Batman – Aktorzy, którzy wcielili się w Bruce’a Wayne’a

Batman bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych superbohaterów na świecie. Filmy z jego udziałem są chętnie oglądane i wysoko plasują się w rankingach najlepiej zarabiających produkcji. Nic więc dziwnego, że wybór aktora wcielającego się w tę postać jest bardzo trudnym zadaniem. Mimo, iż wielu znanych i legendarnych gwiazdorów starali się o angaż w postać Batmana, to takiego zaszczytu dostąpiło tylko kilku.

W tym artykule przyjrzymy się wszystkim aktorom, który wcielili się w postać Bruce’a Wayne’a. Lista jest naprawdę długa, a nazwiska na niej na pewno zrobią na was wrażenie.

Lewis Wilson

batman 1943

Lewis Wilson był pierwszym aktorem, który wcielił się w postać Bruce’a Wayne’a. Batman w reżyserii Lamberta Hillyera powstał w 1943 roku i był jednocześnie prekursorem gatunku superbohaterskiego. Seans był emitowany w amerykańskich kinach jako serial – odcinki udostępniano co tydzień. Niestety film nie odniósł sukcesu i został średnio przyjęty zarówno przez widzów jak i recenzentów. Produkcje krytykowano między innymi za fatalne kostiumy oraz zły montaż.

Robert Lowery

batman i robin 1949

6 lat później stworzono serial zatytułowany „Batman i Robin”. W główną rolę wcielił się Robert Lowery, który był bardzo doświadczonym aktorem. Mimo iż poprawiono krytykowane elementy z poprzedniego podejścia, to w tym przypadku serial również nie zdobył pochlebnych opinii i nie był kontynuowany. Co ciekawe, 7 lat po emisji tego tytułu, Robert Lowery ponownie wcielił się w rolę Batmana występując gościnnie w jednym z odcinków Przygód Supermana.

Sprawdź również: Ranking komedii – Top 40

Adam West

batman zbawia świat
© Greenlawn Productions, Twentieth Century Fox Film Corporation, William Dozier Productions

Kolejne podejście do ekranizacji przygód człowieka nietoperza nastąpiło w roku 1966. Film „Batman zbawia świat” zdobył o wiele większą popularność niż w przypadku dwóch poprzednich tytułów. Był to jednocześnie pierwszy film pełnometrażowy o postaci Batmana. W roli Bruce’a Wayne’a wystąpił Adam West, który dzięki tej roli zyskał uznanie i popularność wśród fanów komiksów. Niestety i w tym przypadku nie obyło się bez kontrowersji i krytyki. Film był negowany między innymi za kampowe kostiumy bohaterów, które nie przypadły do gustu najwierniejszym fanom komiksu.

Michael Keaton

batman 1989
© Warner Bros., Guber-Peters Company, The PolyGram Filmed Entertainment

Po poprzednich nieudanych podejściach na długi czas zrezygnowano z tworzenia produkcji o przygodach Batmana. Zmiana nastąpiła dopiero w 1988 roku, gdy ogłoszono powstanie nowego filmu w reżyserii Tima Burtona. Początkowo fani komiksu byli negatywnie nastawieni do tego pomysłu, jednak szybko się do niego przekonali. W główną rolę wcielił się Michael Keaton, a film stał się prawdziwym hitem na całym świecie. Za popularnością serialu szły świetnie opinie krytyków, a film z 1989 roku stał się jedną z najlepiej ocenianych produkcji o człowieku nietoperzu. W 1992 roku powstała kontynuacja – „Powrót Batmana”, który powtórzył sukces pierwszej części.

Val Kilmer

batman forever
© PolyGram Filmed Entertainment, Warner Bros.

Po dwóch udanych produkcjach postanowiono zmienić reżysera, którego zastąpił Joel Schumacher. Ta decyzja spowodowała również odejście Michaela Keatona z projektu. Szybko ogłoszono, że następnym Batmanem będzie znany aktor – Val Kilmer. Wcielił się on w tę rolę w filmie „Batman Forever” z 1995 roku u boku takich gwiazd jak Tommy Lee Jones, Jim Carrey oraz Nicole Kidman. Film został średnio przyjęty przez widzów i krytyków, co zaowocowało kolejną zmianą obsady aktorskiej.

Przeczytaj również: Fajne filmy młodzieżowe

George Clooney

batman i robin
© PolyGram Filmed Entertainment, Warner Bros.

Następnym Batmanem został nie kto inny jak George Clooney, którego hollywoodzka kariera aktorska zaczynała nabierać rozpędu. Niestety, film „Batman i Robin” z 1997 roku okazał się kompletną klapą. Produkcja była krytykowana w każdym aspekcie i stała się najgorzej ocenianym filmem o Batmanie w całej historii. Na szczęście ta wpadka nie przeszkodziła w karierze George Clooneya, który w następnych latach stał się jednym z najbardziej docenianych aktorów w Hollywood.

Christian Bale

mroczny rycerz
© Warner Bros., DC Comics, Legendary Pictures, Syncopy

Po porażce jaką okazał się „Batman i Robin” ponownie postanowiono zrobić przerwę od kręcenia przygód Bruce’a Wayne’a. Nie trwało to jednak długo, bowiem w 2005 roku pojawił się „Batman – Początek” w reżyserii Christophera Nolana. W rolę Batmana wcielił się Brytyjczyk – Christian Bale, a sam film stał się prawdziwym hitem na całym świecie. Bardzo szybko podjęto decyzję o nakręceniu trylogii, która zdaniem wielu stała się najlepszą serią filmową o człowieku nietoperzu w całej historii. Trylogia Nolana została doceniona zarówno przez widzów jak i krytyków, którzy uhonorowali filmy wieloma nagrodami.

Ben Affleck

liga sprawiedliwości
© Warner Bros. Entertainment Inc.

Decyzja o zaangażowaniu Bena Afflecka w rolę Batmana podzieliła fanów komiksu. Niektórzy byli zachwyceni i uważali, że Amerykanin idealnie pasuje do komiksowego Bruce’a Wayne’a. Z kolei drudzy krytykowali ten wybór argumentując to występem w fatalnym „Daredevil” z 2003 roku. Koniec końców, prawda umiejscowiła się po środku. Affleck nie był ani najgorszym, ani najlepszym Batmanem, jednak występ w średnio ocenianych kooperacjach z Supermanem nie przyczyniła się do jego nietoperzowego dziedzictwa.

Robert Pattinson

batman 2022
© Warner Bros. Entertainment Inc.

W najnowszym filmie o Batmanie, w główną rolę wcielił się Robert Pattinson, znany z takich filmów jak: „Zmierch”, „Lighthouse” oraz „Diabeł Wcielony”. Film w reżyserii Matta Reevesa ma być najmroczniejszą i najbardziej osobistą interpretacją postaci Bruce’a Wayne’a. Premiera zaplanowana jest na 4 marca 2022 roku. Z całą pewnością film okaże się ogromnym hitem pod względem popularności, jednak czy Pattinson dorówna sukcesowi Bale’a oraz Keatona? Odpowiedź na to pytanie poznamy już niedługo.

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.