Czym są rangi w CS:GO i co trzeba zrobić by awansować?

Rywalizacja to kluczowy aspekt gier komputerowych, a Counter-Strike: Global Offensive jest tego doskonałym przykładem. System rang w CS:GO jest fundamentem, na którym opiera się cała struktura gry, oferując graczom możliwość porównania swoich umiejętności z innymi użytkownikami. Rangi nie są tylko odznakami honoru, ale także wyrazem ciężkiej pracy, determinacji i zdolności strategicznego myślenia. W tym poradniku dokładnie przyjrzymy się systemowi rang w CS:GO, a także pokażemy, co można zrobić, aby poprawić swoje umiejętności i awansować.

Jak działa system rang Counter-Strike: Global Offensive?

Counter-Strike: Global Offensive oferuje system rang, który służy do precyzyjnego dopasowywania graczy na podstawie ich umiejętności. System ten działa na zasadzie algorytmu, który uwzględnia różne kryteria, takie jak liczba zabójstw, umiejętności w grze, a także ogólny postęp gracza.

Algorytm systemu rang CS:GO jest zaprojektowany tak, aby gracze o podobnym poziomie umiejętności byli ze sobą dopasowywani. Dzięki temu, rywalizacja jest bardziej sprawiedliwa i każdy ma szansę na zwycięstwo.

Ranga w CS:GO pełni kilka kluczowych funkcji. Po pierwsze, jest sygnałem dla gry o poziomie umiejętności gracza, co umożliwia tworzenie bardziej zrównoważonych meczów. Po drugie, ranga jest wyznacznikiem postępu – im wyższa ranga, tym lepsze umiejętności gracza. Dodatkowo, system rang służy jako motywator do ciągłego doskonalenia umiejętności i dalszej gry.

Sprawdź również: Ranking kart graficznych

Rangi w CS:GO – Tryb turniejowy

Tryb turniejowy jest najpopularniejszy w całej grze. To właśnie te rozgrywki mamy okazję oglądać na wszystkich popularnych turniejach, w których biorą udział profesjonalni gracze. W trybie turniejowym mamy do zdobycia aż 18 rang. Stopnie w grze dzielą się na kilka poziomów (Srebro, Gold oraz trzeci – elitarny poziom). Warto wiedzieć, że rangi w trybie skrzydłowym są takie same jak w trybie turniejowym.

Rangi w trybie turniejowym prezentują się następująco:

 1. Srebro I (Silver I)
 2. Srebro II (Silver II)
 3. Srebro III (Silver III)
 4. Srebro IV (Silver IV)
 5. Elitarne srebro (Silver Elite)
 6. Mistrzowskie elitarne srebro (Silver Elite Master)
 7. Złoty laur I (Gold Nova I)
 8. Złoty laur II (Gold Nova II)
 9. Złoty laur III (Gold Nova III)
 10. Mistrzowski złoty laur (Gold Nova Master)
 11. Mistrzowski obrońca I (Master Guardian I)
 12. Mistrzowski obrońca II (Master Guardian II)
 13. Elitarny mistrzowski obrońca (Master Guardian Elite)
 14. Wybitny mistrzowski obrońca (Distinguished Master Guardian)
 15. Legendarny orzeł (Legendary Eagle)
 16. Mistrzowski legendarny orzeł (Legendary Eagle Master)
 17. Mistrzowska pierwsza klasa (Supreme Master First Class)
 18. Elita światowa (Global Elite)

Rangi w CS:GO – Strefa zagrożenia (Danger zone)

W grze dostępny jest również tryb Danger Zone, oparty na mechanizmach Battle Royale. W tej rozgrywce staramy się przetrwać jak najdłużej walcząc z innymi graczami. Zwycięża ten, kto najdłużej zdoła utrzymać się przy życiu.

Danger Zone posiada własny, unikalny system rang, który prezentuje się następująco:

 1. Szczur Laboratoryjny I (Lab Rat I)
 2. Szczur Laboratoryjny II (Lab Rat II)
 3. Biegnący Zając I (Sprinting Hare I)
 4. Biegnący Zając II (Sprinting Hare II)
 5. Dziki Zwiadowca I (Wild Scout I)
 6. Dziki Zwiadowca II (Wild Scout II)
 7. Elitarny Dziki Zwiadowca (Wild Scout Elite)
 8. Lisi Łowca I (Hunter Fox I)
 9. Lisi Łowca II (Hunter Fox II)
 10. Lisi Łowca III (Hunter Fox III)
 11. Elitarny Lisi Łowca (Hunter Fox Elite)
 12. Leśny Wilk (Timber Wolf)
 13. Żarzący Wilk (Ember Wolf)
 14. Płonący Wilk (Wildfire Wolf)
 15. Wyjący Alfa (The Howling Alfa)

Co zrobić by awansować w CS:GO?

Aby awansować na wyższą rangę w Counter-Strike: Global Offensive, musimy zrozumieć, że sukces wymaga nie tylko indywidualnego talentu, ale także skutecznej gry zespołowej. Wygrane mecze są fundamentalne, ale one same w sobie nie zapewnią awansu. Istotne są także tytuły Most Valuable Player (MVP), które oznaczają, że byłeś najbardziej wartościowym graczem danej rundy. Dlatego warto pamiętać o wykonywaniu podstawowych celów mapy takich jak: podkładanie i rozbrajanie bomby. Pamiętajmy również o grze zespołowej – Sprawiając, że nasza drużyna stanie się lepsza, awansujemy szybciej.

By otrzymać swoją pierwszą rangę, musisz wygrać dziesięć meczy turniejowych. Dla początkujących może to wydawać się trudne, ale to podstawowe wyzwanie, które pozwoli ci wejść na ścieżkę rozwoju w grze. Każda rozegrana runda, nawet jeśli nie kończy się zwycięstwem, jest cennym doświadczeniem, które pozwala ci na doskonalenie swoich umiejętności i zrozumienie mechaniki gry.

Pamiętaj, że w CS:GO nie ma szybkich ścieżek do awansu na wyższej rangi. To proces, który wymaga cierpliwości, umiejętności i zaangażowania. Skup się na zdobywaniu MVP oraz grze zespołowej. Każdy kolejny awans będzie odzwierciedleniem twojego ciągłego rozwoju jako gracza.

Szukasz komputera do CS:GO? Sprawdź Polecane zestawy komputerowe

counter strike global offensive

Dlaczego Twoja ranga zniknęła?

Prawdopodobnie niektórzy gracze spotkali się z sytuacją, kiedy po dłuższym czasie braku aktywności, ich rangi nagle zniknęły. Jeśli przez 30 dni nie zagrasz meczu rankingowego, system automatycznie ukryje Twoją rangę. Jest to mechanizm zabezpieczający, mający na celu upewnienie się, że Twoje umiejętności nie uległy pogorszeniu podczas Twojej nieobecności.

Ale co dzieje się z tą rangą? Czy znika na zawsze? Na szczęście, nie. System gry po prostu wymaga od nas ponownego 'udowodnienia’ naszych umiejętności poprzez wygranie jednego meczu w danym trybie rozgrywek. W zależności od jakości naszej gry w tym kluczowym, pozycjonującym meczu, rangi zostają nam przydzielone na nowo.

Jest jednak pewien haczyk. Po takim resetowaniu, nie zawsze otrzymamy tę samą rangę, którą posiadaliśmy przed przerwą. Wszystko zależy od naszej formy w meczu pozycjonującym. Czyli jeśli zdecydujemy się na powrót do gry po długim okresie braku aktywności, musimy być przygotowani na to, że nasza ranga może się różnić od tej, którą mieliśmy wcześniej. Może to być zarówno szansa na awans, jak i ryzyko spadku.

Jak wygląda procentowy rozkład rang w grze?

Jeśli podczas rozgrywki zastanawiałeś się jak wiele graczy dzieli z tobą tę samą rangę, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Przygotowaliśmy specjalną tabelę, która Ci w tym pomoże.

Procentowy rozkład rang w grze Counter-Strike: Global Offensive prezentuje się następująco:

RangaProcent graczy
Srebro I (Silver I)1,5%
Srebro II (Silver II)3%
Srebro III (Silver III)2,6%
Srebro IV (Silver IV)3,7%
Elitarne srebro (Silver Elite)5%
Mistrzowskie elitarne srebro (Silver Elite Master)6,1%
Złoty laur I (Gold Nova I)7,1%
Złoty laur II (Gold Nova II)8%
Złoty laur III (Gold Nova III)9%
Mistrzowski złoty laur (Gold Nova Master)9,3%
Mistrzowski obrońca I (Master Guardian I)9%
Mistrzowski obrońca II (Master Guardian II)8,3%
Elitarny mistrzowski obrońca (Master Guardian Elite)7,1%
Wybitny mistrzowski obrońca (Distinguished Master Guardian)6,2%
Legendarny orzeł (Legendary Eagle)4,7%
Mistrzowski legendarny orzeł (Legendary Eagle Master)5%
Mistrzowska pierwsza klasa (Supreme Master First Class)3%
Elita światowa (Global Elite)1,4%

Jak możemy zauważyć, największa ilość graczy posiada rangę „Mistrzowski złoty laur”. Co ciekawe, najtrudniejszą do zdobycia rangę – „Global Elite”, posiada prawie tyle samo osób co „Srebro I”, czyli najniższą możliwą rangę w grze.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest najgorsza ranga w CS: GO?

Najniższą rangą w Counter-Strike: Global Offensive jest Silver I. Natomiast łącznie możemy wyróżnić aż 18 poziomów w grze.

Ile gier trzeba wygrać aby awansować w CS:GO?

Jeśli chcemy awansować w Counter-Strike: Global Offensive powinniśmy wygrać około 4-5 meczy z rzędu. Zazwyczaj tyle potrzeba, aby wbić kolejną rangę.

Jaka jest najlepsza ranga w CS:GO?

Najlepsza ranga w Counter-Strike: Global Offensive to Global Elite. Jest to niezwykle prestiżowa ranga. Posiada ją jedynie 1,4% najlepszych graczy na świecie.

Ile osób w Polsce ma Global Elite?

Rangę Global Elite w Polsce posiada około 20 tysięcy osób. Pod tym względem Polska znajduje się w światowej czołówce, co oznacza, że posiadamy naprawdę bardzo dobrych graczy.

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.