriusza Blacka z najbardziej strzeżonego więzienia czarodziejów – Azkabanu.

Z doniesień czarodziejskiej gazety – Proroka Codziennego, wynika, że Black zdradził rodziców Harry’ego Pottera i jest powiązany z Lordem Voldemortem. Teraz, gdy jest już na wolności pragnie dokończyć swojego dzieła.

Harry Potter i Czara Ognia

Czara Ognia to tytuł czwartej części Harry’ego Pottera. Nastoletni czarodziej rozpoczyna swój kolejny rok nauki w Hogwarcie. W tym szczególnym czasie ma odbyć się specjalne wydarzenie – słynny turniej trójmagiczny, który ma sprawdzić umiejętności czarodziejów z różnych stron.

W wyniku podstępu, kartka z nazwiskiem Harrego zostaje wrzucona do Czary Ognia i teraz nastolatek musi wziąć udział w turnieju trójmagicznym. Czy Harry’emu Potterowi uda się wyjść bez szwanku z całej sytuacji i pokonać swoich wrogów?

Harry Potter i Zakon Feniksa

Zakon Feniksa to kolejna część przygód młodego czarodzieja. Lord Voldemort odzyskał swoją dawną moc oraz swych wiernych kompanów. Śmierciożercy nie cofną się przed niczym, by zadowolić swojego pana.

Co więcej, nie wszyscy zdają się wierzyć w powrót czarnoksiężnika – w tym minister magii Korneliusz Knot, który jest przekonany, że to spisek Albusa Dumbledore’a w celu zdobycia jego stanowiska. Knot wysyła do szkoły magii i czarodziejstwa, swojego zaufanego inkwizytora – Dolores Umbridge, która zostaje nowym nauczycielem obrony przed czarną magią.

Kobieta ma jednak dodatkowy cel – pragnie krok po kroku przejąć władzę w szkole. Harry wraz z Ronem i Hermioną postanawia założyć tajną organizację, w celu zwalczania Umbridge oraz doskonalenia chętnych młodych czarodziejów.

Harry Potter - Kolejność książek
© Warner Bros., Cool Music, Harry Potter Publishing Rights, Heyday Films

Harry Potter i Książę Półkrwi

Książę Półkrwi to szósta część sagi. W tej powieści można poczuć zdecydowany, mroczniejszy klimat, który stopniowo narastał. Książka przybliży nam więcej szczegółów na temat wczesnego życia i potęgi Lorda Voldemorta. Dodatkowo, czytelnicy zapoznają się ze znaczeniem horkruksów, które wydają się być kluczem w walce z Czarnym Panem.

Z kolei Harry rozpocznie swój przedostatni rok nauki w Hogwarcie i będzie starał się doskonalić swój warsztat magiczny. W tej części na pewno nie zabraknie spisków, emocjonujących momentów oraz magicznych pojedynków, które tak kochają czytelnicy. Tylko kto wyjdzie z nich cało?

Harry Potter i Insygnia Śmierci

Harry Potter i Insygnia Śmierci to ostatnia część cyklu. Teraz już wszystko stało się jasne – Lord Voldemort przejął większość władzy w świecie magii, a garstka jego przeciwników pozostaje zbiegami i wygnańcami. Harry tęskni za swoimi dawnymi problemami i beztroską młodością. Razem ze swoimi przyjaciółmi – Ronem i Hermioną, wyrusza w celu odnalezienia i zniszczenia horkruksów, czyli magicznych przedmiotów, w których Czarny Pan ukrył części swojej duszy.

Czy Harry’emu uda się je odnaleźć i całkowicie zniszczyć Lorda Voldemorta? Czy może czarnoksiężnik okaże się sprytniejszy i potężniejszy od młodszego adepta sztuki magicznej? Jedno jest pewne – czeka nas bitwa, która może zadecydować o losach świata.

Książka czy Film? Od czego zacząć przygodę z Harrym Potterem

Od lat w środowisku trwają dyskusje na temat co jest lepsze – Książka czy Film? Nie będziemy tutaj prowadzić tego wywodu, bo obie strony mają tutaj swoje racje. Skupimy się wyłącznie na tej konkretniej sytuacji.

Harry Potter – najpierw film czy książka? Naszym zdaniem najlepiej zacząć od książek, a następnie obejrzeć film. Szczególnie polecamy sposób, w którym pierw czytamy daną część Harry’ego Pottera, a następnie oglądamy jej ekranizacje. Ta metoda pozwoli nam porównać oba formaty i dać nam odpowiedź na to indywidualne pytanie – Co nam się podobało bardziej.

Dlaczego polecamy pierw książki? Saga Harry’ego Pottera jest naprawdę ciekawie napisana i choć zdarzają się jej błędy logiczne to i tak warto ją przeczytać. Autorka świetnie oddała klimat dorastania głównego bohatera, dzięki czemu osoby w każdym wieku znajdą tutaj coś dla siebie.

Pierwsze książki są skierowane bardziej dla młodszych odbiorców – Można tutaj wyczuć bardziej dziecinny klimat (podobnie jest w filmach). Z kolei każdą kolejną częścią, klimat staje się coraz mroczniejszy i bardziej skierowany ku starszym odbiorcom.

Jednak nie popadajmy tutaj też w skrajną przesadność, jeżeli chodzi o ograniczenia wiekowe. Pierwszą część Harry’ego Pottera można już czytać i oglądać od 7 lat. Z kolei pozostałe części są przeznaczone dla widzów od lat 12.

Harry Potter - Kolejność filmów
© Warner Bros., Heyday Films, 1492 Pictures

Czy to koniec cyklu Harry Potter?

Być może zastanawiasz się czy powstaną kolejne części Harry’ego Pottera. A może cykl się definitywnie zakończył? Są to bardzo często zadawane pytania, na które postaramy się odpowiedzieć.

Jeżeli chodzi o główny cykl sagi, to zdecydowanie on się zakończył. Jednak jeżeli jesteś spragniony Świata Magii i Czarodziejstwa to nic straconego. W ostatnich latach pojawiła się seria filmów pod tytułem „Fantastyczne Zwierzęta”, która przedstawia wcześniejsze losy magicznego świata.

Dodatkowo, niedługo swoją premierę będzie miała gra – Hogwarts Legacy: Dziedzictwo Hogwartu. Tytuł na zwiastunach prezentuje się naprawdę świetnie, dlatego warto go sprawdzić.

Jakiś czas temu pojawiły się również informacje o planowanym serialu produkcji HBO. Byłoby to coś naprawdę ciekawego, jednak na dalsze szczegóły należy jeszcze zaczekać.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest najdłuższa część Harry’ego Pottera?

Najdłuższą częścią Harry’ego Pottera jest bez wątpienia Zakon Feniksa. Piąta część sagi liczy aż 960 stron. Powieść jest pełna ciekawych wątków fabularnych i na pewno warto ją przeczytać.

Która część Harry’ego Pottera jest najlepsza?

Zdaniem naszej redakcji najlepszym filmem z serii jest „Więzień Azkabanu”. Z kolei jeżeli chodzi o książki to najlepiej oceniony został szósty tom – „Harry Potter i Książę Półkrwi”.

Kto jest reżyserem filmu Harry Potter?

Filmy z serii Harry Potter były tworzone przez różnych reżyserów. Dwie pierwsze części stworzył Chris Columbus, trzecią – Alfonso Cuarón, czwartą – Mike Newell. Za pozostałe filmy odpowiada David Yates.

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.