Stranger Things sezon 5 – Wszystko co wiemy o nowym sezonie

Stranger Things to prawdziwy kulturowy fenomen. Serial z sezonu na sezon bije coraz to większe rekordy popularności i praktycznie stał się tym samym dla Netflixa, czym 'Gra o Tron’ była dla stacji HBO, oczywiście w nieco innym wydaniu. Mimo że nowe odcinki nie są wydawane cyklicznie co roku, a twórcy sprawdzają cierpliwość fanów w tej kwestii, przygody grupy nastolatków nadal przyciągają uwagę milionów widzów na całym świecie.

Teraz, gdy zbliżamy się do piątego i ostatniego sezonu, fani na całym świecie zastanawiają się, co twórcy, bracia Matt i Ross Duffer, mają w zanadrzu na pożegnanie z ukochanym Hawkins. Czy finalny sezon zdoła zaspokoić wysokie oczekiwania i dać zadowalające zakończenie tej niezwykłej historii? Niepewność unosi się w powietrzu, ale jedno jest pewne: to będzie sezon, którego nie można przegapić.

O czym opowiada Stranger Things?

Stranger Things jest amerykańskim serialem z gatunku horror science-fiction stworzony przez braci Dufferów – Matta oraz Rossa. Produkcja od początku została wydana na portalu Netflix. Serial jest mocno inspirowany kultowymi filmami takich twórców jak Steven Spielberg, John Carpenter oraz Ridley Scott. Od początku fanom spodobała się taka formuła – swoisty powrót do przeszłości dla starszych widzów oraz możliwość poczucia kultowych lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych przez młodszą widownię.

Akcja pierwszego sezonu rozgrywa się w 1983 roku w Hawkins w stanie Indiana, gdzie młody chłopak znika w tajemniczych okolicznościach. Gdy jego matka (Winona Ryder) i komendant policji (David Harbour) szukają odpowiedzi, zostają wciągnięci w niezwykłą tajemnicę obejmującą ściśle tajne eksperymenty rządowe oraz przerażające siły nadprzyrodzone. W następnych sezonach bohaterowie cały czas mierzą się z mistycznymi konsekwencjami oraz własnym dorastaniem.

Serial był wielokrotnie chwalony za aktorstwo, reżyserię, fabułę, zdjęcia, muzykę i efekty specjalne. Zdobył wiele nagród, w tym 7 nagród Emmy i cztery nominacje do Złotych Globów.

Stranger Things – Obsada aktorska

Stranger Things był doceniany między innymi za świetną obsadę aktorską. Według wielu opinii jest to najmocniejszy punkt tego serialu. W produkcji wystąpiły takie nazwiska jak: Winona Ryder, David Harbour, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard oraz Natalia Dyer.

stranger things 5
© Netflix

Stranger Things sezon 5 będzie ostatnim – Oficjalne ogłoszenie twórców

W listopadzie 2022 roku, bracia Matt i Ross Duffer, twórcy „Stranger Things”, ogłosili, że ich bardzo chwalony serial zakończy się piątym sezonem. Ta wiadomość, choć nie była całkowitą niespodzianką dla fanów, którzy śledzili rozwój serii, wywołała falę emocji i dyskusji w mediach społecznościowych. W swoim ogłoszeniu bracia Duffer podkreślili, że ich wizja na „Stranger Things” zawsze obejmowała ograniczoną ilość sezonów. Wskazali, że nie chcieli przeciągać historii tylko dla zysku, lecz chcieli zachować jej integralność i świeżość. Chociaż data premiery ostatniego sezonu nie została jeszcze ogłoszona, fani z niecierpliwością oczekują na powrót do tajemniczego świata Hawkins, aby po raz ostatni towarzyszyć ulubionym bohaterom w ich przygodach.

Jednak jeżeli jesteście spragnieni klimatu Stranger Things to mamy dla was promyk nadziei. Z ostatnich wypowiedzi producentów wynika, że planowane jest stworzenie spin-offów w tym samym świecie. Oczywiście oznacza to całkowicie nowych bohaterów, jednak o ile klimat i inne elementy nie stracą na jakości, ma to szanse powodzenia. Należy się liczyć z dosyć odległą datą premiery takich produkcji.

Planowanie historii Stranger Things: Od początku do końca

Bracia Duffer, od samego początku istnienia „Stranger Things”, mieli jasną wizję dotyczącą długości i kierunku serii. Siedem lat temu, gdy zaczynali tworzyć ten fenomenalny świat, przewidzieli, że seria obejmie od czterech do pięciu sezonów. Taki sposób planowania pozwolił im na skonstruowanie spójnej i przemyślanej narracji bez zbędnych rozciągnięć fabularnych. Czwarty sezon, który był wyjątkowo dobrze przyjęty przez widzów i krytyków, okazał się być przedostatnim, otwierając drogę do wielkiego finału w sezonie piątym. Ta przemyślana struktura historii pozwoliła twórcom na dokładne rozplanowanie kluczowych momentów i zakończenia każdej z indywidualnych wątków postaci, co jest rzadkością w świecie seriali, gdzie często historia jest rozwijana w trakcie produkcji kolejnych sezonów.

Stranger Things sezon 5 – Data premiery

Choć dokładna data premiery piątego sezonu „Stranger Things” pozostaje nieujawniona, spekulacje sugerują, że najwcześniej możemy spodziewać się powrotu do Hawkins w drugiej połowie 2024 roku. Jednakże, produkcja tego ostatniego sezonu może napotkać dodatkowe przeszkody. Jedną z nich jest strajk Gildii Scenarzystów Amerykańskich (WGA), który ma potencjalny wpływ na harmonogram prac. Bracia Duffer, będąc aktywnymi zwolennikami praw scenarzystów, wyraźnie wsparli tę akcję, co może oznaczać, że ich zaangażowanie w strajk może dodatkowo opóźnić pracę nad serialem. Ta niepewność w kalendarzu produkcji dodaje elementu napięcia w oczekiwaniu fanów, którzy z utęsknieniem czekają na rozstrzygnięcie losów swoich ulubionych postaci.

Rozpoczęcie produkcji piątego sezonu Stranger Things

Produkcja piątego sezonu „Stranger Things” oficjalnie ruszyła, co potwierdzają bracia Duffer. Ujawnili tę informację 8 stycznia, publikując zdjęcie, które zapewne wywołało u fanów wiele emocji. Zdjęcie przedstawia obsadę i ekipę zgromadzoną razem, co stanowi symboliczny początek końca tej epickiej podróży. Ten moment nie tylko potwierdza, że prace nad finałowym sezonem są już w toku, ale również daje fanom poczucie bliskości i zaangażowania w proces twórczy. Za kulisami trwają prace nad ostatnimi szlifami scenariusza i przygotowaniami do kręcenia scen, które mają zapewnić godne zakończenie serii. Ten etap produkcji jest zawsze emocjonujący, ponieważ to właśnie teraz tworzy się magia, która później trafia na ekrany widzów.

stranger things sezon 5 kiedy
© Netflix

Co nas czeka w sezonie 5 Stranger Things?

Chociaż szczegóły dotyczące fabuły sezonu 5 „Stranger Things” są ściśle strzeżone, możemy spodziewać się emocjonalnego i spektakularnego zakończenia historii. Bracia Duffer potwierdzili, że nie planują „restartu” fabuły w stosunku do poprzednich sezonów, co oznacza, że piąty sezon będzie kontynuacją i rozwiązaniem dotychczasowych wątków. Co więcej, na podstawie opublikowanego zdjęcia przez scenarzystów, spekuluje się, że piąty sezon prawdopodobnie będzie składał się z ośmiu odcinków. To sugeruje, że każdy epizod będzie miał wystarczająco dużo czasu, aby odpowiednio rozwinąć i zamknąć historię każdej z postaci, jednocześnie utrzymując dynamiczną i wciągającą narrację, za którą serial jest znany.

Piąty sezon „Stranger Things” może przynieść zaskakujące zmiany, w tym potencjalny skok czasowy. Biorąc pod uwagę szybkie dojrzewanie głównych aktorów, taki zwrot w narracji wydaje się być naturalnym i strategicznym posunięciem. Skok czasowy mógłby nie tylko odzwierciedlić rzeczywiste zmiany w wyglądzie aktorów, ale również wprowadzić nowe, dojrzalsze tematy i wyzwania dla postaci. Dodatkowo, sezon piąty powita w swoich szeregach nową twarz – Lindę Hamilton, znana z roli Sary Connor w serii „Terminator”. Jej dołączenie do obsady jest obiecującym znakiem, wskazującym na to, że twórcy mają w planach wprowadzenie świeżych, interesujących postaci, które wzbogacą już i tak dynamiczną fabułę.

Jak może wyglądać koniec tej historii?

Bracia Duffer, mając już zaplanowane zakończenie „Stranger Things”, podzielili się z Netflixem swoją wizją finału serii, który został entuzjastycznie przyjęty. Aktor David Harbour, wcielający się w postać Hoppera, opisał zaplanowane zakończenie jako poruszające i piękne. To zdecydowanie podnosi poprzeczkę oczekiwań, tworząc atmosferę wyczekiwania i ciekawości wśród widzów. Takie słowa z ust jednego z głównych aktorów serii mogą tylko wzmacniać przekonanie, że twórcy przygotowali coś wyjątkowego i niezapomnianego na pożegnanie z tym ukochanym światem. Zapowiedź takiego finału budzi również spekulacje i teorie fanów, którzy próbują przewidzieć, jakie zwroty akcji i rozwiązania fabularne przygotowali Dufferowie.

Podsumowanie i Oczekiwania Fanów

Jako że piąty sezon „Stranger Things” zbliża się wielkimi krokami, emocje i oczekiwania fanów rosną. Mimo że zwiastun jeszcze nie został opublikowany, scenarzyści podzielili się fragmentem scenariusza pierwszego odcinka, co tylko podsyca ciekawość i entuzjazm widzów. Ten mały wgląd w to, co nas czeka, jest jak błyskawica w ciemności, rozświetlająca nadchodzące wydarzenia i przygotowująca fanów na pożegnalną podróż do Hawkins.

Piąty sezon „Stranger Things” zapowiada się na epickie zakończenie serii, które pozostanie w pamięci widzów na długi czas. Chociaż fani z pewnością będą tęsknić za tymi postaciami i światem, który tak bardzo pokochali, jest też coś pięknego w godnym i satysfakcjonującym zakończeniu historii, która od początku była tak dobrze przemyślana i zrealizowana.

Dajcie nam znać w komentarzach, co sądzicie o Stranger Things. Podobał wam się 4 sezon serialu? Zapraszamy do dyskusji!

Maciej Pasiński
Maciej Pasiński

Redaktor Movienews.pl, specjalista od technologii i innowacji w Internecie. Pasjonat kina oraz miłośnik różnorodnych sportów (od piłki nożnej po futbol amerykański). W wolnym czasie z zamiłowaniem sięgam po książki i gry komputerowe. Dodatkowo śledzę i analizuję trendy technologiczne, aby dostarczać czytelnikom aktualne i wartościowe informacje.

Artykuły: 354

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.