Czym są Easter Eggi i jak ich szukać? Najlepsze Easter Eggi

Easter Eggi, niewidzialne dla nieświadomego oka, skrywają się w zakątkach gier, filmów i innych źródeł popkultury. Są jak zakodowane wiadomości, małe prezenty pozostawione przez twórców, które czekają, aż zostaną odkryte przez ciekawych i spostrzegawczych odbiorców. Ale czym dokładnie są te tajemnicze easter eggi? Skąd pochodzi ta nazwa? I które filmy i gry szczycą się najbardziej pomysłowymi? Tego właśnie dowiecie się w naszym artykule.

Easter Egg – Co to właściwie jest?

Easter Eggi, czyli wielkanocne jajka, to ukryte niespodzianki, które twórcy filmów, seriali i gier komputerowych umieszczają w swoich produkcjach. Są one często humorystyczne, zaskakujące, a czasem nawet kultowe. Przez lata, easter eggi stały się nieodłącznym elementem popkultury.

Zjawisko to wywodzi się z końca lat 70. XX wieku i jest związane z tradycją poszukiwania wielkanocnych jajek – prezentów, które teoretycznie przynosi wielkanocny zając. Podobnie jak dzieci szukają jajek wielkanocnych, ukrytych w domu lub w ogrodzie, tak entuzjaści popkultury i gracze często szukają ukrytych treści w swoich ulubionych utworach, grach, czy filmach.

Skąd się wzięła moda na umieszczanie Easter Eggów?

Moda na umieszczanie Easter Eggów zyskała na popularności dzięki grze „Adventure”. Twórca tego tytułu, Warren Robinett, zdecydował się umieścić w niej tajemniczą wiadomość. Zdanie „created by Warren Robinett” mogło zostać odkryte przez graczy, jednak tylko tych najbardziej dociekliwych i wytrwałych. Tym samym, Robinett nie tylko wprowadził pierwszy głośny Easter Egg w historii gier komputerowych, ale jednocześnie otworzył drogę dla tej charakterystycznej mody.

Co ciekawe, najczęściej Easter Eggi przyjmują humorystyczną formę, stając się nieoczywistymi dowcipami dla najbardziej zaangażowanych fanów. Stały się one integralną częścią popkultury, przynosząc dodatkową radość dla swoich odbiorców.

Wiele z nich nawiązuje do innych dzieł, stając się zaskakującymi łącznikami między różnymi światami i historiami. Możemy natknąć się na Easter Egg w serialu, który nawiązuje do ulubionej gry, albo w grze, która ma ukrytą odniesienie do kultowego filmu. To jest to, co czyni Easter Eggi tak fascynującymi – ciągła gra z odbiorcą, która potrafi dostarczyć nieoczekiwanych emocji.

Najlepsze Easter Eggi w grach komputerowych

Gry komputerowe to istna kopalnia easter eggów. Twórcy gier często umieszczają ukryte niespodzianki, żarty oraz nawiązania do innych gier, filmów czy kultury, aby zaskoczyć graczy i zapewnić im dodatkowe źródło rozrywki.

Poniżej znajdziecie kilka ciekawych gamingowych easter eggów:

 • Strój Altaira w Wiedźmin 2: Zabójcy Królow – W grze od polskiego producenta, możemy znaleźć rozbity wóz z sianem, a na nim leżące ciało ubrane w strój Altaira ze słynnej gry Assassin’s Creed.
 • Świątynia GabeNa w Half-Life – W tym tytule, za pomocą specjalnej komendy możemy wejść do ukrytego pokoju, w którym znajdziemy podobiznę Gabe’a Newella, współzałożyciela firmy Valve.
 • Wielka Stopa w GTA V – W grze od Rockstar Games, po wykonaniu paru misji możemy przemienić się w Wielką Stopę, czyli postać znaną z wielu paranormalnych opowieści z USA.
 • Coffin Dance w Call of Duty: Black Ops Cold War – Na pewno kojarzycie słynnego mema z tańczącymi osobami, które niosą trumnę. Otóż w trybie zombie tej gry, możemy odblokować i zobaczyć ten słynny taniec.
 • Nawiązania do filmów w „Wiedźmin 3: Dziki Gon – W tej popularnej grze, twórcy umieścili liczne nawiązania do filmów i książek, takich jak „Gra o tron” czy „Władca Pierścieni”. W jednym z zadań, możemy spotkać niziołka o imieniu Tyrion, nawiązującego do postaci z „Gry o tron”.

Każdy z wymienionych przykładów to nie tylko przykład mistrzowskiego projektowania gier komputerowych, ale też dowód na to, że twórcy uwielbiają bawić się swoimi dziełami i dzielić tę radość z graczami. Szukanie Easter Eggów to, przede wszystkim, zabawa – i to taka, która zawsze daje poczucie satysfakcji.

gameboy nintendo

Najlepsze Easter Eggi w filmach

Easter Eggi w filmach stanowią fascynujący aspekt kinematografii, który pozwala twórcom na subtelne nawiązania do innych dzieł. Są szczególnie cenione przez miłośników kina, którzy skrupulatnie skanują każdą scenę w poszukiwaniu ukrytych niespodzianek. Dostrzeżenie ich w filmach często wymaga skupienia, doświadczenia i wiedzy na temat innych produkcji. Niektóre z nich są ukryte w tle, na przykład na plakatach, szyldach czy w napisach na przedmiotach. Inne z kolei mogą być bardziej subtelne, w postaci krótkich scen czy dialogów nawiązujących do innych filmów.

Poniżej znajdziecie ciekawe filmowe Easter Eggi:

 • „Powrót do przyszłości” – W jednej ze scen filmu, gdy Marty i Doc Brown odwiedzają centrum handlowe nazwane „Twin Pines”, nazwa nawiązuje do dwóch sosnowych drzew rosnących na farmie, przez którą Marty przejeżdża w przeszłości. Marty zniszczył jedno z tych drzew, a kiedy wraca do swojego czasu, nazwa centrum handlowego zmienia się na „Lone Pine” odzwierciedlając tę zmianę.
 • „Powrót Batmana” – Podczas przechadzki Batmana (Michael Keaton) po Gotham City, można zauważyć w tle marionetkę Batmana z lat 60-tych – smaczek dla fanów, dobrze znających historię Batmana.
 • Stan Lee w filmach Marvela – Twórca komiksów Marvela, Stan Lee, pojawia się w praktycznie każdym filmie Marvel Cinematic Universe w formie krótkiego cameo.
 • „Iron Man 2” – W scenie po napisach końcowych, kiedy Tony Stark i Nick Fury dyskutują o inicjatywie Avengers, za nimi na ścianie widnieje mapa z oznaczonymi lokalizacjami. Są to miejsca znane z innych filmów Marvela, takie jak miejsce zamieszkania Hulka czy miejsce lądowania Thora na Ziemi.
 • „Poszukiwacze Zaginionej Arki” – W jednym z egipskich grobowców, na ścianie widnieją hieroglify przedstawiające droidy R2-D2 i C-3PO z Gwiezdnych Wojen, co jest dowcipnym odniesieniem do przyjacielskiej rywalizacji między reżyserami – Spielbergiem a Lucasem.
 • „Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy” – W jednej ze scen J.J. Abrams, reżyser filmu, pojawia się jako osoba przekazująca miecz świetlny Luke’owi Skywalkerowi.
Stan Lee w Spiderman Homecoming
Stan Lee w filmie Spider-Man: Homecoming

Najlepsze Easter Eggi z polskim akcentem

W świecie gier komputerowych i filmów, Easter Eggi niejednokrotnie nawiązują do kultury i twórczości różnych krajów. Polska, jako kraj o bogatej historii i kulturze, również doczekała się wielu ukrytych niespodzianek związanych z naszym krajem. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych easter eggów z polskim akcentem, które z pewnością przyciągnęły uwagę zarówno polskich graczy i widzów, jak i miłośników popkultury na całym świecie.

 • „Wiedźmin 3: Dziki Gon” – Gra stworzona przez polskie studio CD Projekt RED obfituje w nawiązania do polskiej kultury, historii i folkloru. Podczas rozgrywki spotkamy postacie wzorowane na polskich legendach oraz usłyszymy znajome pieśni śpiewane przez lokalnych muzyków.
 • „7 Psychopatów” – W filmie możemy spotkać postać o nazwisku Hans Kieślowski, w którą wciela się Christopher Walken. Twórca filmu, Martin McDonagh tworzy postać zarówno złożoną, jak i nieoczywistą, nawiązującą do polskiego kina.
 • „Dwie spłukane dziewczyny” – W tym popularnym sitcomie jedną z postaci jest Sophie Kaczynski, polska emigrantka, która regularnie opowiada o swoim życiu w komunistycznej Polsce, często wplatając w to różne stereotypy i „polskie dowcipy”.

Sprawdź również: Czym jest Cosplay?

Wpływ Easter Eggów na popkulturę

Easter Eggi stanowią cenny wkład w rozbudowę popkultury. Stanowią one ukłon w stronę entuzjastów oraz ekspertów od danego uniwersum, którzy, pełni ciekawości, poszukują tej ukrytej zawartości. Z jednej strony, takie czynności przypominają zabawę w szukanie ukrytych skarbów, z drugiej – sprawdzają wiedzę odbiorcy o danym uniwersum.

Te niewielkie, często humorystyczne, dodatki stworzyły całkiem nową warstwę w świecie popkultury, tworząc poczucie wspólnoty i zwiększając zaangażowanie odbiorców. Znajdowanie tych ukrytych „bonusów” stało się niemalże nieodłączną czynnością dla wielu fanów – jest to forma interakcji, która angażuje widzów, graczy czy użytkowników na głębszym, bardziej osobistym poziomie.

Easter Eggi mają również zdolność do pokazania „ludzkiego oblicza” marek. Ukazują, że za tymi gigantycznymi korporacjami stoje realne osoby z poczuciem humoru, które chcą odnieść się do swojej publiczności w nietypowy, często zabawny sposób.

Pomimo swojego często humorystycznego charakteru, Easter Eggi również wpływają na sposób, w jaki odbieramy i doświadczamy popkulturę. Często są one kluczowym elementem, który przyciąga i utrzymuje naszą uwagę, zmuszając do głębszego zaangażowania. Są one dowodem na to, że twórcy i odbiorcy mogą być ze sobą połączeni w tej dynamicznej i kreatywnej grze.

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.